U mnogim se kulturama vjeruje da stariji ljudi posjeduju mudrost i imaju mnogo toga da nauče moderni svijet koji ih ostavlja nazad. Danas vam otkrivamo malo više o tome.
Starješine u našoj zajednici imale su čvrsta uvjerenja o određenim predmetima u kući za koje su vjerovali da mogu izazvati siromaštvo i patnju. U članku koji smo predstavili danas, sažeto smo raspravljali o ovim predmetima i preporučujemo da ih, ako su prisutni u vašem domu, pohranite podalje kako biste potaknuli pozitivnu energiju u svom okruženju, a time povećali prosperitet.
- Prema folkloru, postoje određeni predmeti koji se smatraju neprikladnim za darivanje drugima. Ta su uvjerenja opstala u našem društvu, prenoseći se s jedne generacije na drugu.
Čak iu suvremeno doba, starije generacije ostaju čvrsto privržene ovim uvjerenjima i nastoje ih podržati, a neka od tih uvjerenja povezana su s običajima vezanim uz darivanje. Čin davanja darova služi kao duboka demonstracija poštovanja; usprkos tome, tradicionalna vjerovanja pokazuju da treba izbjegavati određene darove zbog njihove povezanosti s nesrećom i tugom.
Sljedeći tekst daje kompilaciju predmeta koji se smatraju neprikladnim za darivanje u skladu s ovim konvencionalnim pogledima. Predmeti s oštrim rubovima, uključujući noževe, britve, igle i slične predmete, nikada se ne poklanjaju našim voljenima.
Unutar naše zajednice, priznaje se da razmjena određenih predmeta tijekom vremena može dovesti do sporova i prekinutih odnosa. Darovi poput ogledala i posuđa obično se ne preporučuju jer se smatra da ogledala sadrže zarobljenu magiju. Osim toga, prevladava mišljenje da primanje ogledala na dar može donijeti nesreću pojedincu.
- Što se tiče stolnog posuđa, dopušteno je poklanjati posuđe samo ako je uz svaki predmet priložen novčić, jer se vjeruje da molitveno posuđe može dovesti do financijskih poteškoća.
Kako bismo spriječili sukobe i potencijalne poremećaje u našim odnosima s primateljima, mudro je suzdržati se od darivanja satova ili upaljača. Prastaro vjerovanje kaže da kada žena kupi sat za muškarca, ili obrnuto, to označava početak odbrojavanja do njihovog konačnog rastanka. Nadalje, kineski filozofi tvrde da primanje sata u ležećem položaju simbolizira početak odbrojavanja do smrti.
Uvriježeno je mišljenje da rupčići i šalovi imaju sposobnost privući lošu sreću i nepoželjne osobe u živote onih koji ih prime. U početku bi se biseri mogli činiti izvrsnom opcijom darivanja; međutim, postoji rašireno mišljenje da biseri ponuđeni kao dar mogu dovesti do bolesti i nesreće u kućanstvu.
Ova vjerovanja, ukorijenjena u simbolizmu povezanom s tugom koju doživljavaju siročad i udovice, naglašavaju strepnju koja okružuje darivanje bisera. Dok se tradicionalni novčani darovi često obeshrabruju, praksa predstavljanja darovnih kartica s određenom novčanom vrijednošću postala je popularna, omogućujući primatelju da odabere artikl po svojoj želji u određenoj trgovini.
- Cvijeće je najomiljeniji poklon za žene i prikladno je za razne prigode; međutim, metoda prezentacije zahtijeva pažljivu pozornost. Tradicionalno se daje neparan broj cvijeća, jer su parni brojevi povezani s pogrebnim kontekstom.
Ipak, ova se smjernica ne odnosi na manje cvjetne aranžmane. Preporučljivo je suzdržati se od predstavljanja hortenzija, krizantema i ljiljana, budući da su te sorte na sličan način povezane s odavanjem počasti na grobovima. Iz tog istog razloga također treba izbjegavati kupnju ili darivanje umjetnog cvijeća.
Osim toga, vjeruje se da različite boje cvijeća prenose različita značenja; na primjer, crvena je povezana s ljubavlju, bijela predstavlja nevinost, a žuta je indikativna za ljubomoru, između ostalih tumačenja.
BONUS TEKST
Vidljivost mikroplastike sve je očitija; međutim, istraživači nastavljaju istraživati veličinu njihovog štetnog utjecaja na zdravlje. Nedavne studije provedene na miševima pokazuju da se ove male plastične čestice mogu prenijeti s majke na fetus, ostajući vidljive čak i nakon rođenja.
Ranija istraživanja pokazala su da mikro- i nanoplastika (MNP), koja je manja od zrna pijeska, ima sposobnost prodiranja u placentu. Most Nedavne studije pokazuju da te sitne plastične čestice mogu postojati unutar fetusa miša u razvoju najmanje dva tjedna nakon poroda, kao što dokazuju podaci.
Istraživači povezani sa Sveučilištem Rutgers otkrili su prisutnost mikroplastike u plućima, srcu, jetri, bubrezima i mozgu neonatalnih miševa nakon udisanja poliamida-12 (PA-12), specifične varijante najlona, od strane njihovih trudnih majki. Vjerojatno je da su određeni fragmenti preneseni majčinim mlijekom nakon rođenja; međutim, otkrivanje ovih čestica tijekom kritičnih ranih razvojnih razdoblja predstavlja značajnu zabrinutost.
“Prisutnost plastike u jetri štetna je za sve pojedince. Nakon provjere njezine prisutnosti u više organa, daljnji cilj je shvatiti temeljne uzroke ove pojave i njezine moguće implikacije”, navodi Phoebe Stapleton, izvanredna profesorica farmakologije i toksikologije na Sveučilištu Rutgers.