Ilda Šaulić je odrasla kao kćerka čuvenog pjevača Šabana Šaulića i ona je također krenula tim stopama i postala slavna muzička ličnost. Danas otkrivamo na koga je najviše povukla u porodici po pitanju izgleda.
Nakon što je prije četiri godine objavljeno da je Šaban Šaulić preminuo, njegovi obožavatelji posvetili su nekoliko dana opraštanju od njega na društvenim mrežama. Poštovan kao kralj narodne glazbe, njegove popularne pjesme i dalje odjekuju i izvode se na raznim proslavama, kao iu klubovima i diskotekama. Šaban Šulić, visoko cijenjena ličnost u području narodne glazbe, zauzima cijenjeno mjesto u srcima pojedinaca koji žive u bivšoj Jugoslaviji.
Duboko divljenje koje je iskazivao prema njemu u njegovom rodnom gradu Sachijanu nadilazi jednostavnu slavu, ilustrirajući snažnu vezu i naklonost koju zajednica gaji prema ovom cijenjenom pojedincu. Šulić koristi svaku priliku da ponovo posjeti svoj rodni grad i selo, gdje je i dalje njegova sestra Sarajka.
Njegova majka, Ilduza, imala je cijenjen položaj u zajednici sve do svoje smrti u istom gradu. Tijekom nedavnog izleta ulicama njihove mladosti, Hasan Dudić, Šabanov rođak, pridružio se novinarima, koji su naišli na tople izraze divljenja i naklonosti susjeda prema cijenjenoj ličnosti narodne glazbe.
- Naglasili su Ilduzine izvanredne osobine, naglašavajući njezin značajan utjecaj na zajednicu i njezin duboki entuzijazam za glazbu. Ildu su cijenili njeni susjedi, koji su je opisali kao srdačnu i ljubaznu osobu poznatu po svom duhu uključivosti i radosti.
Njezina posvećenost godišnjem običaju darivanja prvih trešanja djeci u zajednici, zajedno s nepokolebljivom predanošću glazbi, prikupila je mnogo pohvala. Sarajka, Šabanova sestra, izrazila je svoje divljenje prema njihovoj majci, ističući njeno duboko poštovanje kako prema ljudima, tako i prema svečanim događajima.
Otkriveno je da je njihova majka, iako je muslimanka, duboko poštovala pravoslavne praznike i aktivno se uključila u tradiciju ukrašavanja jaja za dijeljenje sa susjedima. Sarajka je primijetila i majčinu sklonost molitvi Svetoj Petki, posebno na Šabanovu izraženu želju za takvim molitvama. Šabanova unuka ne nosi samo njeno ime već i izuzetnu ljepotu koja teče kroz njenu obiteljsku lozu.
Nazvana po svojoj baki Ildi, koja je u Šapcu bila poznata po svojoj zapanjujućoj ljepoti, mlada kći ovjekovječuje trajnu obiteljsku vezu i značajno nasljeđe koje je uspostavio Šulić. Šaban Šaulić, kojeg publika smatra vladarom srpske narodne i folk glazbe, bio je iznimno popularan izvođač u ovom žanru.
- Rođen je 6. rujna 1951. u Šapcu, a život je tragično izgubio u prometnoj nesreći 17. veljače 2019. u Bielefeldu u Njemačkoj. Značajan dio formativnih godina proveo je u Bijeljini, rodnom gradu svoje majke Ilduze Demirović, koja mu je u nasljeđe ostavila svoj glazbeni talent.
Tijekom odrastanja, Šaban i njegova starija sestra živjeli su skromno, jer su im se roditelji borili s nestabilnim primanjima. Otac mu se bavio prodajom srećki, a majka igračkama. Uz obavljanje kućanskih obaveza, Šabana je brinula i njegova sestra. Osim glazbenih sposobnosti, Šaban je iskazao i značajne sposobnosti u sportu. Bio je nogometni trener Poleta i Mačve, a čak je bio pozvan i u bugarski Levski.
Dragocjeno sjećanje koje je podijelio bilo je s romskog vjenčanja u Parizu, tijekom kojeg je pjevao i sudjelovao u prijateljskoj nogometnoj utakmici s 13-godišnjim dječakom kojeg je ondje susreo. Nakon sat vremena provedenog na otvorenom, njihova odjeća bila je pozelenjela od trave, što je navelo majku da pokaže dječaku da dovede nevjestu, jer je on bio mladoženja. Uz treniranje boksa, gajio je ambicije da postane ili nogometaš ili boksač.
- Ipak, amidža Alija je bio uvjeren da svojim muzičkim pothvatima može doći do većeg bogatstva. Jednom prigodom uputio je poziv za nastup u lokalnoj konobi, mjestu koje je često posjećivao s društvom.
Iz poštovanja, prema cijenjenom stavu amidža Alije, mladić se osjećao primoranim da prihvati. Strastveno je zapjevao pjesmu “Jablani se povijaju”, oduševivši posjetitelje lokala. Svoje vokalne sposobnosti ustrajno je pokazivao u konobi, a često su mu se na okrijepi pridružili i prijatelji.
Na jednom takvom nastupu, zadovoljstvo čuti ga kako pjeva, doživio je Veroljub Jovanović, cijenjeni prvi violinist orkestra Budimir-Buca Jovanović. Uvažavajući Šabanov izuzetan talent, Jovanović je omogućio upoznavanje s istaknutim harmonikašem i skladateljem koji mu je postao mentor. Godine 1969. Buca je skladao “Dajte mi utjeha”, nastupnu pjesmu za Šabana, koja je ubrzo postigla značajnu popularnost.
- Naime, Šaban je izveo nastup na ijekavskom dijalektu, stilu koji je u to vrijeme bio u modi. RTS je lansirao PGP izdavanjem prvog singla, koji su pratile tri dodatne numere: „Čigo, pusti mi melankolično“, „Srce, molik te ne roni suze“ i „U samoći kafane, svet se samotno.
Nakon što je napunio 18 godina, preselio se u Beograd, smjena koja se pokazala izazovnom za nekoga tko dolazi iz malog grada. Iako je njegovo ime bilo poznato lokalnoj zajednici, njegova fizička prisutnost ostala je uglavnom zagonetna. Zbog svoje introvertirane naravi, rijetko se upuštao u ljubavne veze.