Sve žene koje žele postati majke uzimaju u obzir tzv. “biološki sat” svojih tijela i paze na te stvari kako bi na vrijeme i što zdravije prošle sa porođajem. Danas otkrivamo kako je prošla najstarija rodilja na svijetu i kako njena kćer danas izgleda.
- Roditeljstvo je želja mnogih, ali za mnoge pojedince ta težnja ostaje neispunjena. Danas se fokusiramo na ženu koja je ostvarila svoju ambiciju da postane mesar u dobi koja se prema konvencionalnim standardima smatra prilično naprednom – 66 godina.
Godine 2005. Adriana Ilieska pojavila se kao žarište značajnih kontroverzi unutar medija i društvenih krugova. Sa 66 godina postala je najstarija žena koja je rodila, čime je osigurala ulazak u Guinnessovu knjigu rekorda za ovo izvanredno postignuće. Od tada je neprestano trpjela osude društva.
Ipak, njezina duboka ljubav prema kćeri omogućila joj je da se suoči s tim preprekama i da ih prevlada. Adriana se udala s 20 godina, iako se njezin suprug uporno protivio ideji da rađa djecu. Nakon toga se odlučila na razvod i posvetila profesionalnoj karijeri. Adriana se devet godina liječila od neplodnosti kako bi zatrudnjela, ali njezini napori nisu urodili uspjehom. Naposljetku je odlučila nastaviti s in vitro oplodnjom.
- Sa svojih 66 godina u potpunosti je prepoznala značajne rizike povezane s ovim izborom. Ipak, njezina duboka čežnja da ispuni svoju težnju majčinstva nadjačala je sve ostale čimbenike.
Mnogi njezini poznanici nisu podržali njenu odluku, a neki su se čak odlučili distancirati od nje. Bez obzira na okolnosti, Adriana je uspjela začeti i roditi dijete. Poteškoće s kojima se susrela nakon rođenja djeteta bile su velike. Nakon što je uspješno začela trojke, nažalost izgubila je dvije tijekom trudnoće, dok je njezina kći Eliza rođena prerano i zahtijevala je dulje razdoblje na intenzivnoj njezi.
Nakon što je njezina kći dovoljno ojačala, Adriana je odlučila dati je krstiti. Ova je odluka izazvala kritike nekoliko vjerskih organizacija, koje su tvrdile da je njezin izbor da postane majka u tako mladoj dobi duboko sebičan. Adriana tvrdi da je njezina kći dar od boga. Uspješno je dogovorila dogovor s liječnikom odgovornim za in vitro postupak.
Naime, složili su se da će liječnik, u slučaju da Adriana umre, preuzeti ulogu kuma i služiti kao službeni zastupnik djevojčice do njezine 18. godine. Mnogi su pogrešno vjerovali da je Adriana zapravo Elizina baka. Koristan element ovog dogovora bio je Adrianin odlazak u mirovinu, koji joj je pružio priliku posvetiti dovoljno vremena svojoj kćeri. Adriana je učiteljica s fokusom na rumunjski jezik i književnost, a napisala je više od 25 knjiga za djecu.
- Njezina kći Eliza uživa u pohađanju škole i sudjeluje na raznim natjecanjima. Eliza želi nastaviti s višim obrazovanjem u budućnosti. Veza između Adriane i Elize karakterizira duboka i jedinstvena ljubav.
Kao majka, Adriana svoju snagu, mudrost i iskustvo u potpunosti ulaže u svoju kćer. Održavajući aktivan i zdrav stil života, inspiraciju i motivaciju crpi od Elize. U 83. godini Adriana se osjeća izvrsno i želi još dugo godina uživati u odrastanju svoje kćeri. Dopunski tekst. Zamršena i raznolika kulinarska baština Afrike oblikovana je kroz brojna stoljeća pod utjecajem mnoštva kultura, geografskih karakteristika i klimatskih uvjeta.
U središtu afričke prehrane nalazi se bogat asortiman hrane lokalnog porijekla, pod utjecajem osebujnih običaja i klime različitih regija. Na primjer, u zapadnoj Africi klima se kreće od tropske do sušne, što dovodi do primarnog naglaska u prehrani na žitaricama kao što su kukuruz, proso i sirak.
Obično ove žitarice čine temelj za temeljna jela kao što su “banku” i “fufu”. Fufu, jelo koje uživa široku potrošnju, priprema se kuhanjem i pireom korjenastog povrća kao što su slatki krompir ili kasava. Nasuprot tome, banku, koji se priprema od kukuruza ili prosa, često se služi kao prilog.
- Oba su jela bogata hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne napore. U prehrambenim običajima zapadne Afrike, mahunarke, uključujući kikiriki, grah i slanutak, u kombinaciji sa žitaricama, vitalni su elementi.