Što se tiče vitamina, vitamin D nije samo još jedan dodatak prehrani – to je mikronutrijent od presudne važnosti za funkcioniranje tijela. Iako ga nazivamo “vitaminom sunca” jer se prirodno stvara u koži pri izlaganju sunčevim zrakama, njegova uloga u zdravlju ide daleko izvan koštanog sustava. Sudjeluje u regulaciji imunološke funkcije, apsorpciji kalcija i fosfata, djeluje protuupalno i utječe na gotovo svaku stanicu u tijelu.
Mnogi ljudi, čak i oni koji žive u toplim, sunčanim krajevima, pate od manjka ovog vitamina. Glavni razlog? Sve češći boravak u zatvorenim prostorima, rad u uredima, pretjerano korištenje kreme za sunčanje i izbjegavanje direktnog sunčevog svjetla. Rezultat toga su simptomi koje rijetko povezujemo s ovim važnim nutrijentom.
1. Iscrpljenost koja ne prolazi
Osjećaj konstantne iscrpljenosti jedan je od najčešćih, ali često pogrešno tumačenih znakova manjka vitamina D. Umor može imati bezbroj uzroka, ali kada traje tjednima i ne popušta ni nakon odmora, treba razmotriti mogućnost da organizmu nedostaje “sunčeve energije”.
Tipični simptomi uključuju:
- kroničan umor bez jasnog razloga,
- osjećaj težine u tijelu, posebno u mišićima i zglobovima,
- stalnu potrebu za odmorom, čak i nakon laganih aktivnosti.
Jedna 34-godišnja pacijentica, zaposlena u IT sektoru, mjesecima se žalila na bezvoljnost, mentalnu maglu i konstantnu pospanost. Tek nakon pretraga ustanovljen je ozbiljan manjak vitamina D. U roku od nekoliko tjedana suplementacije, stanje joj se vidno popravilo.
Ljudi često posegnu za kofeinom, energetskim pićima ili kratkotrajnim odmorima, ali ako je uzrok dublji – nijedna kratkoročna strategija neće pomoći bez nadoknade vitamina.
2. Učestali bolovi u kostima i mišićima
Bez ikakvog fizičkog napora, osjećate tupu, dubinsku bol u tijelu – posebno u donjem dijelu leđa, kukovima, koljenima ili čak u rebrima. Iako simptomi mogu nalikovati reumatskim tegobama ili općoj ukočenosti, vrlo često je u podlozi manjak vitamina D.
Što se događa u tijelu:
- dolazi do slabije mineralizacije kostiju, što ih čini podložnima mikrooštećenjima,
- mišići postaju slabiji i gube elastičnost,
- povećava se rizik od padova, posebno kod starijih osoba.
Bolovi nisu uvijek jaki – ponekad su tupi i konstantni, s osjećajem napetosti u dubokim tkivima. Kod nekih se javlja jutarnja ukočenost koja traje duže nego inače, dok drugi osjećaju lagano trnjenje nogu ili nesigurnost u hodu.
3. Promjene raspoloženja i osjećaj emocionalne praznine
Vitamin D igra važnu ulogu u ravnoteži neurotransmitera, posebno serotonina – hormona sreće. Kada razina vitamina padne, raste rizik za pojavu simptoma sličnih depresiji.
Tipični znakovi uključuju:
- iznenadnu potištenost bez stvarnog razloga,
- povlačenje iz društva i izbjegavanje aktivnosti,
- pojačanu tjeskobu, razdražljivost i nemir.
Ove promjene mogu se javiti i kod osoba koje inače nemaju psihološke poteškoće. Naročito su osjetljive osobe koje žive u područjima s manje sunca – primjerice, u kontinentalnim ili sjevernim regijama tijekom zimskih mjeseci.
No simptomi mogu potrajati i ljeti – osobito ako izbjegavate sunce zbog dermatoloških razloga ili sjedite u zatvorenom. U tom slučaju, tijelo ne može proizvesti dovoljno vitamina D, što direktno utječe na kemiju mozga.
4. Slab imunitet i česte infekcije
Manjak vitamina D često rezultira smanjenom sposobnošću tijela da se obrani od virusa i bakterija. Ako često obolijevate – od gripe, prehlada ili čak infekcija urinarnog trakta – moguće je da vaš imunosni sustav pati zbog niske razine vitamina D.
Znanstvena istraživanja pokazuju da ovaj vitamin aktivira i regulira T-stanice, koje su ključne u borbi protiv patogena. Kada je vitamina D premalo, imunosni odgovor postaje slab i spor.
U djece se deficit vitamina D povezuje i s većim rizikom od astme i alergija, dok kod odraslih može pogoršati simptome autoimunih bolesti poput multiple skleroze ili reumatoidnog artritisa.
-
Kada treba reagirati?
Ako primjećujete bilo koji od navedenih simptoma – osobito ako traju dulje od dva tjedna – preporučuje se posjet liječniku. Jednostavna krvna pretraga (25(OH)D test) može pokazati kolika je razina vitamina D u vašem tijelu. Idealne vrijednosti kreću se između 75 i 125 nmol/L, dok se sve ispod 50 smatra deficitarnim.
Liječnik može preporučiti:
- dodatke prehrani (najčešće vitamin D3 – kolekalciferol),
- više boravka na jutarnjem suncu (10–30 minuta dnevno),
- prehranu bogatu vitaminom D (losos, jaja, gljive, obogaćeni mliječni proizvodi).
Ne treba čekati da simptomi eskaliraju. Tijelo uvijek šalje poruke – samo ih trebamo znati pročitati.