Održavanje čistoće u našem domu ključno je za dobrobit svih članova kućanstva. Ipak, neki predmeti i površine mogu predstavljati izazov kada je u pitanju održavanje njihove čistoće, a jedan od njih su madraci. Danas otkrivamo trik za čišćenje fleka sa dušeka.
Jeste li ikada pronašli mrlje na svom madracu? Ova situacija je prilično česta, osobito u domovima s malom djecom. Srećom, postoji učinkovito rješenje za uklanjanje i mrlja i neugodnih mirisa s madraca, uz korištenje nekoliko lako dostupnih sastojaka, navodi uspesnazena.com.
Za uklanjanje mrlja s madraca potrebno vam je: – 250 mililitara 3% hidrogen peroksida (koji se može naći u svakoj ljekarni) – 3 žlice sode bikarbone – jedna kap tekućeg sapuna ili deterdženta za pranje posuđa. Preporučljivo je pripremiti ovu mješavinu neposredno prije početka procesa čišćenja kako bi se zajamčila optimalna učinkovitost. Pomiješajte hidrogen sa sodom bikarbonom.
Nakon što se soda bikarbona potpuno otopila, dodajte jednu ili dvije kapi tekućeg sapuna ili deterdženta za pranje posuđa. Provjerite je li smjesa dobro izmiješana. Zatim dobivenu tekućinu ulijte u prazan atomizer. Lagano protresite bočicu i nanesite sprej na zamrljani dio madraca. Pustite da aktivna pjena počne djelovati.
- Možete pustiti da se osuši prirodno ili ubrzati proces sušenja korištenjem sušila za kosu kako biste usmjerili strujanje zraka na mrlju za brže rezultate. Nakon što se osuši, možete upotrijebiti suhu četku ili usisivač kako biste uklonili ostatke sode.
Ovaj proizvod omogućuje sveobuhvatno čišćenje i pomlađivanje cijelog madraca. Dopunski tekst Kulinarsko nasljeđe Afrike je zamršeno i raznoliko, razvijalo se kroz brojna stoljeća pod utjecajem različitih kultura, geografskih obilježja i klimatskih uvjeta. U središtu afričke prehrane nalazi se opsežan niz sastojaka lokalnog porijekla, koji su značajno oblikovani različitom klimom i običajima različitih regija.
Na primjer, u zapadnoj Africi klima se kreće od tropske do sušne, što dovodi do pretežnog oslanjanja na žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak. U zapadnoj Africi, osim žitarica, prehrana ističe mahunarke poput kikirikija, graha i slanutka. Ove mahunarke, bogate bjelančevinama i vlaknima, predstavljaju značajan element svakodnevnih obroka.
Obično se stavljaju u juhe ili variva, a egusi juha je značajan primjer; ovo jelo uključuje sjemenke dinje i često sadrži meso ili ribu. Nasuprot tome, istočna regija Afrike, koja se ističe vlažnijom klimom pogodnom za uzgoj raznolikog voća i povrća, pruža obilje svježih namirnica koje obogaćuju njezinu kulinarsku baštinu.
- U Keniji se tradicionalno jelo pod nazivom “ugali”, napravljeno od kukuruza, obično poslužuje uz razno povrće i meso. Osim toga, svježeg voća poput manga, ananasa i papaje ima u izobilju, često se uživa u cijelosti ili prerađeno u sok.
Povoljna klima i kvaliteta tla u sjevernoj Africi podržavaju uspješan rast aromatičnog bilja i začina, pridonoseći raznolikoj i ukusnoj prehrani. Kulinarsko nasljeđe regije ilustrirano je jelima kao što je kus-kus, koji sadrži sitna zrna kuhana na pari, i tagine, sporo kuhani obrok pripremljen u posebnom loncu.
Esencijalne komponente koje se obično nalaze u ovim jelima uključuju janjetinu i piletinu, dok su bogati okusi koji ih definiraju pojačani začinima poput kurkume, kumina i cimeta. Raznolika kulinarska tradicija u središnjoj Africi poduprta je obiljem tropskih šuma koje nude širok izbor izvora hrane. Ovaj asortiman uključuje korijenje kao što su kasava i slatki krumpir, uz lišće koje se koristi u juhama i varivima.
- Dobro poznato jelo koje se naziva “gulaš” napravljeno je od mješavine povrća i mesa, često obogaćeno autohtonim biljem i začinima, pružajući snažne okuse i značajne nutritivne prednosti.
Uz ove specifične regionalne karakteristike, afrički naglasak na prehrani naglašava važnost očuvanja prirodnih resursa i uključivanja sastojaka lokalnog porijekla. Brojne zajednice diljem kontinenta aktivno sudjeluju u praksama uzgoja i pripreme hrane kojima je prioritet održivost, čime se smanjuje otpad dok se povećava kvaliteta prehrane.
Uobičajene tradicionalne tehnike, uključujući fermentaciju, sušenje i dimljenje, koriste se za očuvanje hrane i produljenje njezinog roka trajanja. Konvencionalna afrička prehrana pruža znatne zdravstvene prednosti, jer konzumacija raznolikog niza cjelovitih žitarica, mahunarki, voća i povrća potiče životni stil bogat vitaminima, mineralima i vlaknima.