Čišćenje staklokeramičkih odnosno indukcijskih ploča predstavlja veliki izazov za mnoge pojedince. Međutim, korištenje ispravnih tehnika i prikladnih proizvoda može učiniti ovaj zadatak znatno lakšim. Danas vam otkrivamo par savjeta.
Popularnost staklokeramičkih tanjura u suvremenim kuhinjama može se zahvaliti njihovom elegantnom i minimalističkom dizajnu, koji besprijekorno nadopunjuje svako okruženje. Unatoč tome, održavanje ovih površina zahtijeva pedantnu pažnju i brigu kako bi se osiguralo da ostanu besprijekorno čiste i funkcionalne.
- Dok se ove ploče mogu činiti jednostavnijima za čišćenje od tradicionalnih peći, one su, nasuprot tome, vrlo osjetljive na ogrebotine, oštećenja i druge nesavršenosti koje mogu nastati zbog nepravilnog rukovanja ili neadekvatnih metoda čišćenja.
Iako su dostupni brojni komercijalni proizvodi posebno formulirani za čišćenje staklokeramičkih ploča, mnogi se pojedinci odlučuju za domaće ili prirodne sastojke zbog njihovih ekološki prihvatljivih karakteristika i povećane sigurnosti za svakodnevnu upotrebu.
Za one koji žele održati besprijekornu staklokeramičku ploču za kuhanje bez nanošenja štete, sljedeći savjeti i tehnike pomoći će u očuvanju besprijekornog stanja ploče za kuhanje. Jedna od najjednostavnijih i najbržih metoda za čišćenje staklokeramičkih ploča za kuhanje je korištenje komercijalnih proizvoda posebno dizajniranih za ovu vrstu površina.
Ovi su proizvodi formulirani za učinkovito uklanjanje masnoće, pougljenjenih ostataka hrane i drugih upornih mrlja, istovremeno osiguravajući očuvanje cjelovitosti ploče. Ovisno o proizvođaču, ovi proizvodi dostupni su u različitim oblicima, uključujući sprejeve, gelove ili kreme u obliku paste.
- Sredstvo za čišćenje ravnomjerno nanesite na cijelu površinu ploče. Koristeći neabrazivnu spužvu, nježno trljajte površinu i pritom budite oprezni kako biste izbjegli pretjerani pritisak koji bi potencijalno mogao oštetiti staklenu površinu.
U slučajevima kada se uporne mrlje ne mogu ukloniti spužvom, možete koristiti britvicu ili specijaliziranu lopaticu. Preporučljivo je postaviti alat pod blagim kutom i nježno ukloniti sve preostale čestice hrane ili pougljenjene ostatke. Nikada se ne smiju koristiti abrazivne spužve ili četke jer mogu oštetiti ploču i stvoriti trajne ogrebotine.
U nedostatku komercijalnih proizvoda za čišćenje, učinkoviti sprej za čišćenje može se lako pripremiti korištenjem uobičajenih sastojaka u kućanstvu kao što su deterdžent za suđe, soda bikarbona i vodikov peroksid. Ova mješavina omogućuje učinkovito čišćenje ploče i uklanjanje mrlja uz minimalne troškove. Nanesite nekoliko kapi deterdženta za pranje posuđa na površinu tanjura.
- Na dasku pospite sodu bikarbonu i ukapajte nekoliko kapi hidrogen peroksida. Ostavite smjesu nekoliko minuta kako biste olakšali omekšavanje mrlja. Pažljivo ribajte površinu spužvom dok ne uklonite sve mrlje.
Kako biste završili postupak, očistite površinu čistom krpom i temeljito isperite ploču kako biste uklonili svu vodu. Neophodno je koristiti neabrazivne spužve kako biste izbjegli grebanje stakla i oštećenje ploče. U slučajevima upornih, zagorjelih mrlja koje obična sredstva za čišćenje ne uspijevaju ukloniti, upotreba čvrste četke za ribanje može se pokazati korisnom.
