Na Balkanu je mnogo talentovanih ljudi, do te mjere da neke velike talente malo i zaboravimo kroz godine iako su možda nekad harali na sceni. Danas vam otkrivamo više o jednom takvom pjevaču.
- Kroz povijest našeg showa postojali su muški i ženski vokali koji, usprkos značajnim hitovima i dugogodišnjoj prisutnosti, nikada nisu dosegli ultra popularnost. Jedan od takvih umjetnika bio je i Zoran Kalezić, čija je skromnost ostavila upečatljiv dojam.
Posljednji dani Zorana Kalezića bili su u znaku borbe s nemilosrdnom bolešću. Bio je čvrsto uvjeren da je ljubav koja ga je obavijala odigrala ključnu ulogu u njegovoj borbi protiv raka pluća. Odlučivši se odreći operacije, kemoterapije i zračenja, Zoran se odlučno suočio sa svojom dijagnozom.
Nažalost, njegovo srce nije izdržalo te je nakon teške borbe s bolešću preminuo 4. siječnja u 73. godini života. Irena, supruga s kojom se oženio u 67. godini, ostala je uz njega do samog kraja, iako su joj bile samo 53 godine. Zadržao je svoju optimističku perspektivu sve do svojih posljednjih trenutaka, držeći se čvrstog uvjerenja da će trijumfirati u ovoj borbi. “Kako se doista osjećaš? Uključen sam u bitku.
Trenutno sam na kemoterapiji u Specijalističkoj klinici za plućne bolesti „Brezovik“ u Nikšiću. Zoran tvrdi da su kemoterapije jedina nada za osobe s dijagnozom raka pluća, potencijalno produžujući život za dvije do tri godine, te izražava čvrsto uvjerenje u učinkovitost medicinske znanosti.
- On zamišlja da se njegov proces iscjeljenja odvija unutar njegove zajednice. Kao umjetnik i folk pjevač, smatra da ako njegov život mora doći kraju, bolje je da se to dogodi ovdje nego da postane predmet rasprave za one u inozemstvu.
Veza s Tomom Zdravkovićem bila je neraskidiva, a na kraju je kulminirala kumstvom. Nakon što je primio vijest o dijagnozi raka pluća, izrazio je svoje duboko uvjerenje da je ponovni susret s dragim prijateljem neizbježan. Dok se spremam posjetiti svog kuma Tommyja, shvaćam da se naš susret bliži, ali ostaje obveza koju moram ispuniti prije toga.
Ispunjen sam iščekivanjem koncerta u Domu sindikata, nestrpljiv da ponovno uronim u skladne melodije koje odzvanjaju svim orguljama. “Želim posljednji put promatrati izraze lica publike”, usrdno je primijetio Kalezić, a suze su tekle tijekom izvedbe. Unutar kohezivnog ansambla bili su Silvana, Kaleza, Tozovac, Cune, Lepa Lukić, Mika Antić i Zoki Radmilović.
- Svaki je član kultivirao istaknute karijere, karakterizirane primjetnim odsustvom rivalstva ili zavisti tijekom svojih putovanja; nego je njihovu vezu učvrstila zajednička strast prema glazbi.
Silvana je, kao i Toma, značajno doprinijela formiranju Kalezićeve karijere, a njihovo prijateljstvo traje i danas. Među njima postoji duboko međusobno poštovanje i uvažavanje. Zoranovo vječno djelo “Žena koje više nema” posvećeno je ovoj izuzetnoj ženi koja je ostavila trajan utjecaj na narodnu glazbu. Pjevačica je istaknula kako je nastanak pjesme nastao na netipičan način.
Filip, sin pokojnog glazbenika Zorana Kalezića, nije mogao doći na očev sprovod. Unatoč želji da se oprosti od roditelja, obveze i prisutnost u Americi spriječile su ga da tamo bude. Filipa je duboko pogodila vijest o očevoj smrti. Iako je žudio prisustvovati sprovodu, okolnosti su ga učinile neizvedivim.
Običaji oko smrti u Sjedinjenim Državama znatno se razlikuju od onih u njegovoj domovini. Budući da živi u Chicagu, planira otputovati u Crnu Goru prvom prilikom kako bi odao počast svom ocu na njegovom grobu.
Izvor blizak obitelji Kalezić otkrio je da je Filipov otac bio nepokolebljiva podrška u sinovljevoj mukotrpnoj borbi s teškom bolešću koja je na kraju odnijela i Zoranov život. Filip je na svom Facebooku objavio: “Uvjeren sam da si sada postigao mir uz mog dobrog anđela.
- Zahvaljujem ti za sve što si učinio za mene, i kao otac i kao umjetnik, nepokolebljivo podržavajući integritet svog poziva Nikada nisi napustio glazbu i pjesmu, niti si se odupirao privlačnosti nedostojnog do svojih posljednjih trenutaka. Počivaj u miru, tata.