Da li imate svoje navike što se tiče kuhine? U nastavku teksta vam donosimo jednu zanimljivost. Većina nas u kuhinji ima ustaljene navike koje ne preispituje prečesto. Međutim, neke od tih navika imaju veći utjecaj nego što mislimo – i na higijenu, i na trajnost kuhinjskih predmeta. Jedna od tih svakodnevnih dilema je naizgled banalna, ali zapravo važna: kako pravilno spremati čaše i šalice u ormariće? Otvorenim dijelom prema gore – ili prema dolje?
Iako mnogi instinktivno slijede ono što su naučili kod kuće, stručnjaci i iskustvo pokazuju da postoji niz razloga zašto je okretanje čaša i šalica s otvorom prema dolje bolja praksa. Nije riječ samo o izgledu – već i o zaštiti zdravlja, praktičnosti i produženju vijeka trajanja vašeg posuđa.
U nastavku su detaljno razloženi razlozi koji potvrđuju zašto je orijentacija čaša prema dolje često pametniji izbor.
1. Manje prašine, više čistoće
Kuhinjski ormarići, koliko god ih redovito čistili, nisu hermetički zatvoreni prostori. Prašina, sitne čestice masti iz kuhanja, pa čak i mikroskopski ostaci hrane mogu pronaći svoj put do unutrašnjosti čaša koje stoje otvorene prema gore. Tu su i neželjeni gosti – poput sitnih kukaca, moljaca ili paukova – koji lako ulaze u posuđe ostavljeno bez zaštite.
Okretanjem čaša i šalica naopako stvarate fizičku barijeru koja čuva unutrašnjost čistom do sljedeće upotrebe. To znači manje potrebe za dodatnim ispiranjem i veću sigurnost da ne pijete iz posuđa koje je bilo izloženo prljavštini.
2. Prevencija neugodnih mirisa i vlage
Vlažna čaša spremljena uspravno može postati magnet za neugodne mirise. Ako unutrašnjost nije potpuno suha, zrak ne može cirkulirati i isparavanje vlage se usporava. Posljedica? Blagi miris plijesni, starog drva ili zatvorenog prostora koji se prenosi na napitke.
Kad su čaše postavljene s otvorom prema dolje – ali prethodno temeljito osušene – sprječava se zadržavanje vlage. Time se uklanja mogućnost stvaranja gljivica i zadržavanja mirisa iz drvenih polica, laminata ili starih kuhinjskih ormarića. Suhoća je ključ.
3. Smanjen rizik od kontaminacije
Kuhinja je toplo, vlažno i prometno mjesto – što je idealno tlo za razvoj mikroorganizama. Kada su čaše izložene unutarnjim prostorima ormarića otvorenim dijelom, bakterije i gljivice iz zraka mogu završiti upravo tamo gdje ćete uskoro piti.
Postavljanjem čaša naopako znatno se smanjuje mogućnost da unutrašnjost posuđa postane novo stanište za mikrobe. Ovo postaje osobito važno ako određene čaše koristite rijetko i ostaju tjednima netaknute.
4. Stabilnije i sigurnije slaganje
Mnoge čaše, pogotovo one koje su lagane i imaju uzak donji dio, lako se prevrnu kad stoje uspravno. Ako se nalaze na višim policama ili u ormarićima do kojih teško dopirete, rizik od slučajnog pada i loma je vrlo stvaran.
Kada su okrenute naopako, dodirna površina dna čaše s policom je veća, a težište niže – što im daje veću stabilnost. To je naročito korisno kod viših vinskih čaša, tankih šalica ili porculanskih posuda koje lako pucaju. Jednostavnim okretanjem možete izbjeći nezgode – i štetu.
5. Bolja iskoristivost prostora
Kuhinjski prostor je često ograničen, pa dobra organizacija igra ključnu ulogu. Šalice s ručkama koje su nasumično složene uspravno mogu zauzimati više mjesta nego što bi trebale, a ručke se mogu međusobno zapinjati.
S okrenutim čašama i šalicama lakše je složiti predmete jedan uz drugi, bez sudaranja i nepotrebne gužve. Također, vizualno se stvara osjećaj reda i preglednosti. Ujutro, kad u žurbi tražite čistu šalicu za kavu, lako ćete je pronaći i odmah koristiti – bez dodatnog ispiranja.
6. Uredniji izgled ormarića
Način na koji su posuđe i pribor složeni utječe i na dojam koji ostavlja vaša kuhinja. Ravni, jednaki rubovi čaša okrenutih prema dolje djeluju urednije i simetričnije nego miješani raspored u kojem ručke i otvori strše u različitim smjerovima.
Pogotovo u ormarićima sa staklenim vratima ili otvorenim policama, estetska komponenta nije zanemariva. Ako želite da kuhinja izgleda kao organiziran i čist prostor, slaganje čaša na ovaj način je jednostavan korak u tom smjeru.
7. Izbjegavanje lomljenja osjetljivog posuđa
Jedini valjan kontraargument okretanju čaša naopako odnosi se na one koje su osobito krhke – poput kristalnih ili tanjih vinskih čaša. Njihov rub može biti osjetljiv i podložan oštećenjima ako dolazi u izravan kontakt s tvrdom podlogom.
Rješenje? Koristite podloške – silikonske, gumene, platnene ili čak papirnate – koji sprječavaju oštećenje rubova bez da umanjuju higijensku prednost orijentacije prema dolje. Tako čuvate i čaše i zdrav razum, bez potrebe da birate između sigurnosti i čistoće.