Tijekom stoljeća, od najranijih pisanih zapisa do suvremenog doba, brojne su biljke činile bitnu komponentu narodne medicine, pokazujući njihovu značajnu ulogu u prevenciji i liječenju raznih bolesti. Danas otkrivamo malo više o tome.
U današnjem svijetu sve je veća spoznaja o potrebi zamjene sintetskih lijekova prirodnim alternativama. Dok je biljna medicina identificirala tisuće biljaka s korisnim svojstvima, samo nekoliko odabranih lako dostupnih u kućnoj ljekarni može biti dovoljno kada se ukaže potreba, kao što je primijetio naš poznati fitoterapeut i novinar Momčilo Antonijević na svom blogu Moć biljaka.
- Hajdučka trava služi kao učinkovit biljni lijek za razne bolesti, uključujući rane, posjekotine, opekline, ubode i upale kože. Stolisnik se, kada se preradi u melem ili ulje, pokazuje osobito blagotvornim za liječenje hemoroida, osobito kod krvarenja.
Osim toga, čaj od ove biljke izvrsno je sredstvo za jačanje tjelesne snage, poticanje apetita i regulaciju funkcija probavnog sustava. Zbog prisutnosti sterola, stolisnik se posebno preporučuje ženama koje imaju bolne i neredovite menstruacije. Da bi se to postiglo, najučinkovitije je konzumirati hajdučicu pomiješanu s jednakom količinom virka.
Hajdučica se savjetuje osobama koje pate od gastritisa, a zbog povišenog sadržaja tanina služi kao učinkovit lijek za zaustavljanje proljeva. U kombinaciji s matičnjakom i morskim krastavcem hajdučica ublažava nadutost, nadutost i probavne smetnje. Prema riječima Momčila, u kombinaciji sa smiljem i pitomom metvicom pozitivno utječe na rad jetre, dok mješavina s ružmarinom i nevenom potiče cirkulaciju.
- Borovica uživa veliku popularnost i čestu upotrebu, osobito u kontekstu urinarnih infekcija. Čaj dobiven od bobica kleke stimulira rad bubrega, pa se preporučuje osobama s bubrežnom insuficijencijom.
Nadalje, borovica djeluje kao moćan antiseptik za mokraćni trakt; stoga se oni koji pate od dugotrajne infekcije ešerihijom potiču da konzumiraju čaj od njenih bobica, obično u kombinaciji s brezom i travom valerijanom. Osim toga, preporučuje se kod stanja poput cistitisa, prolapsa mokraćnog mjehura i slabosti mokraćnog mjehura.
Ova biljka dodatno djeluje na probavni sustav, potiče njegov rad i ublažava nadutost, a koriste je i osobe s nedostatkom želučane kiseline. Sebastian Kneipp, poznati njemački neuropat i iscjelitelj iz 19. stoljeća, zalaže se za upotrebu borovice kod osoba koje pate od respiratornih infekcija, bronhitisa i astme. Osim toga, smreka se pokazala izvrsnom opcijom za one koji pate od gripe, budući da posjeduje spojeve koji pokazuju antivirusna svojstva.
- Herbalist nadalje predlaže kombiniranje borovice s matičnjakom i zove za pojačanu učinkovitost. Ova biljka se može pohvaliti dugom poviješću primjene u čajnim mješavinama i lokalnim tretmanima za stanja kao što su reumatizam, giht i reumatoidni artritis.
Osobama koje pate od ovih bolesti preporučuje se konzumiranje deset bobica smreke dnevno tijekom mjesec dana. U narodnoj medicini matičnjak se smatra jednom od najjačih biljaka za smirenje živčanog sustava, ublažavanje nesanice i tjeskobe te ublažavanje simptoma povezanih s depresijom.
Nadalje, matičnjak služi kao učinkovit lijek za glavobolje, osobito one uzrokovane mentalnim umorom. Neophodan je saveznik u borbi protiv tjeskobe i raznih psihosomatskih poremećaja koji mogu nastati uslijed stresa. – Ublažava probleme vezane uz probavu, uključujući nadutost, probavne smetnje i proljev, osobito kada su ta stanja psihosomatske prirode.
Fitoterapeut preporuča da osobe koje pate od angine pectoris dva puta godišnje u trajanju od četiri mjeseca konzumiraju dvije šalice mješavine matičnjaka, anđelike i ružmarina. Osim toga, u kombinaciji s metvicom, ova mješavina se savjetuje osobama koje imaju poremećaje štitnjače. Matičnjak je vrlo učinkovit u borbi protiv virusnih infekcija. U slučaju gripe preporučljivo je piti dvije do tri šalice toplog čaja od matičnjaka i zeve.
