U našoj regiji je na žalost postalo normalno da ljudi koji su suočeni sa nekom ozbiljnom bolešću moraju sakupiti velike sume novca za medicinske tretmane i često to rade putem društvenih mreža.
Kantonalni sud u Zenici nedavno je potvrdio optužnicu protiv Mustafe i Zehre Alajmović, što je izazvalo veliki interes javnosti zbog težine optužbi za koje se terete. Na osnovu dostavljenih informacija, Tužiteljstvo Zeničko-dobojskog kantona podiglo je optužnicu protiv ovog bračnog para, koji se sumnjiče za više kaznenih djela, kao što su prevara, pranje novca i porezna utaja. Priroda ovih optužbi sugerira sveprisutno iskorištavanje povjerenja koje su im dali kako javnost tako i institucije koje su im pružile potporu. U optužnici je naveden niz detalja koji ocrtavaju događaje i radnje optuženika.
- Optužbe tvrde da su Mustafa i Zehra prikupili značajna financijska sredstva prikazujući se kao osobe kojima je hitno potrebna medicinska pomoć. Naime, objavljeno je da Zehra Alajmović boluje od teške bolesti i da su joj potrebna sredstva za liječenje u inostranstvu, što je izazvalo val empatije u javnosti i pokrenulo humanitarnu akciju. Ipak, kako stoji u optužnici, prikupljena sredstva nisu utrošena namjenski. Umjesto toga, novac je raspoređen na osobne potrebe, koje su uključivale podizanje novca na bankomatu, rutinske troškove, kupnju tehnoloških predmeta, odjeće, obuće, goriva, pa čak i troškove povezane sa sadržajem online video igrica.
Osim toga, ta su sredstva bila usmjerena na popravke vozila i druge osobne troškove koji nisu povezani s navodnim liječenjem. Bitno je naglasiti da okrivljenici nisu nenamjerno ili nesvjesno prisvojili prikupljena sredstva. Dapače, u optužnici se izričito navodi da su Mustafa i Zehra Alajmović namjerno prikrili stvarnu svrhu trošenja darovanog novca. Kako se navodi, stvarni utrošak tih sredstava nastojali su prikriti ne samo od donatora, već i od šire javnosti. Čineći to, namjerno su obmanjivali pojedince, iskorištavajući njihovu dobru volju i želju da pomognu onima kojima je to istinski potrebno.
Dokumentacija otkriva zabrinjavajući i jasan obrazac ponašanja. Stoga se ova situacija ne može klasificirati kao izolirani incident; nego predstavlja stalan pokušaj optuženika da osigura protupravnu financijsku korist. Kako pokazuju podaci iz optužnice, ukupna sredstva pribavljena ovim radnjama iznose 948.000 konvertibilnih maraka. Podaci iz Republike Hrvatske pokazuju da je od ukupno prikupljenih sredstava za liječenje Zehre Alajmović izdvojeno svega 6.383,05 KM, s tim da je najveći dio prikupljenog iznosa preusmjeren na osobne troškove. Na temelju izvedenih dokaza, tužiteljstvo tvrdi da je optuženik stekao protupravnu imovinsku korist u ukupnom iznosu od 941.900,86 KM.
Očito je da su okrivljenici imali potpuno razumijevanje svojih postupaka koji su bili svjesno usmjereni na iskorištavanje sustava humanitarne pomoći. Manipulacija povjerenjem donatora i iskorištavanje osjećaja solidarnosti predstavlja ne samo značajno pravno kršenje, već i duboki moralni prijestup. Pojedinci koji su priložili sredstva bili su pod dojmom da pomažu nekome u krajnjoj potrebi, samo da bi otkrili da je njihova velikodušnost zlorabljena za ugađanje i osobno zadovoljstvo.
Ovakvi slučajevi dodatno ugrožavaju povjerenje koje građani polažu u humanitarne napore i mogu nepovoljno utjecati na spremnost pojedinaca da se uključe u slične inicijative u budućnosti. Stoga je od iznimne važnosti da se pravosudna tijela cjelovito pozabave ovim slučajem i time pošalju definitivnu poruku da će takve zlouporabe snositi posljedice. Zaključno, ovaj slučaj ne predstavlja samo pitanje pravne pravde u sudnici, već služi i kao kritičko ispitivanje društvene odgovornosti i etičkih standarda.
Neodgovarajuće korištenje humanitarne pomoći ima značajne posljedice, utječući ne samo na pojedince koji su dovedeni u zabludu već i na širu zajednicu. Iako je konačna presuda suda neizvjesna, nedvosmisleno je da je ponovno narušeno povjerenje izazovan pothvat.