Značajan dio pojedinaca danas su samohrani očevi i majke, te oni svakako zaslužuju pohvalu koja im se rijetko daje. Danas vam otkrivamo dirljivu priču samohranog oca iz Srbije.
- Život Beograđanina Nebojše V. doživio je nepovratnu transformaciju nakon gubitka supruge Vesne. Preminula je nedugo nakon prijevremenog rođenja njihove kćerkice Milice, koja je rođena u sedmom mjesecu trudnoće i bila je teška svega 980 grama.
Posljedično, Nebojša se našao sam, boreći se s dubokom tugom gubitka supruge, istovremeno preuzimajući ogromnu odgovornost za svoju prerano rođenu kćer. – Bio je to neopisiv šok – prisjeća se Nebojša. “Moja supruga i ja imali smo težnje za djetetom; zamišljali smo radosnu obitelj. Međutim, sudbina je intervenirala drugačijim tokom.
Našao sam se sam s djetetom, nesiguran kako ću se nositi s bezbrojnim izazovima koji su pred nama. Prvi mjeseci nakon Vesnine smrti pokazali su se najizazovnijima. Nebojša je morao voditi Milicu na česte liječničke preglede, paziti na njezino zdravlje i istovremeno se suočavati s vlastitom tugom. “Prestala sam i jesti i spavati, što je rezultiralo smanjenjem težine sa 100 kilograma na 72. Pet godina sam bila na bolovanju.
- Moji izlasci iz kuće postali su rjeđi, a tek nakon tri mjeseca prijateljica gotovo me natjerao da izađem van”, navodi on. Ključni trenutak transformacije dogodio se tijekom poslovnog putovanja u Bruxelles. Nebojša je prvi put doživio osjećaj povratka pravom sebi.
“Eto, napokon sam počeo spavati”, razmišljao je. “Prepoznao sam koliko mi Milica nedostaje i koliko mi je bitna. Taj period je ojačao moju odluku da se nastavim boriti, a sve zbog nje. Po povratku iz Bruxellesa, Nebojša je prihvatio obaveze i oca i majke. Kako bi se mogao posvetiti kćeri, angažirao je pomoć u kućanstvu.
Svaki trenutak podeljen sa Milicom predstavljao je šansu da joj pružimo ljubav i pažnju. Pratio sam je u šetnjama, istraživali smo bajke, dijelili odmore i ljeti i zimi. Nastojao sam potisnuti osjećaje koji proizlaze iz odsutnosti jednog roditelja. Moja je težnja bila njegovati u njoj snažan karakter koji utjelovljuje i nježnost i neovisnost. Kroz razgovore s psihologom Nebojša je otkrio način kako se suočiti sa svojom boli i napredovati u životu.
- Također je postao prijemčiv za mogućnost nove ljubavi. “Nisam tražio repliku svoje supruge. Tražio sam osobu koja će me nadopuniti. Upoznavši Natašu, drugu samohranu majku, odmah smo uspostavili vezu.
Njena kćerka je u meni dobila očinsku figuru, a Milica i stvorila je pravo prijateljstvo s Natašom, ponovno doživljavam bit obitelji. Milica trenutno ima osam i po godina i trenutno je upisana u drugi razred osnovne škole. Nebojša nastoji pronaći ravnotežu između ispoljavanja autoriteta i njegovanja prijateljstva, njegujući tako čvrst i iskren odnos sa svojom kćeri.
“Pružio sam joj sveobuhvatno objašnjenje u vezi s njezinom majkom, jer je za nju važno razumjeti istinu, a istovremeno ublažiti svaki osjećaj krivnje povezan s njezinim gubitkom. Potaknuo sam je da cijeni život i one oko sebe, istovremeno usađujući osjećaj Odgovornosti.
- Ona je razlog mog postojanja i moj najveći ponos”, zaključuje Nebojša. Njegov narativ služi kao dokaz da ljubav roditelja prema djetetu može nadvladati čak i najteže izazove u životu, nudeći snagu potrebnu za novi početak.
DODATNI TEKST
Zima je pokazala svoju oštrinu, a ništa ne pruža veću utjehu i tijelu i duhu od zdjelice juhe koja se kuha na pari. Tražite li idealno jelo koje utjelovljuje jednostavnost, a nudi bogatstvo okusa i nutritivne vrijednosti, juha od gljiva odlična je opcija.
Sastojci potrebni za četiri porcije uključuju 300 grama svježih gljiva, koje se mogu sastojati od vrsta kao što su šampinjoni, bukovače ili njihova kombinacija. Jedan crveni luk, dva češnja češnjaka, jedna mrkva, jedan krumpir, dvije žlice maslinovog ulja, jedna žlica maslaca, jedna litra temeljca od povrća, dvije žlice brašna i 100 mililitara vrhnja za kuhanje, sol, papar, ili peršin po ukusu, potrebni su.
U zagrijanoj tavi pomiješajte maslinovo ulje i maslac pa umiješajte sitno nasjeckani crveni luk i pržite ga dok ne postane proziran. Nakon toga dodajte češnjak, te mrkvu i krumpir, oboje narezano na kockice. Promiješajte smjesu i ostavite da se kuha nekoliko minuta. Gljive narežite na tanke ploške i stavite ih u tavu.
Dopustite im da oslobode svoju vlagu i postanu nježni. Umiješajte brašno i kratko pirjajte da lagano porumeni. Postepeno dodavajte povrtni temeljac uz miješanje kako se ne bi stvorile grudice. Pustite kuhati na laganoj vatri otprilike 20 minuta, dok povrće ne omekša i juha ne postane kremasta. Umiješajte vrhnje za kuhanje i začinite solju i paprom.
- Ostavite da kuha još 2 do 3 minute prije nego što je maknete s izvora topline. Uz juhu dodajte domaći kruh ili tostirane krutone. Za revitalizirajući miris, dodajte svježi peršin i uživajte u svakom zalogaju.