Na Balkanu hljeb ima veliku važnost kao osnovna namirnica, a obično se konzumira uz gotovo svaki obrok. Brojni će pojedinci reći da još uvijek osjećaju glad ako ove namirnice nema u njihovom ručku. Danas otkrivamo jedan hit recept za pravljenje hljeba.
- Postoji veliki izbor recepata za pripremu kruha. Da biste napravili ukusnu štrucu američkog kruha, pomiješajte 800 grama brašna s 2 žličice soli. U smjesu umiješajte 2 žlice šećera i 10 grama suhog kvasca.
Pomiješajte 500 mililitara tople vode s 30 mililitara maslinovog ulja, koje je često korišteni sastojak u kulinarstvu. Dodatno, uključite ulje dobiveno od sjemenki suncokreta i mlijeko kao dio pripravka. Posudu lagano premažite maslinovim uljem i stavite peći na temperaturu od 200°C (392°F) u trajanju od 30 do 40 minuta.
Za pripremu slatke štruce kruha pomiješajte 350 mililitara tople vode s jednom žličicom soli. Ukupno potrebni sastojci su 2 žličice šećera i 7 grama suhog kvasca. Dodatno, smjesa se sastoji od 100 grama integralnog brašna i 440 grama pšeničnog brašna. Pomiješajte 20 mililitara maslinovog ulja s 50 grama mekinja.
Za optimalno pečenje kruh stavite u pećnicu na temperaturu od 240°C (460°F) otprilike 30 do 35 minuta, nakon čega će biti spreman za konzumaciju. Da biste napravili štrucu bijelog kruha, započnite zagrijavanjem 420 ml vode na odgovarajuću temperaturu. Nadalje, dodajte 1 žličicu šećera za poboljšanje okusa. Recept zahtijeva 10 grama suhog kvasca i 670 grama pšeničnog brašna. Za pojačanje okusa smjesi dodajte 1 žličicu soli.
Zatim pecite spojene sastojke na temperaturi od 250°C (480°F) 30 minuta. Dopunski tekst Vizualni prikaz kruha igra ključnu ulogu u priči o civilizaciji, budući da je uzgoj žitarica omogućio pomak od stila života usredotočenog na lov i nomadstvo na način života koji karakteriziraju ustaljene poljoprivredne metode.
- Najraniji oblici kruha vjerojatno su se izrađivali od mješavine vode i divljih žitarica, što je možda bila preteča suvremene pšenice, a pripremali su se drobljenjem i pečenjem na kamenim pločama unutar špilja.
Oko 1500. godine prije Krista Egipćani su počeli peći prve kruhove od pšenice i ječma. Ovaj rani kruh je vjerojatno bio beskvasni, nalik kolaču napravljenom od brašna i soli. Drevni Egipćani dokumentirali su metodu pečenja koja je podrazumijevala postavljanje tijesta unutar žeravice i ispod pepela u pećnici.
Izrađivali su kruh u različitim oblicima, često dizajniranim da oponašaju figure životinja ili ljudi, a ukrašavali su ga raznim sjemenkama, osobito kuminom. Nadalje, Egipćani su otkrili da je dodavanje kvasca u tijesto – nastalo miješanjem brašna i vode – rezultiralo kruhom koji je bio mekši i mastniji. To je označilo pojavu kruha u obliku koji nam je danas poznat.
- Štoviše, Egipćani su pokrenuli proizvodnju pekarskog kvasca i započeli proces rafiniranja kako bi eliminirali “nečistoće”. Također su obogatili kruh uključivanjem sezama, meda i voća. Kruh je u davna vremena bio poznat uz omiljene kaše.
Stari Grci su 70% svoje energije dobivali iz žitarica. Osim toga, robovi su imali zadatak svakodnevno pripremati kruh. Hipokrat je, čak iu to doba, upozoravao na važnost pronicljivosti u odabiru hrane, tvrdeći da boja kruha – bila ona bijela ili crna – nije bitna. Celsus je primijetio da kruh ima veću gustoću hranjivih tvari u usporedbi s bilo kojom drugom hranom. Kruh je imao značajnu vrijednost kao osnovni izvor hrane za Rimljane.
Tijekom tog razdoblja pekari su bili odgovorni za opskrbu prikladnom vrstom kruha koja je nadopunjavala svaki obrok za aristokratsku klasu. Izrađivale su kiflice ukrašene makom, lovorom i bademima. Osim toga, zapaženu popularnost stekli su kruščići koji su se radili sa sirom i maslinama, kao i oni začinjeni začinskim biljem poput peršina ili vlasca.
Rimski vojnici, nazivani “kruhojedima”, dobivali su dnevni obrok od jednog kilograma kruha. U ranom srednjem vijeku proizvodnja dizanog kruha obično se odvijala izvan peći, jer su ti objekti uglavnom bili dostupni samostanima i aristokraciji.
Slijedom toga, kruh je pripremljen od žitarica s niskim sadržajem glutena kao što su zob, ječam i raž, što je dovelo do stvaranja tamnog kruha koji se pokazao izazovnim za dizanje. Konzumacija kruha od bijelog brašna bila je luksuz isključivo za imućne slojeve. S druge strane, raž se često dodjeljivala zatvorenicima, a ponekad su je konzumirali i fratri kao dokaz svoje poniznosti.
- Boja kruha služila je kao pokazatelj društvenog statusa; pojedinci višeg društvenog ranga uživali su u bijelom kruhu, dok su oni koji su se nalazili na nižim slojevima društva bili ograničeni na tamnije tipove.