Danas su sve popularnije indukcijske ploče umjesto gasnih ili električnih šporeta na koje smo svi navikli. Međutim, mnogi ljudi imaju izgrebane ploče i stoga ne znaju kako da to riješe. Danas otkrivamo jedan zgodan trik.
- Ako vaša kuhinjska radna ploča ima glatku površinu za kuhanje, vjerojatno ste primijetili kako se lako mogu pojaviti ogrebotine i drugi oblici oštećenja, što značajno utječe na njenu estetsku privlačnost.
Površine kao što su staklene ili keramičke ploče posebno su osjetljive i mogu se oštetiti redovitom uporabom. Unatoč tome, postoji nekoliko jednostavnih i učinkovitih metoda za uklanjanje ogrebotina i vraćanje izvornog sjaja vašem panelu, vraćajući ga u gotovo novo stanje.
Ovi pristupi nisu samo praktični nego su i vrlo ekonomični jer koriste kućanske predmete koje vjerojatno već imate. Kako biste započeli ovaj proces čišćenja, važno je napomenuti da ćete koristiti osnovne sastojke koji su lako dostupni u svakodnevnom životu. Za ovaj pothvat trebat će vam pasta za zube (po mogućnosti bez gela) i soda bikarbona.
Kombinacija ove dvije komponente daje izvanredne rezultate u uklanjanju ogrebotina sa staklenih, keramičkih i sličnih površina. Počnite tako što ćete u posudi pomiješati nekoliko žlica sode bikarbone s malom količinom vode, miješajući sastojke dok ne dobijete gustu pastu koja podsjeća na puding. Bitno je postići ispravnu gustoću paste kako bi se osiguralo da učinkovito prianja na površinu i ispunjava svoju namjenu.
- Ako je pasta pretjerano tekuća, dodajte još sode bikarbone dok se ne postigne željena konzistencija. Nakon što je pasta pripremljena, možete nastaviti s tretiranjem same ploče. Nanesite mješavinu paste za zube i sode bikarbone na ogrebotine na ploči za kuhanje.
Upotrijebite meku, čistu krpu ili spužvu kako biste nježno nanijeli smjesu na izgrebano područje, pazeći da izbjegavate pretjeranu silu. Počnite utrljavati smjesu na oštećenu površinu laganim kružnim pokretima. Ako ogrebotina ne nestane odmah, ostanite strpljivi. Nastavite s nježnim utrljavanjem, a po potrebi dodajte još paste i ponovite postupak.
U slučaju da ogrebotina i dalje postoji ili površina ostane oštećena, razmislite o korištenju samo paste za zube. Izravno nanesite malu količinu bijele paste za zube (izbjegavajte gel formule) na ogrebotinu. Opet upotrijebite meku krpu i laganim pritiskom nježno utrljajte pastu preko ogrebotine. Zubna pasta služi kao vrlo blagi abraziv koji pomaže u uklanjanju površinskih nepravilnosti, a istovremeno polira i vraća sjaj.
- Preporučljivo je nanositi pastu za zube u ograničenim količinama jer pretjerana uporaba može oštetiti površinu, osobito na osjetljivim područjima. Uvjerite se da se koristi pasta bez jakih kemikalija jer takve tvari mogu potencijalno oštetiti ploču.
Nakon završetka tretmana ogrebotina, ploču isperite hladnom vodom i osušite mekom krpom. Ovaj završni korak pomoći će u uklanjanju ostataka paste ili sode bikarbone. Nakon što je površina očišćena i osušena, stanje vaše peći će se znatno poboljšati u odnosu na stanje prije tretmana, a vratit će joj se i prvobitni sjaj.
Učinkovitost ovih metoda ovisi o primjeni odgovarajućeg pritiska; pretjerano trljanje može dovesti do oštećenja ploče. Uvijek se odlučite za pastu za zube koja ne sadrži gelove, boje ili abrazivne čestice, jer bi one mogle pogoršati štetu na vašoj kuhinjskoj ploči. Iako ovaj postupak pomaže u čišćenju i uklanjanju ogrebotina, dosljedno čišćenje i održavanje mogu spriječiti nakupljanje tragova i produžiti životni vijek vaše ploče.
Prije nego što počnete s čišćenjem cijele površine, preporučljivo je nanijeti pastu na mali, neupadljivi dio ploče kako biste bili sigurni da neće dodatno oštetiti. Pridržavanjem ovih koraka s pažnjom i temeljitošću, vaša peć će ponovno dobiti svoj izgled kao nova, s površinom vraćenom na besprijekornu razinu čistoće i sjaja.