Vrlo čestzo kada spavamo i nesvjesno zauzmemo neki položaj koji nije udoban i zbog toga može doći i do pojave bolova ili utrnulusti udova. U nastavku pročitajte više o tome šta znači ako vas probudi utrnula ruka.
Tijekom spavanja ostajemo nesvjesni naše okoline, uključujući naše fizičko držanje. Posljedično, nakon buđenja, može se osjetiti utrnulost u rukama. Ako se pojavi ovaj problem, mudro je razmisliti o njegovom temeljnom uzroku i, u slučajevima čestog ponavljanja, potražiti konzultacije s liječnikom, jer može značiti razne zdravstvene probleme. Medicinski stručnjaci karakteriziraju torakalni izlaz kao “superautocestu” za vene, arterije i živce smještene između vrata i ramena.
- Pojava trnaca ili utrnulosti u rukama nakon buđenja nakon spavanja na njima može ukazivati na mogući temeljni problem. Postizanje idealnog položaja za spavanje nije uvijek potrebno; pojedinci se često nalaze u različitim položajima odmora, uključujući sklupčane u fetalni položaj, ležeći ravno na krevetu, sjedeći na stolici, naslonjeni na stol ili čak ostajući u uspravnom položaju. Česta je pojava buđenje s laganom nelagodom ili boli koja se obično smanjuje kako dan odmiče.
Iako ukočenost u vratu može potrajati više od jednog dana, to općenito nije razlog za brigu. Unatoč tome, ako netko povremeno primijeti utrnulost u ruci ili trnce dok se odmara na toj ruci, to može ukazivati na temeljni problem unutar tijela. Dan Ginader, fizioterapeut s iskustvom u sportu i plesu, preporučuje da bi ovi simptomi mogli biti povezani s torakalnom izlazom. Prije nego što dopustim bilo kakvom osjećaju tjeskobe da ispliva na površinu, želim vas uvjeriti da okolnosti nisu posebno zabrinjavajuće.
Medicinski stručnjaci torakalni izlaz nazivaju “superautocestom” koja se sastoji od vena, arterija i živaca smještenih između vrata i ramena. Ovo područje, gdje se ruka spaja s trupom, podvrgava se značajnoj aktivnosti. Prema Ginaderu, osjećaj utrnulosti u ruci zbog spavanja, rada za stolom ili čak korištenja telefona može ukazivati na problem povezan s prsnim otvorom. Rješenje ovog problema je zapravo vrlo jednostavno. On je putem Instagrama otkrio da česta pojava utrnulosti može biti posljedica kompresije koju vrše mišići scalenus, prva rebra i pectoralis minor.
Kako bi se riješio ovaj problem, može se izvesti nekoliko vježbi za ublažavanje kompresije. Ako se identificira jedan od primarnih uzročnika kao uzrok, uzmite ručnik i stavite ga preko ramena, pazeći da bude što bliže vratu. Zadržavajući uspravan položaj, čvrsto uhvatite ručnik, zatim nježno nagnite uho prema jednom ramenu, nakon čega slijedi pokret u suprotnom smjeru. Izvodite ovaj pokret postupnim tempom od 10 do 15 ponavljanja. Nakon toga, smjestite se uz vrata, jednu ruku stavite na unutarnji zid, a drugu na prsa. Dok izvodite ovo istezanje, okrenite glavu prema strani ruke koja je postavljena na zid.
Ova vježba cilja na pectoralis minor i treba je izvesti tri puta, sa svakim zadržavanjem u trajanju od 20 sekundi. Kao što je primijetio Johns Hopkins Medicine, “Torakalni otvor je prsten koji čine gornja rebra, odmah ispod ključne kosti.” Sindrom torakalnog izlaza (TOS) nastaje zbog kompresije živaca ili krvnih žila unutar gornjeg izlaza, stanja koje se može pripisati rebrima, ključnoj kosti ili mišićima vrata.
Sindrom neurogenog torakalnog izlaza predstavlja niz simptoma, koji mogu uključivati bol ili slabost u ramenima i rukama, trnce ili nelagodu u prstima, brzo zamaranje ruku i atrofiju, karakteriziranu skupljanjem i slabljenjem jastučića palca ili mišića na dlanu koji podupiru palac. Dok se simptomi mogu razlikovati među pojedincima, mogu se pojačati kada su ruke podignute. Ako se ovi simptomi pojavljuju redovito i ne popravljaju se korektivnim vježbama, preporučljivo je potražiti stručno mišljenje stručnjaka za daljnju procjenu.