Tijekom toplih ljetnih dana, aktivnosti na otvorenom donose rizik od susreta s insektima poput pčela, osa i stršljena, čiji ubodi mogu izazvati nelagodu, posebno kod osoba alergičnih na njih. Međutim, postoje jednostavne metode koje mogu ublažiti posljedice takvih uboda i učiniti vas pripremljenijima za vrijeme provedeno u prirodi. Danas otkrivamo par savjeta.
Pčelar je podijelio korisnu tehniku koja može pomoći u ublažavanju tegoba uzrokovanih ubodima ovih insekata. Ako imate tablete kao što su Andol ili Aspirin, one mogu biti od velike pomoći u rješavanju lakših simptoma. Stoga je korisno nositi ih sa sobom, osobito ako provodite vrijeme na otvorenom. Najprije navlažite tabletu vodom i nanesite je izravno na mjesto uboda.
Držite je na tom mjestu jednu minutu prije nego što je uklonite. Ovaj pristup može značajno smanjiti oteklinu i svrbež, a rezultat će biti gotovo nevidljiv nakon kratkog vremena. Neugoda će uskoro postati prošlost, a vi ćete se moći vratiti uživanju u aktivnostima na slobodnom bez brige o ubodima insekata.
Kačamak, tradicionalno jelo koje je nekada bilo sinonim za siromaštvo, danas doživljava renesansu kao zdrava i egzotična kulinarska opcija. Pripremljen od kukuruznog brašna, bilo bijelog ili žutog, kačamak je poznat kao kukuruzno brašno ili palenta. Zahvaljujući svojoj bezglutenskoj prirodi, ovo jelo je odličan izbor za doručak, ali i jedan od najzdravijih prehrambenih proizvoda na tržištu.
Bogat esencijalnim hranjivim tvarima, kačamak opskrbljuje tijelo vitaminima A, E, skupinom vitamina B te mineralima poput fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Na 100 grama sadrži oko 380 kalorija, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze.
Ovi sastojci pozitivno utječu na rad crijeva i cjelokupni probavni sustav. Značajan sadržaj vlakana u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima omogućuje postupno oslobađanje energije i povećava osjećaj sitosti, što ga čini idealnim za osobe koje žele kontrolirati svoju težinu. Kukuruz, osnovni sastojak kačamaka, bogat je karotenoidima i zdravim biljnim masnoćama koje potiču crijevnu peristaltiku i sprječavaju probleme poput zatvora.
- Posebno je koristan za osobe s povišenim razinama kolesterola jer sadrži zdrave masti, složene ugljikohidrate i biljna vlakna. Redovita konzumacija kačamaka može poboljšati zdravlje srca i smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti.
Također je preporučljiv za djecu i dojenčad jer jača imunološki sustav i poboljšava probavu čišćenjem crijevne flore. Osobe s celijakijom ili upalnim bolestima crijeva, poput Crohnove bolesti, mogu sigurno uključiti kačamak u svoj dnevni meni jer ne sadrži gluten. Antioksidansi prisutni u kukuruzu štite crijeva i tijelo od oksidativnog stresa, što dodatno poboljšava cjelokupno zdravlje.
Kačamak se također često preporučuje u programima mršavljenja zbog svoje sposobnosti da čisti crijeva i potiče probavu. Iako ima malo kalorija, pruža znatnu količinu energije, što ga čini vrijednim izvorom hrane za osobe koje ograničavaju unos kalorija.
- Na internetu se mogu naći brojni recepti za višednevne dijete temeljene na kačamaku, koje tvrde da pomažu u brzom gubitku težine. Ipak, nutricionisti upozoravaju da pretjerano restriktivne dijete mogu biti štetne za zdravlje.
Umjesto toga, preporučuje se uravnotežena prehrana, umjerena tjelovježba i promjene načina života kako bi se postigao dugoročni i održivi gubitak težine. Početak dana s kačamakom može biti sjajna osnova za zdrav plan obroka koji će podržavati vaše fizičko i mentalno blagostanje.