Povrće koje se najčešće koristi u kuhinji je krompir. Od njega se mogu napraviti razna jele. Upravo zato ga mnogi kupuju u većim količinama i čuvaju za kasniju upotrebu. Međutim, ako se ne skladišti pravilno, krompir vrlo brzo može izgubiti na kvalitetu, proklijati ili početi truliti.
Zato ćemo ovdje objasniti kako spriječiti najčešće probleme sa skladištenjem i osigurati da vaš krompir ostane svjež, čvrst i bez neugodnih mirisa – i to bez korištenja frižidera.
-
Zašto krompir brzo propada i kako to spriječiti
Krompir je osjetljiv na uslove u kojima se čuva. Ako je izložen previsokim temperaturama, svjetlosti ili vlazi, brzo počinje klijati, omekšava, a kora mu se naborava. Klice su znak da je krompir bio izložen toplini i svjetlosti duži vremenski period. Osim estetskog problema, one mogu biti i opasne za zdravlje jer sadrže glikoalkaloide – spojeve koji mogu izazvati mučninu, bolove u stomaku i druge probavne smetnje.
Ako krompir postane mekan i počne mirisati čudno, to je znak da je počeo trunuti i da se više ne bi trebao koristiti. Jedini siguran način da produžite njegov vijek trajanja je da ga pravilno skladištite i redovno provjeravate.
-
Stari trikovi za dugotrajniji krompir
Jedan od najučinkovitijih savjeta dolazi od naših djedova i baka. Prije nego što se krompir spremi u vrećicu, treba ga pregledati i izdvojiti sve oštećene, trule ili premekane komade. Jedan loš krompir može brzo pokvariti ostale.
Najbolje je koristiti platnene ili papirne vrećice, a nikako plastične, jer one zadržavaju vlagu i sprečavaju protok zraka. Dodatni trik: stavite nekoliko kestena i žireva u vrećicu s krompirom. Kesteni usporavaju klijanje, dok žirevi upijaju višak vlage i štite krompir od venjenja. Ova jednostavna metoda može produžiti svježinu i do nekoliko sedmica.
Idealno mjesto za skladištenje – podrum ako ga imate, ako ne…
Ako imate sreće da posjedujete hladan i taman podrum, to je savršeno mjesto za čuvanje krompira. Temperature ispod 7 °C su idealne jer usporavaju biohemijske procese koji dovode do klijanja i propadanja.
Ali nemaju svi podrum. U tom slučaju, pronađite prostoriju u stanu ili kući koja je što tamnija, hladnija i suha – poput ostave, garaže ili čak ispod kuhinjskog sudopera, ako zadovoljava uslove. Izbjegavajte blizinu izvora toplote poput pećnica, radijatora i direktnog sunca.
-
Smijete li jesti krompir s klicama?
Ovo pitanje često dijeli ljude. Neki tvrde da je dovoljno odstraniti klice i koristiti ostatak krompira bez problema. I zaista, ako su klice male i krompir još uvijek čvrst, to se može učiniti. Međutim, treba znati da tokom klijanja dolazi do povećanja količine glikoalkaloida. U malim dozama nisu opasni, ali ako jedete veće količine proklijalog krompira, možete se ozbiljno otrovati.
Zato je pravilo jednostavno: ako je krompir mekan, ima klice i neugodan miris – bacite ga.
-
Pametni trik s jabukom za svježinu
Postoji i jedan jednostavan, ali izuzetno koristan trik koji može spriječiti klijanje krompira: stavite jabuku u istu vreću. Jabuke oslobađaju etilen, prirodni plin koji usporava proces klijanja. Ova metoda može produžiti vijek trajanja krompira i do osam sedmica.
Ali budite pažljivi – ne smijete koristiti više jabuka nego što treba, jer prekomjerni etilen može imati suprotan učinak. Jedna jabuka na vreću krompira je sasvim dovoljna.
-
Greške koje treba izbjegavati pri čuvanju krompira
Jedna od čestih grešaka je skladištenje krompira zajedno s lukom. Iako su često jedan do drugog u kuhinji, luk ispušta spojeve koji ubrzavaju klijanje i propadanje krompira. Zato ih uvijek držite odvojeno.
Ako želite dodatno zaštititi krompir od vlage, možete staviti nekoliko grančica borovine, smreke ili čempresa na vrh vrećice. One djeluju kao prirodni upijači vlage i dodatno usporavaju proces propadanja.
Takođe, odlična kombinacija je čuvanje krompira zajedno sa cveklom. Cvekla će pokupiti višak vlage, a istovremeno neće negativno utjecati na kvalitetu krompira – za razliku od drugih povrća kao što su mrkva ili kupus, koji mogu pogoršati stanje.