Četka opremljena dugom drškom olakšava pristup i čišćenje teško dostupnih mjesta uz minimalan napor. Četka je izvrsna za uklanjanje tvrdih ostataka i može se koristiti uz komercijalna sredstva za čišćenje i kućna rješenja. Kada koristite četku, nježno ribajte mrlje i budite oprezni kako biste izbjegli pretjerani pritisak koji bi mogao dovesti do grebanja ploče.
Ovaj je instrument dizajniran za pomoć u čišćenju teško dostupnih područja, uključujući kutove i praznine između radnih ploča i raznih kuhinjskih dijelova. Posebno jednostavna, ali iznimno učinkovita tehnika za uklanjanje upornih mrlja sa staklokeramičkih površina uključuje korištenje grijanog ručnika.
- Ovaj pristup je posebno prikladan za rješavanje osušenih i tvrdokornih mrlja, značajno pojednostavljujući proces čišćenja. Ravnomjerno rasporedite sodu bikarbonu po cijeloj površini daske.
Nakon toga uronite ručnik u vruću vodu i ocijedite ga i uklonite višak tekućine. Zatim stavite zagrijani ručnik na tanjur, prekrivši sodu bikarbonu. Stavite ručnik na radnu površinu na 10 do 15 minuta kako biste omogućili toplini i vlazi da učinkovito omekšaju mrlje i naslage. Nakon tog razdoblja, papirnatim ručnikom ili mekom krpom obrišite ploču, a zatim je isperite čistom vodom.
Ova tehnika koristi toplinu i vlagu za učinkovito omekšavanje naslaga, olakšavajući njihovo uklanjanje. U slučaju da se na vašoj ploči pojavi manja mrlja ili krhotina, koja se lako može riješiti, nije potrebno temeljito čišćenje cijele površine. Umjesto toga, možete odlučiti upotrijebiti staru četkicu za zube zajedno s pastom za zube – idealno onom koja sadrži granule za bolje ribanje – ili praškom za pecivo.
Potopite četkicu za zube ili u prašak za pecivo ili u pastu za zube. Pažljivo ribajte mrlju dok je potpuno ne uklonite. Očistite površinu svježom vodom i zatim je osušite mekom krpom. Ova metoda je učinkovita za brzo uklanjanje manjih mrlja bez potrebe za čišćenjem cijele ploče.
- Limunov sok služi kao prirodno sredstvo za čišćenje koje je vrlo učinkovito u uklanjanju upornih mrlja zbog svog inherentnog kiselog pH. Nadalje, osim svoje učinkovitosti u uklanjanju prljavštine, limunov sok vašoj dasci daje ugodan miris svježine.
Ravnomjerno rasporedite sodu bikarbonu po površini daske. Nanesite limunov sok na sodu bikarbonu, pazeći da dovoljno prekrije mrlje. Ostavite smjesu da stoji na mjestu 10 minuta. Nakon toga nježno izribajte mrlje spužvom, zatim obrišite čistom vodom i ostavite da se osuše. Limun služi kao prirodno sredstvo za čišćenje koje može ukloniti mrlje bez upotrebe agresivnih kemikalija.
Preporučljivo je obrisati ploču za kuhanje nakon svakog kuhanja kako biste spriječili da se mrlje osuše i da ih je teže ukloniti. Koristite samo pribor koji se smatra sigurnim za staklokeramiku, uključujući neabrazivne spužve i mekane krpe. Kako biste spriječili oštećenje, uvijek se suzdržite od stavljanja vrućeg posuđa izravno na ploču za kuhanje.
Ova sredstva mogu nanijeti trajne ogrebotine na ploči, uzrokujući tako štetu. Održavanje staklokeramičkih ploča može biti jednostavno i učinkovito ako se koriste ispravni proizvodi i metode. Osiguravanjem marljivog održavanja i dosljednog čišćenja, vaša ploča će ostati u besprijekornom stanju i izdržati tijekom vremena, omogućujući vam da cijenite njen sofisticirani izgled i performanse dugi niz godina.