Osim toga, pokazao je učinkovitost u liječenju virusa herpesa, uključujući herpes simplex i herpes zoster. Nadalje, snažno se preporučuje trudnicama koje imaju mučnine. Moris Mesege, priznat kao jedan od najistaknutijih herbalista u svijetu, tvrdi da bi, ako bi se netko vratio s putovanja sa samo jednom biljkom za svoju ljekarnu, to nedvojbeno trebala biti kopriva.
Ova izvanredna biljka služi kao izuzetan izvor klorofila, zelenog pigmenta koji povećava količinu eritrocita, odnosno hemoglobina, prisutan u krvotoku. Osim klorofila, kopriva je obogaćena taninima, glikokininom—spojem koji snižava razinu šećera u krvi—zajedno sa znatnim količinama vitamina C i K, kao i fosfora, magnezija, natrija, kalija, kalcija i raznih kiselina uključujući mravlju, octenu, i kremaste kiseline, uz acetilkolin i histamin.
- Prema riječima Momčila Antonijevića, kopriva daje izvanredne rezultate u liječenju reume, dijareje, kamenca u mjehuru, šećerne bolesti, niskog krvnog tlaka, unutarnjih i vanjskih krvarenja, osobito u kombinaciji s riđicom, vetiverom i nevenom.
Osim toga, kopriva se učinkovito koristi za jačanje korijena kose i borbu protiv prhuti. Ova biljka služi kao izuzetan tonik i sredstvo za čišćenje organizma, pa se preporuča osobama koje se oporavljaju, kao i onima koji su slabi ili imaju blijedu put. Osim toga, djeluje kao diuretik i pokazao se korisnim za razne probleme s bubrezima i mjehurom, čime se olakšava uklanjanje toksina iz tijela.
Upravo je to svojstvo razlog zašto se koristi u liječenju ekcema, kožnih alergija i, pomalo paradoksalno, koprivnjače. Dijabetičarima se preporučuje kombinacija koprive, mahuna graha, listova duda i listova borovnice. Neven pospješuje zacjeljivanje rana na želucu i dvanaesniku, normalizira rad jetre i izlučivanje žuči.
Njegova protuupalna svojstva, koja se pripisuju flavonoidima, doprinose ublažavanju upale debelog crijeva. Momčilo otkriva da neven ima sposobnost pročišćavanja krvnih žila, pojačavanja njihova lumena i snižavanja razine kolesterola, osobito u kombinaciji s maslačkom, glogom ili lisičarkom; savjetuje se i osobama koje boluju od angine pektoris.
Neven služi kao učinkovit biljni antispazmodik koji ublažava grčeve različitim mehanizmima u tijelu. Učinkovito umanjuje grčeve maternice, pružajući značajno olakšanje tijekom bolnih menstruacija, a također pokazuje moćno djelovanje koje ublažava grčeve u dišnim putevima, čime nudi dobrobiti osobama koje boluju od astme.
- Zbog prisutnosti provitamina A, neven ima pozitivan učinak na zdravlje oka, poboljšavajući vid primjenom čepića i štapića. U tu svrhu koristi se neven u vanjskom i unutarnjem obliku. Kod konjuktivitisa i iritacije očiju koristi se sterilni čaj od nevena za hidrataciju očiju.
Učinci ove biljke na kožu su vrlo povoljni. Služi za liječenje opeklina, rana i hemoroida, a prisutnost provitamina A pomaže u liječenju psorijaze. U tradicionalnoj medicini razne masti dobivene od ove biljke koriste se za suzbijanje impetiga, bakterijske infekcije kože, kao i suhih i vlažnih ekcema i ljuskavog lišaja.
- Prema riječima fitoterapeuta, neven potiče regeneraciju novih stanica, olakšava uklanjanje gnojnih iscjedaka i učinkovit je u liječenju gnojenja u korijenu nokta. Ovaj cvijet živih nijansi pokazao je izvanrednu učinkovitost kao antifungalno sredstvo, posebno protiv kandide.
Osim toga, zbog svoje sposobnosti da inducira znojenje, koristi se za kontrolu povišene tjelesne temperature i groznice. Potvrđena su i njegova antivirusna svojstva. U kombinaciji s gospinom travom i koprivom savjetuje se osobama koje su bile podvrgnute zračenju ili kemoterapiji.