Crni ili crveni luk nedvojbeno je nezaobilazan sastojak svake kuhinje. Dok neki pojedinci više vole gomilati povrće i voće tijekom zimskih mjeseci, potrebni su odgovarajući uvjeti skladištenja kako bi se spriječilo klijanje. Danas otkrivamo nekoliko savjeta.
- Postoje manje poznate tehnike koje se mogu koristiti za održavanje svježine luka dulje vrijeme. Luk igra bitnu ulogu u gotovo svakoj kulinarskoj kreaciji, uvelike oplemenjujući razna jela, uključujući hamburgere, salate i mnoga druga.
Postoji bogat asortiman ukusnih vrsta luka, poput ljutike, vlasca, poriluka, češnjaka i mladog luka. U nastavku su predstavljeni preporučeni načini skladištenja luka koji mogu poboljšati njegovu svježinu i produžiti rok trajanja. Luk treba čuvati na hladnom i tamnom mjestu, idealno u temperaturnom rasponu od 2 do 6 stupnjeva Celzijusa.
Kada se održava u takvim uvjetima, cijeli, sirovi luk može ostati svjež nekoliko mjeseci. Odgovarajući skladišni prostori uključuju podrume, smočnice i hladne garaže. U slučajevima kada nema dovoljno prostora, dopušteno je držati luk na sobnoj temperaturi na kuhinjskom pultu; međutim, ova metoda je učinkovita samo četiri tjedna. Ključno je postaviti ih na način koji omogućuje odgovarajuću cirkulaciju zraka.
- Nadalje, preporučljivo je čuvati luk odvojeno od krumpira, jer vlaga koju ispušta krumpir može ubrzati kvarenje luka. Preporučljivo je sve ostatke nakon rezanja luka staviti u hladnjak. Narezani luk može zadržati svoju svježinu otprilike tjedan dana.
Prepolovljeni luk najučinkovitije je spremiti izravno u ladicu za povrće. Mladi luk, koji se bere prije nego što lukovica nabubri, pokazuje veću lomljivost u usporedbi sa zrelim lukom. Prilikom skladištenja ove sorte luka potrebno je posebno paziti, jer jestivi vrhovi brže propadaju nego potpuno razvijene lukovice.
Različite sorte vlasca zahtijevaju različite razine pažnje. S obzirom na nježnu zelenu nijansu vlasca, koja se može promijeniti ako se čuva uz češnjak u hladnom i tamnom okruženju, važno je pravilno skladištenje. Kako biste sačuvali svježinu, preporučljivo je buket vlasca prije stavljanja u plastičnu vrećicu zamotati u vlažan papirnati ubrus. Za optimalnu dugovječnost, pohranite ga u ladicu za povrće, gdje može ostati održiv tjedan dana ili duže.
- Alternativno, buket vlasca možete držati u čaši hladne vode, pazeći da je pokriven plastičnom vrećicom. Kako bi se osiguralo optimalno skladištenje, svježi poriluk treba čuvati u hladnjaku.
Kako biste spriječili da miris utječe na drugu hranu, neoprani i neobrezani poriluk treba staviti u hermetički zatvorenu plastičnu vrećicu unutar ladice za povrće, odrežući sve žilave krajeve kako bi se postiglo pravilno pristajanje.
Kada se čuva u optimalnim uvjetima—točnije na temperaturama u rasponu od 10 do 20 stupnjeva Celzijusa i pohranjuje se dalje od krumpira—nerezani luk, uključujući španjolske, bijele i crvene sorte, može ostati održiv do tri mjeseca. Međutim, dulje skladištenje može rezultirati savijanjem ili stvaranjem meke unutrašnjosti; stoga se preporučuje da se konzumiraju u kuhanom obliku, a ne sirove.
- Iako je proklijali luk siguran za konzumaciju, bitno je znati da ima gorak okus. Nasuprot tome, neproklijali luk, koji se može konzumirati u roku od 2 do 3 mjeseca, ima znatno blaži okus.
Češnjak, poznat po svom snažnom okusu i aromatičnim svojstvima, jedna je od najstarijih ljekovitih biljaka, duboko utječući na kulturnu praksu i tradiciju prirodnog liječenja širom svijeta. Ova cijenjena ljekovita biljka ima povijest dužu od pet tisuća godina. Porijeklom iz srednje Azije, češnjak se proširio u brojne dijelove svijeta.
Obiluje hranjivim tvarima, poboljšava imunološku funkciju i pruža široku lepezu zdravstvenih prednosti. Glavna aktivna komponenta češnjaka je alicin, koji je poznat po svojim antibakterijskim, antivirusnim, antifungalnim i antiparazitnim učincima. Češnjak je imao veliku važnost u egipatskoj kulturi, smatran je svetom biljkom. Davali su ga robovima kako bi povećali njihovu snagu i izdržljivost, a otkriven je iu grobnicama faraona.
- U staroj Grčkoj i Rimu sportaši su uzimali češnjak prije natjecanja, dok su ga vojnici konzumirali prije ulaska u bitku kako bi poboljšali izdržljivost, snagu i imunitet protiv bolesti.
Do 6. stoljeća češnjak je stigao do Indije i Kine, gdje je postao cijenjen zbog svojih ljekovitih svojstava. Zbog svojih kulinarskih i terapeutskih prednosti, češnjak je nezaobilazan sastojak svakog kućanstva i neizostavan sastojak brojnih jela. Ima ključnu funkciju u prehrani i služi kao začin za gotovo sve kulinarske kreacije.
U suvremenom društvu mnogi ga pojedinci smatraju prirodnim antibiotikom koji pomaže tijelu u borbi protiv raznih bolesti. Preporuča se redovito ga unositi u prehranu u sirovom stanju. Osim toga, lijekovi kao što su limunov sok, jabuka, metvica, mlijeko, žvakanje zrna kave ili kombinacija s maslinovim uljem mogu učinkovito ublažiti loš zadah.