U vremenima ekonomskih previranja, kao što je sadašnja kriza, njegovanje vlastitog vrta u svrhu uzgoja voća i povrća radi zadovoljenja prehrambenih potreba pokazalo se značajnim prednostima. Danas vam otkrivamo malo više o tome.
- Ovaj pristup jamči dostupnost zdrave, neprerađene hrane, za razliku od proizvoda koji se obično kupuju na tržnicama. Za svakog pojedinca koji se bavi vrtlarstvom, najvažniji cilj je osigurati obilan urod, a da troškove svede na minimum.
Kako bi se omogućio pravilan rast i razvoj rajčica i krastavaca, neophodna je primjena odgovarajućih gnojiva. Nedavno je sve veći broj uzgajivača povrća preusmjerio svoj fokus s primjene kemikalija na odabir proizvoda kojima je prioritet dobrobit pojedinaca i okoliša. U članku se govori o prednostima unošenja mliječne sirutke uz različita organska gnojiva u ishranu bilja.
Posebno se ističe pozitivan učinak sirutke kao izvora hranjivih tvari za krastavce i rajčice. Kada se koristi zajedno s ova dva usjeva, primjena standardnog dodatka sirutki pokazala se učinkovitim i vrijednim gnojivom za razne vrtne proizvode. Glavna primjena ovog proizvoda obično uključuje ishranu krastavaca i rajčica.
- Komercijalno dostupna varijanta pokazuje učinkovitost sličnu onoj kefira ili kiselog mlijeka. Njegov serum pruža široku lepezu upotrebe, što ga čini prikladnim za otvorene gredice, površine prekrivene folijom i staklenike.
Dodatno, ovaj proizvod je koristan za ishranu mladih i zrelih biljaka. Značaj uključivanja kiselog mlijeka u prehranu pripisuje se njegovom bogatom nutritivnom sastavu, koji obuhvaća vitalne komponente kao što su laktoza, proteini i aminokiseline – temeljni elementi koji čine temeljne gradivne blokove proteina, zajedno s nizom minerala.
Značajna vrijednost ovog proizvoda za primjenu u hortikulturi proizlazi iz njegovih povišenih razina esencijalnih aminokiselina, koje, zajedno s dušikom, fosforom i kalijem, igraju ključnu ulogu u poticanju rasta biljaka. Štoviše, uključivanje laktoze nudi zaštitu od štetnika, dok monokisele bakterije učinkovito sprječavaju razmnožavanje patogena. Osim toga, proizvod je obogaćen mikroflorom koja pomaže u eliminaciji gljivica s površine lista.
- Osim svoje funkcije u inhibiciji širenja štetnih patogena, mliječna kiselina povećava sposobnost prianjanja otopine na lišće. Formirajući fini film koji obavija biljku, ona služi kao zaštitna barijera protiv prodora štetnih patogena i štetnika.
Proces pripreme hrane sastoji se od više faza. Bitno je naglasiti da se u fazi obrade ne koristi čisti oblik proizvoda. Kako bi se nahranilo korijenje, bitno je pomiješati proizvod s vodom u omjeru 1 dio proizvoda na 10 dijelova vode. Održavanje temperature vode u skladu s sobnom temperaturom okoline ključno je za ispunjavanje potrebnih uvjeta.
Za učinkovito tretiranje biljke, otopinu treba pažljivo primijeniti ispod korijena, pazeći da se očuva udaljenost od približno 50 cm. Kako se grmovi tretiraju prskanjem, postupno raste koncentracija seruma, koji se zatim razrjeđuje vodom u omjeru 1:3. Kako bi se poboljšala adhezija otopine, uobičajeno je dodati naribani ili tekući sapun.
Osim toga, kako bi se zaštitile sadnice, važno je izbjegavati skladištenje pripremljene otopine dulje od 48 sati, jer fermentirana tekućina može predstavljati potencijalni rizik. Možete li navesti odgovarajuće metode za korištenje sirutke u uzgoju krastavaca i rajčica, navodeći preporučena vremena i postupke navodnjavanja? Nakon 10 dana posvećenih sadnji u vrtu, krastavci dobivaju prihranu.
- Nakon intervala od četrnaest dana provode se izmjene i korijenskog i folijarnog tretmana. Tipično, tretman korijena za rajčice počinje oko tjedan dana nakon prve sadnje. Protokol liječenja pedantno se primjenjuje svaka dva tjedna.
Jedna litra otopine dovoljna je za potrebnu hidrataciju jedne biljke krastavca i jedne biljke rajčice. Po završetku primjene hranjivih tvari na biljke, ključno je nastaviti s odgovarajućom opskrbom svježom, čistom vodom kako bi se uklonili svi ostaci otopine koji bi se mogli zadržati na lišću. Kako bi se održala vitalnost biljaka, tipična učestalost prskanja stabljika i lišća prilagođena je jednom mjesečno, umjesto uobičajenog intervala od svakih 10 dana.
Tjedni tretmani otopinom seruma su korisni za mlade sadnice, potičući njihov zdrav rast i razvoj. Osim toga, primjena seruma nekoliko tjedana prije žetve povećava plodnost. Preporuča se izbjegavati hranjenje za vrijeme nepovoljnih vremenskih uvjeta, poput nevremena i oborina.
Idealna razdoblja za izvršavanje zadataka u otvorenim okruženjima su rano jutro ili večer, budući da su razine sunčevog zračenja manje intenzivne u to vrijeme. Neadekvatno rukovanje uvelike povećava rizik od opeklina lišća. Ukoliko nakon tretmana dođe do taloženja, bit će potrebno ponoviti postupak. Kako bi se biljke učinkovito zaštitile od razvoja plijesni, preporuča se zaštitno prskanje nakon padalina.