Na Balkanu većina kućanstava i dalje priprema domaća jela, koja ne samo da su hranjivija i ukusnija, već predstavljaju i ekonomičniji izbor za naše finansije. Ipak, mirisi pečenih i kuhanih jela dugo se zadržavaju u prostorijama. Danas otkrivamo kako da ublažite ove arome kada pržite luk.
Priprema jela na bazi luka relativno je nepopularna zbog neugodnog mirisa koji se javlja tijekom pirjanja. Dok se luk dinsta, njegov miris dominira, prožima cijelu kuću, a također se zadržava na kosi i odjeći. Primarni uzrok ovih nepoželjnih mirisa je oslobađanje sumpora iz luka kada se podvrgne toplinskoj obradi. Ipak, postoji metoda za uklanjanje ovog neugodnog mirisa. Soda bikarbona je ključni saveznik u borbi protiv jake arome luka.
- Nakon što ste luk nasjeckali na kockice, obavezno ga stavite u tavu u kojoj ste zagrijali ulje, zajedno s jednom žličicom sode bikarbone. Ako je količina luka veća od pola kilograma, poželjno je umjesto njega dodati žlicu sode bikarbone.
Nastavite pirjati luk na uobičajeni način. Dodatna prednost je što će soda bikarbona prouzročiti zgušnjavanje luka, što će pomoći u probavi. Osim toga, korištenje spreja može se izostaviti jer soda bikarbona služi za učinkovito zgušnjavanje luka, dajući rezultate usporedive s onima koji se postižu sprejom.
BONUS TEKST
Nekada smatran hranom za siromašne, kačamak doživljava preporod kao egzotična poslastica slavljena zbog svoje “čistoće”. Obično se naziva kukuruzni griz ili palenta, ovo jelo se radi od bijelog ili žutog kukuruznog brašna.
Njegove bezglutenske karakteristike čine kačamak ne samo izvanrednom opcijom za doručak već i jednim od najzdravijih izbora koji su nam dostupni. Kukuruzno brašno obiluje esencijalnim nutrijentima, opskrbljujući naše tijelo ključnim elementima poput vitamina A, E, raznih vitamina B skupine i niza minerala. Prisutna je značajna koncentracija fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena.
Naime, kačamak sadrži oko 380 kalorija na 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto bjelančevina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti dobiveni iz kukuruznog brašna korisni su za zdravlje, posebice za rad crijeva. Znatna količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, pojačava osjećaj sitosti.
- Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se potiču normalni probavni procesi u crijevima. Glavna prednost konzumiranja kačamaka pripisuje se njegovoj djelotvornosti, bez obzira na probleme s probavom.
Osim toga, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, zajedno s hranjivim biljnim mastima, neophodni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. Ovaj mehanizam pomaže u prevenciji zatvora i regulaciji probave. S obzirom na sastav zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao koristan izvor hrane osobama s visokom razinom kolesterola.
Nadalje, značajno pridonosi prevenciji kardiovaskularnih bolesti te podržava zdravlje srca. Kačamak se preporuča dojenčadi i djeci zbog svoje sposobnosti da pospješuje probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru. Osobe s celijakijom ili upalnom bolešću crijeva moraju znati da kukuruz ne sadrži gluten.
- Stoga se oboljelima od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa preporučuje da uvrste kačamak u svoj dnevni režim prehrane. Antioksidansi koji se nalaze u kukuruzu ključni su u zaštiti crijeva i tijela od oksidativnog stresa.
Prednosti kačamaka u odnosu na mršavljenje su jasne. I kukuruz i kačamak često se preporučuju u programima mršavljenja namijenjenim smanjenju tjelesne težine zbog brojnih prednosti za zdravlje probavnog sustava. Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, a oboje je neophodno za održavanje zdrave prehrane.
Dodatno, njegov niskokalorični sadržaj u kombinaciji sa značajnim opskrbljivanjem energijom čini energiju dobivenu iz njega posebno korisnom u planu prehrane s ograničenim unosom kalorija. Na internetu se mogu pronaći brojni recepti za višednevnu dijetu kačamak, koji navodno potiču brzo mršavljenje.
No, nutricionisti upozoravaju da pretjerano restriktivne dijete, posebice one koje isključuju cijele kategorije hrane, mogu ugroziti naše zdravlje. Najuspješnija strategija za postizanje zdravog i održivog mršavljenja uključuje redovitu, uravnoteženu prehranu u kombinaciji s umjerenom tjelesnom aktivnošću i prilagodbom životnog stila. Započinjanje dana kačamakom odlična je podloga za uravnoteženu prehranu.