Na Balkanu značajan broj porodica nastavlja da održava tradiciju pripremanja domaćih jela, čiji se recepti često prenose kroz generacije. Svi u kući imamo izgrebanu i izlupanu staru tavu u kojoj još kuhamo. Danas vam otkrivamo kako se ona održava.
Uprkos sve većoj popularnosti usluga dostave hrane, značajan deo stanovništva i dalje favorizuje kuvanje kod kuće i veruje da nijedan obrok ne može da parira onom koji se priprema u udobnosti sopstvene kuhinje. Ipak, kako vreme odmiče, stariji kuhinjski pribor, kao što su lonci i tiganje, akumuliraju tragove od široke upotrebe.
- Verovatno je da svako domaćinstvo poseduje bar jedan lonac ili tiganj koji ima ogrebotine i znake habanja; međutim, umesto da odbace ove namirnice, mnogi pojedinci odlučuju da ih zadrže i iskoriste, jer su i ekonomični i adekvatni za svakodnevnu pripremu obroka.
Zamislite scenario u kojem ste koristili svoju omiljenu šerpu duži period, samo da biste primetili da hrana počinje da se lepi za dno ili da obložena površina pokazuje ogrebotine i znake oštećenja. Možda ćete razmišljati o pitanju: da li je moguće vratiti ga? Odgovor je potvrdan; Koristeći izbor jednostavnih tehnika, možete produžiti životni vek vašeg posuđa za kuvanje i vratiti mu funkcionalnost.
U početku je neophodno pažljivo očistiti posudu mekim sunđerom pre nego što nastavite sa bilo kakvim popravkama. Preporučljivo je da se uzdržite od upotrebe abrazivnih četkica, jer one mogu pogoršati postojeća oštećenja na površini posude. Za one koji imaju tiganj od livenog gvožđa, jednostavan metod za njegovo obnavljanje uključuje upotrebu samo kuhinjske soli.
Stavite lagani sloj soli u suvu posudu. Postepeno primenite toplotu na niskoj temperaturi. Kada sol počne da dobija braon nijansu nalik šećeru u prahu, treba je ukloniti iz tiganja. Nakon toga, koristite papirni peškir da očistite dno posude. Trajanje ovog procesa je samo nekoliko minuta, a rezultati su odmah očigledni.
- Ova metoda služi kao brz, ekonomičan i prirodan pristup produženju životnog veka vašeg kuhinjskog posuđa, a takođe se pokazao korisnim za biljke u saksiji, jer so pomaže u čišćenju i održavanju zemljišta.
Da biste zaštitili svoje posuđe od potencijalnog oštećenja u budućnosti, neophodno je da se pridržavate nekoliko jednostavnih preporuka: Prilikom mešanja hrane u tiganju, preporučljivo je koristiti drvene ili silikonske lopatice. Metalne opcije imaju potencijal da naškode nelepljivom premazu.
Ako primetite da premaz na vašem tiganju počinje da se ljušti ili zgušnjava, to služi kao jasan pokazatelj da je vreme za zamenu. Pored toga, prisustvo crnih tačaka na donjoj strani tiganja može ukazivati na to da je pretrpelo oštećenje koje ga čini nebezbednim za dalju upotrebu.
- Ako premaz na vašem tiganju počne da se ljušti, to može dovesti do nezadovoljavajućeg iskustva kuvanja, jer hrana ima tendenciju da prianja za površinu, što otežava proces kuvanja.
Takve mrlje mogu ukazivati na to da je posuda premašila svoje granice, što dovodi do potpunog oštećenja premaza. Kompromitovani PTFE premaz, koji se obično nalazi u nelepljivim tiganjima, predstavlja potencijalne zdravstvene rizike, jer može da oslobodi štetne supstance kada se ogrebe. Shodno tome, neophodno je zameniti posuđe kada je premaz značajno oštećen.
- Uprkos rasprostranjenosti savremene tehnologije i usluga dostave hrane, tradicionalna domaća jela i dalje zauzimaju značajno mesto u mnogim domaćinstvima. Ipak, dolazi trenutak kada starije posuđe može postati nefunkcionalno.
Na sreću, postoje brojne metode za popravku i produženje životnog veka vašeg pribora za kuvanje koristeći jednostavne, prirodne tehnike, kao što je upotreba soli. Ako budete oprezni sa posuđem za kuvanje i vodite računa o pravilnom održavanju, možete da uživate u kvalitetnim obrocima iz svojih dragih šerpa i tiganja dugi niz godina.