Oglasi - Advertisement

Voliš li gljive. Ako su jedne od njih varganji onda se ne moraš brinuti priprema laka. Ova gljiva je toliko dobra sama po sebi da joj je dovoljno par osnovnih sastojaka da zablista. Oni koji znaju o čemu pričaju – iskusni berači i pravi gurmani – reći će ti da nema potrebe za kuhanjem, prženjem ili pečenjem. Dovoljno je vrganj narezati na tanke listiće, preliti ga s par kapi vrhunskog maslinovog ulja i acetom te ga pojesti svježeg. Čista šumska elegancija, bez puno filozofije. Ali vrganj nije samo ukusna poslastica – on je i ozbiljna zdravstvena bomba.

  • Nutritivna moć vrganja

Vrganji su prava riznica vrijednih nutrijenata. Ne sadrže masti ni kolesterol, što ih čini idealnim izborom za ljude koji paze na zdravlje srca i krvnih žila. U njima se nalaze vitamini B1 (tiamin), B2 (riboflavin), C i D – što je posebno značajno jer se vitamin D rijetko nalazi u biljnim namirnicama. Uz to, vrganji su bogati mineralima poput kalija, željeza, kalcija i cinka. Sve to ih svrstava među top prirodne izvore nutrijenata koji podržavaju opšte zdravlje.

Oglasi - Advertisement

Za one koji se bore s povišenim krvnim pritiskom, visokim masnoćama u krvi ili aterosklerozom, vrganji mogu biti korisna podrška u prehrani. Zbog niskog glikemijskog indeksa i velikog udjela vlakana, preporučuju se i dijabetičarima.

  • Vlakna – tihi heroj varenja

Vrganji su bogati dijetalnim vlaknima, a ona igraju ključnu ulogu u pravilnom funkcionisanju probavnog sistema. Vlakna poboljšavaju pokretljivost crijeva, povećavaju volumen stolice i olakšavaju njeno izbacivanje. Time se direktno smanjuje rizik od zatvora, odnosno konstipacije – problema koji sve više pogađa savremenog čovjeka zbog sjedilačkog načina života i loše prehrane.

Neka istraživanja pokazuju da konzumacija vlakana redovno povećava učestalost stolice kod ljudi koji pate od zatvora. Uz to, vlakna pomažu i u održavanju zdrave crijevne flore, što ima širi uticaj na imunitet, raspoloženje i opšte zdravlje.

  • Protivupalna svojstva vrganja

Hronične upale u tijelu povezane su s nizom ozbiljnih bolesti, uključujući artritis, astmu, kardiovaskularna oboljenja, pa čak i rak. Iako vrganji nisu lijek, neke studije su pokazale da sadrže bioaktivne spojeve s izraženim protuupalnim učinkom.

Ti prirodni antiinflamatorni agensi mogu pomoći u ublažavanju simptoma bolesti povezanih s upalnim procesima. Redovnim konzumiranjem vrganja u umjerenim količinama možeš svom tijelu pružiti podršku u borbi protiv tih tihi upalnih neprijatelja, koji često prolaze neprimijećeno dok ne postanu ozbiljan problem.

  • Neophodni oprez i savjeti za konzumaciju

Iako su vrganji generalno sigurni za konzumaciju, postoje određeni rizici koje treba imati na umu. Prvo, nikada ne jedi gljive koje nisi 100% siguran da su jestive. Vrganji imaju nekoliko otrovnih dvojnika, a greške u identifikaciji mogu imati ozbiljne posljedice.

Drugo, iako neki gurmani konzumiraju vrganje sirove, to nije preporučljivo za svakoga. Sirovi vrganji mogu izazvati želučane tegobe, osobito kod osoba s osjetljivim probavnim sistemom. Ako se odlučiš na sirovu varijantu, koristi samo najmlađe i najčistije primjerke, bez znakova kvarenja ili crva. Inače, drške vrganja znaju skrivati crve, što je još jedan razlog da ih dobro pregledaš i po potrebi odstraniš.

Još jedna stvar – vrganji, kao i ostale gljive, mogu izazvati alergijske reakcije kod osjetljivih osoba. Ako nakon konzumacije osjetiš svrab, osip, mučninu ili bilo kakvu drugu nelagodnost, odmah prestani s jelom i obrati se ljekaru. A ako sušite vrganje, znajte da će se eventualni crvi osušiti i ispasti iz gljive, pa je ta metoda dodatno sigurna.

  • Zaključak? Nema ga.

Vrganj ne traži mnogo. Malo soli, kap ulja, strpljenje dok ga pronađeš – i tijelo ti kaže hvala.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi