Na i u našim tijelima živi dosta malih organizama koji su nevidljivi golim okom i to je sasvim normalno. Neki od tih sitnih organizama su nam jako potrebni kao recimo probavne bakterije. Međutim, postoje i sitni paraziti koji nam prave probleme i danas otkrivamo jedan takav.
- Nedavno priopćenje dermatologa razjasnilo je promjenu kože koja se obično opaža u polju. Iako ova pojava nije rijetka, može se činiti prilično neprofesionalnim pojedincima koji nisu upoznati s temom.
Naša rasprava usredotočena je na Demodex, parazit koji prebiva na ljudskoj koži, a koji može dovesti do vrlo uznemirujućih i vizualno neprivlačnih simptoma, uključujući svrbež, žarenje, crvenilo i pojavu malih mjehurića, papula i povezanih komplikacija.
Ispričavam se od srca pacijentici kod koje sam dermoskopom utvrdio značajnu prisutnost grinja Demodex na koži lica. Unatoč njezinom velikom interesu za promatranje ovih parazita i stjecanje znanja o njima, to je iskustvo moglo rezultirati dugotrajnim emocionalnim stresom.
U svom opisu susreta, primijetila je, “Ovo je Demodex,” u odnosu na parazite o kojima je govorio liječnik. Ispričavam se od srca pacijentu čiji je pregled lica pomoću dermoskopa otkrio značajnu prisutnost Demodex grinja. Iako je moja namjera bila prenijeti svoje znanje i razjasniti pojedinosti u vezi s ovim parazitom, vjerojatno je da će ovo iskustvo dovesti do trajne traume za nju.
- S obzirom na značajnu pojavnost ove bolesti, korisno je upoznati se s njezinim simptomima kako bi se izbjeglo pogrešno dijagnosticiranje alternativnih stanja. Demodex follicularum—ovi mikroskopski entiteti nastanjuju našu kožu tijekom cijelog života.
Dugi samo 0,3 milimetra, ovi organizmi noću izlaze iz svojih pora kako bi pronašli novi kožni folikul, koji služi kao mjesto parenja i razmnožavanja. Studija koju je provelo Sveučilište u Readingu pokazuje da grinje doživljavaju degradaciju DNK, što sugerira da se možda približavaju rubu izumiranja.
Prema dr. Alejandri Perotti sa Sveučilišta u Readingu, bitno je prenijeti “zahvalnost” za priliku da se uzgaja stanište za grinje i njegovati blisku, osobnu vezu s njima. Ovi minijaturni i divni organizmi ne predstavljaju razlog za brigu, jer pomažu u čišćenju naših pora. Koautor istraživanja koje se odnosi na Newsbeat Radio 1 tvrdi da se umjesto straha treba umiriti u prisutnosti ovih mikroorganizama, jer oni ne predstavljaju nikakvu opasnost.
- Istraživanje ne samo da naglašava našu blisku povezanost s tim mikroorganizmima, već također pokazuje da oni posjeduju osebujnu genetsku konfiguraciju u usporedbi sa svojim blisko srodnim vrstama.
Zbog njihove prilagodbe na zaštićeni život unutar pora, gen odgovoran za zaštitu od UV zraka je potpuno iskorijenjen, što je rezultiralo da ova grinja pokazuje noćno ponašanje. Stoga su razdoblja tišine onemogućena zbog ovih noćnih aktivnosti. Simptomi povezani s demodex infekcijom mogu varirati; međutim, najčešće zabilježene manifestacije uključuju svrbež, crvenilo kože i pojavu osipa.
Obično se ova infekcija nalazi na licu, osobito u regijama oko očiju, nosa i usta. Osim toga, natečene žlijezde mogu postati vidljive na koži u određenim slučajevima. Demodex se rijetko otkriva kod djece mlađe od pet godina, iako je moguć prijenos s roditelja na dijete. Nakon početka puberteta, pojačana aktivnost lojnih žlijezda dovodi do veće prevalencije ove grinje.
Vjerojatnost da ćete se susresti s Demodexom raste s godinama, budući da je oko pedeset posto osoba starijih od 50 godina pozitivno na testu, često ne pokazujući simptome. Otisak kože Demodex. Optimalan pristup za procjenu prisutnosti Demodexa na vašoj koži uključuje provođenje testa otiska kože.
- Ovaj postupak za dobivanje otiska kože je brz i lišen nelagode. Identifikacija ovih grinja može se lako izvršiti mikroskopskom analizom. Rezultati se obično mogu očekivati ili istog dana ili sljedećeg dana.
Prijenos Demodexa može se dogoditi izravnim kontaktom, što uključuje interakciju koža na kožu između pojedinaca, kao i dijeljenje predmeta poput ručnika, igračaka i kozmetičkih proizvoda. Štoviše, kozmetički saloni koji nemaju odgovarajuće higijenske prakse mogu poslužiti kao potencijalni izvori Demodex infekcija.
Ključno je razumjeti da sama prisutnost Demodexa na koži nije inherentno povezana s razvojem bolesti ili simptoma. Neki pojedinci mogu prirodno ugostiti minimalne količine ovih grinja bez ikakvih problema. S druge strane, kada dođe do infekcije Demodexom – što se naziva demodikoza – rezultirajući simptomi mogu biti duboko uznemirujući i zahtijevati odgovarajuću medicinsku intervenciju.
- Neophodno je konzultirati dermatologa koji će procijeniti kliničku sliku kako bi se odredila odgovarajuća terapija, prvenstveno fokusirajući se na lokalizirano liječenje. U određenim slučajevima može biti potreban oralni lijek za potpuno uklanjanje grinja s kože.