Mnogim ljudima treba nutricionista da da savjet oko prehrane u životu, ali problem je što je to jako rijetko zanimanje i nisu uvijek pristupačni. Danas vam otkrivamo šta je jedan čuveni doktor otkrio o prehrani.
- Blagdani su često prilika za uživanje u kulinarskim užicima; međutim, ovo uživanje ponekad može rezultirati prekomjernom potrošnjom kalorija. Dok neki to pripisuju obilju svečanih obroka, drugi traže načine za brzi tjelesni oporavak.
Renomirani gastroenterolog dr. Vojislav Perišić tvrdi da se rješenje krije u dva tradicionalna srpska jela: pilećoj juhi i rinflajšu. Pretjerana konzumacija hrane, osobito u vrijeme godišnjih odmora, predstavlja značajan stres za organizam. Unos značajnih količina hrane izaziva ono što se naziva antioksidativnim napadom, što rezultira osjećajem težine, umora i smanjene razine energije.
Nadalje, konzumiranje alkoholnih pića, uključujući viski, pogoršava tjelesnu iscrpljenost zbog svog učinka poticanja pojačanog mokrenja i kasnijeg gubitka tekućine. Posljedica ovih čimbenika je stanje dehidracije i umora u tijelu. Kako bi se riješio ovaj problem, dr. Perišić preporučuje povratak tradicionalnim receptima koji ne samo da jačaju tijelo, već nude i prehrambene prednosti. Njegov primarni prijedlog je pileća juha, ali ne bilo koja varijanta.
Ova juha ima jedinstveni sastav i način pripreme koji je čine neprocjenjivim lijekom nakon epizoda prejedanja. Pomaže u rehidraciji tijela i nadoknađuje elektrolite izgubljene mokrenjem, a također pomaže u ublažavanju stresa povezanog s pretjeranim unosom hrane.
- Razlog za odabir piletine umjesto govedine objašnjava liječnik: piletina, osobito dijelovi poput bataka i karabataka, obiluje proteinima i aminokiselinama, ali sadrži minimalno masti i vlakana.
Ovi specifični komadi mesa brzo se probavljaju, omogućujući učinkovitiju apsorpciju hranjivih tvari u usporedbi s goveđom juhom. Osim toga, antioksidativna svojstva pileće juhe doprinose smanjenju stresa i detoksikaciji organizma. Crni luk je poznat po svom sadržaju inulina, probiotika koji hrani korisne crijevne bakterije. Iako se kuhanjem smanjuje ljutina luka, njegove zdrave komponente ostaju nepromijenjene.
Još jedno jelo za koje se dr. Perišić zalaže je rinflajš, tradicionalna delicija koja se često pripremala u doba Austro-Ugarske. Ovo jelo sadrži kuhanu govedinu u kombinaciji s raznim povrćem, nudeći brojne zdravstvene prednosti. Krumpir je izvor lako probavljivih ugljikohidrata, a celer i pastrnjak daju energiju i pomažu probavi.
Luk je također značajan zbog svojih probiotičkih svojstava. Dr. Perišić posebno ističe vrijednost uvrštavanja povrća u juhe i rinfleish. Prisjeća se: “Moja je baka velike glavice luka prerezala na pola i ispekla na štednjaku prije nego što ih je dodala u juhu.”
Ovaj način pripreme luka ne samo da pojačava aromu, već i pojačava njegova ljekovita svojstva. Za juhu se preporučuju bataci i karabataki jer ih visok sadržaj bjelančevina i malo masnoće čini idealnim za brzi oporavak. Dodatno, antioksidativna svojstva pomažu tijelu u upravljanju prekomjernom konzumacijom hrane. Kuhano povrće čuva bitne hranjive tvari, uključujući inulin, koji podržava rad mozga i probavni sustav.
- Uključivanje krumpira, celera i pastrnjaka u rinflaj jamči obrok bogat vlaknima i vitaminima. U vremenu u kojem dominiraju suvremene dijete i dodaci prehrani, dr. Vojislav Perišić ističe značaj jednostavnih, starim receptima koji se generacijama koriste za očuvanje zdravlja.
I pileća juha i rinfleish nisu samo ukusni, već opskrbljuju tijelo esencijalnim nutrijentima potrebnim za oporavak nakon opuštajućih blagdanskih obroka. Kad sljedeći put naiđete na raskošno ukrašeni svečani stol, ne zaboravite uzeti u obzir ova provjerena ljekovita jela nakon napada prejedanja. Vaše će tijelo izraziti zahvalnost za ovaj izbor.