Palačinke se jedu odavno na našim prostorima i omiljena su poslastica svima, iako je nekad teško precizno sastaviti dobru smjesu. Danas vam predstavljamo jednostavan recept koji je savršeno prikladan za doručak ili večeru.
Ovo jelo poslužit će kao pouzdano rješenje, čak i u nedostatku kruha, oduševiti vaše ukućane i potaknuti zahtjeve za dodatnom porcijom. Za pripremu nadjeva po želji prikupite sljedeće sastojke: 1 šalicu vode (200 ml), 1 šalicu jogurta (200 g), 2 šalice glatkog brašna (250 g) i 1 žličicu soli. Za salatu s maslacem i sirom od rajčice i korijandera započnite postupak stavljanjem lonca na štednjak i ulijevanjem vode da prokuha.
Kada voda dosegne točku vrenja, dodajte jogurt, dobro promiješajte i ostavite da kuha otprilike 4-5 minuta. Po završetku kuhanja lonac odvojite od štednjaka i u smjesu umiješajte brašno i sol. Dobro promiješajte i ostavite da se malo ohladi. Nakon toga stavite tijesto u duboku zdjelu i temeljito izmiješajte sastojke rukama.
- Nakon toga prebacite tijesto na površinu stola i nastavite ga mijesiti dok ne dobijete glatku konzistenciju. Počnite tako što ćete uzeti tijesto i oblikovati ga u tanki valjak, a potom ga podijeliti na manje dijelove veličine oraha.
Svaki komad potom treba oblikovati u obliku male palačinke. Za pripremu palačinki zagrijte tavu na štednjaku bez dodatka ulja ili maslaca. Kada tava postigne odgovarajuću temperaturu, izlijte tijesto za palačinke na površinu i pecite na jakoj vatri dok obje strane ne poprime lijepu zlatnosmeđu boju. Kako palačinke ne bi bile suhe, poželjno ih je posložiti na kuhinjski ubrus i pokriti drugim ubrusom nakon što su pečene.
Ova će metoda pomoći u održavanju njihove vlažnosti tijekom slaganja. Za svaku palačinku dodajte komadić maslaca, dio sira, krišku rajčice, malo korijandera i porciju salate. Na vrh stavite drugu palačinku i poslužite. Kako biste zadovoljili različita nepca, nemojte se ustručavati eksperimentirati s različitim izborom sireva i povrća.
Uživajte u ovom divnom i jednostavnom užitku! Priroda palačinki predstavlja paradoks jer one utjelovljuju i temeljnu jednostavnost i zamršenu složenost. Njihova jednostavnost osigurava im značajno mjesto u kulinarskom repertoaru svake majke, koja ih nikada ne bi smjela uskratiti svojoj djeci.
Ipak, ovo jelo, koje se čini jednostavno, često preziru čak i najvještiji kuhari u restoranskoj industriji. Ovo postavlja intrigantno pitanje: zašto postoji ovaj prijezir? Zadubljivanje u opsežnu povijest kruha i njegovih različitih kulinarskih dvojnika pokazalo se kao izrazito izazovna potraga.
- Među tim kulinarskim izumima nalazi se i omiljena palačinka, čiji je točan trenutak nastanka obavijen enigmom. Spoj brašna od mljevenih žitarica, vode, topline i ljudske kreativnosti rezultirao je širokom paletom jela koja se ne mogu kvantificirati.
Globalno, raznoliki lokalni sastojci i različite tehnike kuhanja – bilo da se radi o prženju, pečenju ili sušenju na suncu – proizvode mnoštvo divnih ponuda. Bez sumnje temeljni elementi mljevenih žitarica, vode i topline služe kao temelj ovog gastronomskog umijeća. Štoviše, kružni oblik palačinke stoji kao dokaz njezinih božanskih početaka, odražavajući karakteristike kruha, pizze, tortilje i chapatija.
- Iako duboko cijenimo palačinke na globalnoj razini, od američkih do indonezijskih varijanti, prava palačinka je bez sumnje austrougarska verzija. Za mnoge adolescente prvi odlazak u sferu kuhanja često uključuje pripremu palačinki.
Ovo iskustvo predstavlja važnu prekretnicu na našem kulinarskom putu, jer uživamo u predstavljanju naših kuhinjskih sposobnosti svojim kolegama. Naravno, postoji pojedinac koji zadovoljstvo nalazi u pospremanju preostalog posuđa i pribora. Iako je čin pripreme palačinki nevjerojatno jednostavan, često sam razmišljao o motivima iza naše sklonosti da sačuvamo mamin dnevnik ili bakinu bilježnicu.
Čini se da ova tendencija služi kao zaštita, mjera opreza za nepredviđene okolnosti. Bez sumnje, najekonomičniji izbor je željezna tava. Ova specifična tava, koja se ne podvrgava temeljitom pranju, već se nježno briše, ima vlastitu neprianjajuću površinu sličnu teflonu, što je čini neusporedivom u kvaliteti.
- Čuvena palačinka, koju prepoznaju djeca diljem svijeta, manifestira se u različitim oblicima i okusima u različitim kulturama. U Sjedinjenim Državama obično se karakterizira kao gusta i pomalo suha, što zahtijeva aromatični preljev.
Dodatak praška za pecivo ili kvasca pridonosi gustoći, a slatkoću daje slatki javorov šećerni sirup. Nasuprot tome, engleska varijanta ima tanku, pomalo masnu palačinku koja ostaje ravna, ali stvara privlačne smeđe mjehuriće. U ovom slučaju, limun i šećer su omiljeni dodaci. U Indoneziji se stvara posebna varijanta palačinki uključivanjem mrkve i kupusa kao nadjeva.
U nekim krajevima mlijeko služi kao zamjena za vodu u tijestu, uz mogućnost uključivanja jaja ili izostavljanja. U Skandinaviji su omiljene manje palačinke poznate kao plättar. Francuzi se ponose svojim palačinkama Suzette koje se elegantno poslužuju s narančama, dok se u Kini uz poznatu pekinšku patku često uživa u bao bingu, delikatnoj palačinki napravljenoj od brašna i vode.
Osim toga, ruski blini od heljde predstavljaju jedinstvenu vrstu palačinke koja se izvrsno slaže s kavijarom, kiselim vrhnjem i narezanim kuhanim jajima. Za optimalan doživljaj, kavijar je najbolje kušati velikom žlicom.
Izrazimo svoju zahvalnost za različite vrste palačinki koje postoje diljem svijeta, u rasponu od američkog stila do indonezijske interpretacije. No, austrougarska palačinka, usko povezana s kulinarskim remek-djelom gospođe Crepe, uistinu se ističe kao najfinija. Bilo da je ukrašena marmeladom od marelica ili raskošnom čokoladom i orasima, ova palačinka zauzima cijenjeno mjesto u našim srcima.
- Njegova nomenklatura, koja potječe od mađarske riječi “palacsinta” i njemačke “Palatschinken”, može se pratiti do latinskog izraza “placenta”, koji označava i kolač i hranjivu posteljicu koja podržava život u maternici.