Oglasi - Advertisement

Milovan Ilić Minimaks ostavio je neizbrisiv trag u medijskom prostoru bivše Jugoslavije, postavši sinonim za zabavu, kreativnost i inovacije u radiju i televiziji. Njegov utjecaj na popularnost mnogih izvođača, poput Lepe Brene, bio je ogroman, a njegove emisije su privlačile milione slušatelja i gledatelja.

Oglasi - Advertisement

Milovan Ilić Minimaks bio je jedan od najomiljenijih voditelja u bivšoj Jugoslaviji, poznat po svojoj energiji, duhovitosti i karizmi koja je obilježila cijelo razdoblje. Njegove emisije bile su toliko popularne da su ulice tijekom njihova emitiranja postajale prazne, dok je njegova originalna metoda komunikacije s publikom i gostima revolucionirala domaće novinarstvo.

  • Projekt koji je započeo brzo je postao hit, a nakon samo mjesec dana emisija je postala najpopularnija u zemlji. Njegov nadimak, Minimaks, postao je simbolom inovativnosti u zabavnom programu.

Šarmantan i ležern, uvijek spreman izreći fraze poput „Dragi moji i dragi“ ili „Ćao, nema više“, osvojio je srca publika. Njegov neposredni pristup, kao što je obraćanje publici na „vi“, bio je zapanjujući za to vrijeme, ali upravo ta osobina doprinijela je njegovoj popularnosti.

Nakon pet godina, emisija je prekinuta uz opravdanja da je previše kičava, ali Minimaks nije dao da ga to zaustavi. Umjesto toga, pokrenuo je novi program nazvan „Tup-tup“, koji je trajao impresivnih 22 godine i postao dio kulturne baštine. Minimaks nije ograničio svoju karijeru samo na radijske programe. Proširio se i na televizijski prostor, gdje je također ostvario značajne uspjehe.

U suradnji sa Minjom Subotom, vodio je emisiju „Od glave do pete“, a kasnije je razvio niz programa poput „Minimavizije“, „Makvizije“ i „Nedjeljom na Minimaxu“. Ti su programi bili poznati po svojim jedinstvenim formatima, a na njihovoj pozornici su se susretali političari, umjetnici i pop zvijezde, što je u to vrijeme bilo neuobičajeno.

  • Posebno je poznat po otkrivanju i promociji brojnih pjevača koji su kasnije postali velike zvijezde. Među njima su Lepa Brena, Dara Bubamara, Jami, Vendi, Rokeri s Morave, Đorđe Balašević i Rambo Amadeus.

Njegov talent za prepoznavanje potencijala bio je izvanredan, a on je često otvarao vrata slavi onima koji su je zasluživali. U suradnji s Minjom Subotom, njegova duhovitost i razigrana zafrkancija postale su obilježje njegovih programa. Iako je bio poznat po svojoj duhovitosti, uvijek je ostao unutar granica dobrog ukusa, čime je učvrstio svoj ugled među publikom.

Do kasnih 1980-ih postao je živa legenda, ali njegov osobni život ostao je uglavnom skriven od javnosti. Živeći u prostranom stanu u Beogradu sa suprugom Biljanom i djecom, otkrio je da mu ulaganje u nekretnine nikada nije bilo primarno. Obitelj je godinama snivala o preseljenju, ali ti snovi nisu se ostvarili.

Minimaks je opisivao svoj život s mješavinom ironije i naklonosti, napominjući kako su više vremena provodili „kuhajući kavu“ nego mijenjajući svijet. Obiteljski život bio je rascjepkan zbog obaveza – Biljana je bila stjuardesa i često putovala, a djeca su se bavila školskim i sportskim aktivnostima. U međuvremenu, Minimaks je radio na raznim projektima u radiju, televiziji i tiskanim medijima.

  • Unatoč profesionalnim uspjesima, obitelj mu je uvijek bila na prvom mjestu. Držao je striktno odvajanje posla od privatnog života, odbijajući pozivati istaknute ličnosti u svoju rezidenciju kako bi zaštitio obitelj od pritiska javnosti.

Međutim, početkom 2004. godine suočio se s velikim izazovima. Dijagnosticirana mu je žutica koja je ozbiljno narušila funkciju jetre, a njegova supruga Biljana dobila je dijagnozu četvrtog stadija raka dojke. Unatoč njenom otporu bolesti, Minimaks je bio duboko zatečen ovim vijestima.

Nedugo nakon toga njegova jetra je potpuno prestala funkcionirati, pa je prebačen u bolnicu u Padovi na transplantaciju. Nažalost, preminuo je 10. veljače 2005., samo mjesec i pol dana nakon što je i njegova supruga otišla. Kasnije je njihov sin otkrio da Minimaks nije znao za smrt svoje supruge, što govori o dubini veze koju su dijelili.

  • Njegovi prijatelji Arsen Dedić i Kemal Monteno pokušali su mu osigurati mjesto u bolnici u Srbiji, ali birokratske stege sustava spriječile transplantaciju, iako su svi uvjeti bili ispunjeni.

Danas se Minimaks pamti ne samo po svojim emisijama, već i po svojoj životnoj filozofiji: „Bolje biti pametna dvorska budala nego glupi car.“ Njegovo uvjerenje da uspjeh ne mora nužno biti vezan uz formalno obrazovanje je dodatno utjelovilo njegov karakter. Njegova ostavština živi u sjećanjima tisuća ljudi koji su ga pratili, a on će zauvijek ostati dio povijesti jugoslavenskog novinarstva.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi