Svi znamo da orašasti plodovi pozitivno utiču na zdravlje. A da li ste znali kako su indijski orasi dobri za naš organizam? Dok su orasi, lešnici i bademi već godinama prepoznati kao zdravi međuobroci, indijski orah često ostaje u njihovoj senci. Ipak, ovaj kremasti, blago slatkasti plod zaslužuje mnogo više pažnje. Nutricionisti ga sve češće izdvajaju kao jedan od najkompletnijih orašastih plodova kada je u pitanju pozitivan uticaj na zdravlje. Osim što je ukusan, indijski orah je i moćno oružje u borbi protiv brojnih hroničnih oboljenja.
-
Prava nutritivna bomba
Indijski orah je bogat izvor važnih vitamina i minerala. Sadrži vitamine A, B1 i B2, kao i minerale poput gvožđa, selena, magnezijuma i cinka. Takođe je bogat nezasićenim masnim kiselinama, uključujući oleinsku i palmitoleinsku kiselinu, koje igraju važnu ulogu u održavanju zdravlja srca i krvnih sudova. Tu je i triptofan, aminokiselina važna za proizvodnju serotonina – hormona sreće.
Osim što jača imunitet i podstiče regeneraciju ćelija, ova kombinacija nutrijenata čini indijski orah snažnim antioksidansom. Jedna od najvažnijih funkcija mu je sposobnost neutralizacije slobodnih radikala – molekula odgovornih za ubrzano starenje ćelija i nastanak malignih bolesti.
-
Podrška zdravlju srca i krvnih sudova
Jedna od najzanimljivijih koristi indijskog oraha jeste njegovo delovanje na krvni pritisak. Studija objavljena u stručnom časopisu Current Developments in Nutrition pokazala je da redovno konzumiranje ovog ploda može dovesti do smanjenja i gornjeg i donjeg pritiska. Pored toga, utiče na smanjenje nivoa triglicerida, čime dodatno štiti kardiovaskularni sistem.
Zahvaljujući visokom sadržaju zdravih masti, indijski orah povoljno utiče i na nivo holesterola. Ako se umesto uobičajenih grickalica bogatih rafinisanim ugljenim hidratima odlučite za šaku indijskih oraha dnevno, postoji realna šansa da snizite nivo lošeg (LDL) holesterola u krvi. Preporučena količina iznosi oko 60 do 100 grama nedeljno, odnosno 5 do 8 plodova dnevno.
-
Stabilizacija šećera u krvi
Indijski orah sadrži nezasićene masti koje pomažu u regulaciji šećera u krvi, što je naročito važno za osobe sa predijabetesom ili dijabetesom tipa 2. Ove masne kiseline poboljšavaju osetljivost ćelija na insulin i smanjuju rizik od naglih skokova glukoze. Pored toga, doprinosi smanjenju nivoa triglicerida koji su često povišeni kod osoba sa poremećenim metabolizmom šećera.
Iako nije zamena za lekove, uključivanje indijskog oraha u ishranu može biti odlična podrška u prevenciji i kontroli dijabetesa, naročito ako se kombinuje sa izbalansiranom ishranom i fizičkom aktivnošću.
-
Hrana koja hrani i iznutra i spolja
Starenje kože i opšte stanje organizma neretko su direktno povezani sa ishranom. Ono što jedemo ogleda se na našem licu, kosi i noktima. Indijski orah, zahvaljujući svojim antioksidantnim svojstvima i bogatstvu zdravih masti, pomaže u očuvanju elastičnosti kože, usporava pojavu bora i podstiče sjaj kože iznutra.
Posebno je koristan ženama u menopauzi. Tada dolazi do pada estrogena, što može izazvati brojne probleme – od nesanice i promena raspoloženja do problema sa kožom. U tim godinama, lekari preporučuju konzumaciju orašastih plodova jer sadrže fitoestrogene i druge korisne sastojke koji ublažavaju simptome hormonskog disbalansa.
-
Više energije, bolja koncentracija
Pored benefita po fizičko zdravlje, indijski orah pozitivno utiče i na mentalne funkcije. Triptofan u sastavu ovog ploda igra važnu ulogu u sintezi serotonina, koji pomaže u borbi protiv stresa, depresije i anksioznosti. Osim toga, indijski orah je dobar izvor energije – sadrži zdrave masti koje se sporije vare i pružaju dugotrajan osećaj sitosti, ali i konstantan dotok energije.
Zahvaljujući magnezijumu, povoljno deluje i na nervni sistem, poboljšava koncentraciju i doprinosi boljem snu. Nije slučajno što ga nutricionisti sve češće preporučuju kao večernji obrok umesto kaloričnih i nezdravih grickalica.