Kupovina polovne robe je danas sve više učestao fenomen jer je odjeća danas skupa a nekvalitetna i zagađuje okolinu. U ovom članku vam otkrivamo odakle mnogi ljudi nabavljaju odjeću.
Kupnja rabljenih predmeta u dućanima rabljene robe dugogodišnji je trend u ovoj regiji, odražavajući praksu koja je prevladavala u zapadnim zemljama već duže vrijeme. Razni čimbenici pridonose ovom fenomenu, a treba napomenuti da snižena cijena nije uvijek najvažniji faktor.
- Podaci Uprave carina pokazuju da trgovine u Srbiji koje prodaju rabljene stvari nabavljaju robu iz više od 50 zemalja, a najviše iz Europske unije, Velike Britanije, Švicarske, SAD-a, Kanade i Australije. Broj prodavnica polovne robe proširio se po raznim gradovima Srbije.
Iako mnoge od tih ustanova nude kvalitetnu i modernu odjeću, mnoge su se nažalost nedavno susrele s izazovima. U organiziranijim maloprodajnim objektima, raznolika lepeza robnih marki proizvoda je lako dostupna, omogućujući brojnim pojedincima da se kompletno opreme zahvaljujući povoljnom omjeru cijene i kvalitete. Međutim, kada situacija postane pretjerana, nemar nekih može potkopati cjelokupno iskustvo.
Naime, u kontekstu uvoza rabljene robe radi daljnje prodaje, Carinska uprava se pridržava propisa propisanih za međunarodni prijevoz određenih kategorija rabljene tehničke opreme i odjeće prema nalogu ministarstva nadležnog za poslove zaštite okoliša – Uprave za zaštitu okoliša.
U travnju 2004. tom je Uputom propisano da za uvoz rabljene odjeće nije potrebno osiguranje niti ishođenje dozvole za uvoz otpada, pod uvjetom da su predmeti kategorizirani ili kao ekstra kvaliteta (rabljena odjeća koja je vrlo slična novoj) ili kao 1. razina kvalitete. (usporediv s vrhunskom kvalitetom, ali potencijalno pokazuje manje mrlje).
Posljedično, rabljena odjeća klasificirana kao ekstra kvaliteta ili prva klasa može se uvoziti bez zahtjeva za uvoznom dozvolom za otpad. Prema riječima carinika, Zakon o gospodarenju otpadom propisuje da se jako iznošena, poderana ili zamrljana odjeća i obuća smatra otpadom i ne može se legalno prenositi preko granice.
- Kako bi se olakšala identifikacija, sva uvezena rabljena odjeća mora biti klasificirana i popraćena detaljnom specifikacijom, budući da ovi predmeti zahtijevaju strogi nadzor nakon ulaska u slobodni promet. Ovaj proces će brzo utvrditi točno stanje deklarirane robe.
Prema podacima Ministarstva zaštite okoliša, za razliku od rabljene odjeće, rabljena obuća se ne može dezinficirati niti obnavljati te se stoga svrstava u kategoriju otpada. Shodno tome, zabranjen je njegov uvoz u Republiku Srbiju radi dalje prodaje ili u humanitarne svrhe. Carinska uprava nema ovlasti nadzirati kontrolu kvalitete i distribuciju rabljene odjeće od strane prodavača na domaćem tržištu.
Sve veći broj pojedinaca radije se odlučuje za nabavu rabljenih odjevnih predmeta nego za kupnju novih. Ova odluka ne samo da pozitivno pridonosi održivosti okoliša, već nudi i ekonomske prednosti. Porast popularnosti second hand shopova može se zahvaliti njihovoj ponudi kvalitetne i poznate odjeće po prihvatljivim cijenama.
Second-hand shop služi kao maloprodajni objekt koji nudi rabljenu odjeću, obuću, torbe i niz druge odjeće. Obično se ti predmeti nabavljaju od pojedinaca koji su ih prije nosili ili ih više ne žele. Nakon što su predmeti garderobe temeljito pregledani i očišćeni, dostupni su za prodaju po sniženoj cijeni u trgovini rabljene robe.
Kupnja robe u dućanu rabljene robe ekološki je prihvatljivija jer promiče ponovnu upotrebu već postojećih proizvoda i umanjuje dodatno onečišćenje povezano s proizvodnjom novih artikala. Nadalje, istraživanje rabljenih trgovina često otkriva karakteristične komade koji se obično ne nalaze u konvencionalnim maloprodajnim mjestima, što pojedincima omogućuje da se razlikuju od drugih.
- Osim toga, nastali troškovi znatno su niži od onih povezanih s nabavom novih proizvoda, što ovaj izbor čini ekonomski povoljnijom opcijom za sve. Prilikom odabira odjeće u dućanima rabljene robe potrebno je voditi računa o kvaliteti i stanju predmeta.
Preporučuje se odabir odjeće koja izgleda gotovo nova ili je minimalno korištena. Nadalje, važno je provjeriti ima li na odjeći mrlja ili znakova oštećenja. U našoj trgovini rabljenom robom standardni je postupak sortiranja, pranja i čišćenja predmeta prije nego što budu dostupni za kupnju.