Svi želimo postići zdravlje i dugovječnost, ali često ne znamo odakle da krenemo i kako da korigujemo svoj život. Danas vam otkrivamo tajne i trikove čovjeka koji je poživio preko stotinu godina.
- Fraza “Živio 100 godina” česta je rođendanska želja upućena našim dragim osobama. Međutim, imunolog William Frankland bio je taj koji je uistinu razumio kako osigurati da tih 100 godina ne samo budu proživljeni, već i zdravi i prosperitetni.
Dr. William Frankland, britanski imunolog, uživao je u uspješnom i snažnom životu koji je trajao 108 godina. Njegovo fizičko zdravlje bilo je dobro, a njegove kognitivne sposobnosti ostale su oštre. Tijekom 70 izvanrednih godina značajno je pridonio ovom području, uvodeći novu eru u razumijevanju i liječenju alergijskih bolesti.
Surađujući s istaknutim alergologom Arturom Soferom, Frankland je odigrao ključnu ulogu u razvoju antihistaminika, koji su transformirali liječenje alergija. Franklandov doprinos znanosti proširio se izvan područja alergologije. Odigrao je presudnu ulogu u unapređenju razvoja imunoloških seruma i cjepiva, koji su bili ključni u borbi protiv raznih bolesti. Njegovom predanošću spašeni su brojni životi, a velikom broju pacijenata poboljšana kvaliteta života.
- “Prema Williamu Franklandu, snažno se tijelo razvija od rane dobi svježim zrakom, fizičkim radom i jednostavnom hranom.” Frankland se rigorozno pridržava mediteranske prehrane, široko priznate zbog svojih zdravstvenih dobrobiti i potencijala za promicanje dugovječnosti.
Njegov dnevni unos uključuje 2-3 žlice ekstra djevičanskog maslinovog ulja, koje obiluje mononezasićenim mastima i antioksidansima, posebice polifenolima koji imaju protuupalna svojstva. Liječnik u svoje obroke uključuje masnu ribu 2-3 puta tjedno i brine se da dnevno pojede najmanje pet porcija jarkog voća i povrća.
“Nastojim da moj stol bude nalik na dugu”, šaljivo primjećuje. Njegova prehrana uključuje i kruh od cjelovitih žitarica, smeđu rižu i zobene pahuljice. “Vlakna hrane našu mikrobiotu”, naglašava. Cjelovite žitarice dodatno su bogate vitaminima B skupine i esencijalnim mineralima. Frankland uključuje šaku oraha u svoj dnevni režim, uz izjavu: “Nikad ne pretjerujem.” On slijedi japanski princip punjenja želuca do 80% kapaciteta.
Nadalje, dopušta si 1-2 čaše crnog vina svaki tjedan, napominjući: “Resveratrol koji se nalazi u crnom vinu može biti koristan, ali samo ako se konzumira u umjerenim količinama. Znanstvenik se pridržavao dosljednog dnevnog rasporeda prehrane, koji pomaže u očuvanju stabilnosti razine šećera u krvi i zdrav cirkadijalni ritam.
- “Kretanje je život”, tvrdi Frankland obuhvaćao je svakodnevne šetnje na otvorenom, u trajanju od najmanje 30 minuta, bavljenje laganim vježbama snage za održavanje mišićne mase i sudjelovanje u vrtlarstvu, koje integrira tjelesnu aktivnost s vezom s prirodom.
Frankland je svaki dan odvojio vrijeme za čitanje znanstvenih časopisa, rješavanje križaljki i sudokua te raspravljanje o znanstvenim teorijama s kolegama “Stres je glavni neprijatelj dugovječnosti”, primijetio je He njegovao snažne odnose s obitelji i prijateljima, navodeći: “Društvene veze jednako su važne za zdravlje kao i dobra prehrana.”
- Frankland savjetuje dok nastavlja istraživati nova znanstvena polja i ovladavati suvremenim tehnologijama. “Optimizam i smisao za humor najbolji su vitamini”, nasmijao se Frankland. Nastoji otkriti radost u svakom danu i suzdržava se od fiksiranja na negativnost.
William Frankland istaknuo je da se ključ dugovječnosti ne pripisuje jednom elementu, već holističkom pristupu zdravlju. Zaključio je izjavom da bitne komponente za dug i ispunjen život uključuju hranjivu prehranu, redovitu tjelesnu aktivnost, mentalnu angažiranost i optimističan pogled.