Biljka koja je otporna i veoma korisna, upitanju je smokva. U nastavku teksta pročitajte par zanimljivosti. Njeni sočni plodovi nisu samo ukusna poslastica, već i prirodni izvor vitamina, minerala i vlakana. Osim toga, smokva se izdvaja po mogućnosti jednostavnog razmnožavanja, čak i kod kuće. Jedna od najneobičnijih, ali i najzanimljivijih metoda jeste zakopavanje samih plodova smokve kako bi se dobile nove sadnice. Ovaj prirodan eksperiment pruža osjećaj zadovoljstva jer iz jednog jednostavnog postupka može izrasti buduće drvo koje rađa plodove.
-
Opis biljke i uslovi za rast
Smokva (Ficus carica) pripada porodici Moraceae i vodi porijeklo s područja Sredozemlja, gdje su sunce, suha klima i kamenito tlo idealni za njen razvoj. Biljka se može uzgajati kao stablo ili žbun, a prepoznatljiva je po širokim, duboko urezanim listovima tamnozelene boje. Iako voli sunčane pozicije, osjetljiva je na izuzetno visoke temperature i treba je zaštititi od direktnog popodnevnog sunca u najtoplijim danima.
Smokva cvjeta neupadljivo, a plodovi sazrijevaju u kasno ljeto – obično tokom avgusta i septembra. U povoljnim klimatskim uslovima, berba se može produžiti sve do kraja oktobra. Plodovi su bogati kalcijumom, kalijumom, magnezijumom, gvožđem, vitaminom A i vlaknima, a zbog toga se često preporučuju u ishrani – kako svježi, tako i sušeni. Suhe smokve su naročito energetski bogate i korisne kao prirodni stimulans.
-
Priprema uslova za sadnju
Ako planirate sadnju smokava, bitno je od samog početka osigurati biljci uslove koji joj odgovaraju. Prvo pravilo – smokva ne voli previše vlage. Zemlja mora biti dobro drenirana kako bi se spriječilo zadržavanje vode u korijenu, što može dovesti do truljenja.
Kod uzgoja u saksijama, preporučuje se posuda prečnika barem 60 cm, sa više rupa za odvod viška vode. U tom slučaju, možete koristiti univerzalni supstrat obogaćen pijeskom i organskom materijom. Ako smokvu sadite direktno u tlo, pobrinite se da je lokacija sunčana i zaklonjena od vjetra. Idealna temperatura za rast je između 25 i 30°C. U hladnijim područjima, biljku tokom zime treba zaštititi pokrivačem ili unijeti u zatvoren prostor.
-
Metoda razmnožavanja zakopavanjem plodova
Jedna od najjednostavnijih, ali često nepoznatih metoda razmnožavanja jeste zakopavanje cijelih plodova smokve. Ova tehnika, koja se može primijeniti u kućnim uslovima, omogućava da se iz jedne smokve razvije više mladica. Proces nije zahtjevan, a rezultati mogu biti iznenađujuće dobri.
Praktični vodič za sadnju plodova smokve:
Odabir i priprema saksije
Izaberite duboku i široku saksiju koja može primiti četiri ploda smokve. Na dno stavite sloj šljunka za drenažu, a zatim dodajte zemlju koja dobro propušta vodu.
Priprema plodova za sadnju
Svježe smokve, koje još nisu počele da trule, pažljivo isjecite na vrhu tako da se vidi unutrašnjost. Ostavite stabljike netaknute jer će one služiti kao orijentir prilikom zakopavanja.
Sadnja i raspored
Iskopajte četiri plitke brazde u zemlji, raspoređene tako da svaka smokva ima dovoljno prostora. Postavite ih u zemlju sa stabljikom prema gore, prekrijte zemljom i blago pritisnite.
Zalijevanje i stvaranje mikroklime
Zalijte umjereno, a zatim prekrijte saksiju providnom plastičnom folijom ili poklopcem kako biste stvorili efekt staklene bašte. Time se zadržava toplina i vlaga – ključni faktori za klijanje.
-
Njega i razvoj mladih biljaka
Za desetak dana do nekoliko sedmica, na površini će se pojaviti prve klice. U tom trenutku treba pažljivo skinuti foliju i postepeno prilagoditi sadnice spoljnim uslovima. Svaka sadnica se, kada ojača, može presaditi u vlastitu saksiju.
Mlade smokve zahtijevaju redovno, ali umjereno zalijevanje – zemlja ne smije biti ni suha ni natopljena. Tokom prvih šest mjeseci, važno je održavati stabilnu temperaturu i zaštitu od jakog vjetra i sunca. Preporučuje se i povremeno gnojenje tekućim đubrivom bogatim fosforom i kalijumom kako bi se podstakao rast korijena i stabljike.
-
Prevencija bolesti i štetočina
Mlade smokve ponekad mogu privući štetočine poput lisnih uši ili crvenih pauka. Preventivno prskanje prirodnim preparatima na bazi koprive, bijelog luka ili blagog sapuna može pomoći u očuvanju zdravlja biljke. Redovno provjeravajte listove i uklanjajte oštećene dijelove kako biste spriječili širenje bolesti.