Oglasi - Advertisement

Većina nas čeka proljeće i lijepo i sunčano vrijeme da bismo otišli u prirodu i izolovali se malo od gradske vreve i buke. Međuitm tamo vrebaju neki napasnici koji mogu biti opasni za nas a današnja tema su krpelji.

Oglasi - Advertisement

Kako bi se smanjila vjerojatnost ugriza, preporučuje se nošenje svijetle odjeće, dubokih tenisica i dugih čarapa. Osim toga, nakon povratka s izleta u prirodi preporuča se sveobuhvatan pregled organizma. Doktorka Milena Turubatović iz Doma zdravlja Savski venac savetuje da se, ukoliko vidite krpelja na koži, odmah javite u najbližu zdravstvenu ustanovu radi stručnog uklanjanja parazita. Naglašava da nepravilno uklanjanje krpelja uvelike povećava rizik od infekcije. Bliže nam se prvomajski praznici, vrijeme kada mnogi pojedinci namjeravaju uroniti u prirodu.

  • Prema riječima dr. Turubatovića, nužan je oprez i odgovarajuća priprema jer krpelji pokazuju povećanu aktivnost tijekom temperatura koje prelaze 30 stupnjeva. Kako bi se smanjila vjerojatnost ugriza, preporučuje se nošenje svijetle odjeće, dubokih tenisica i dugih čarapa. Nakon povratka s aktivnosti u prirodi savjetuje se sveobuhvatan pregled tijela, posebice u regijama poput vrata, pazuha, tjemena, iza koljena i područja oko laktova, gdje se krpelji najčešće nalaze.

Ako pronađete krpelja, savjetuje se da ga ne pokušavate sami izvaditi, niti ga tretirati sredstvima poput alkohola, benzina, acetona ili sličnih sredstava. Dosadašnja saznanja pokazuju da takve metode nisu sigurne. Dr. Turubatović ističe da je poželjno suzdržati se od diranja krpelja i hitno potražiti pomoć u najbližoj zdravstvenoj ustanovi. Napominje da postoji mogućnost da se krpelj nakon vađenja pošalje na laboratorijsku analizu kako bi se utvrdilo sadrži li bakteriju odgovornu za lajmsku bolest.

Doktorica Turubatović navodi da se krpelj do analize drži u fiziološkoj otopini ili destiliranoj vodi. Potrebno je pratiti mjesto ugriza najmanje mjesec dana nakon incidenta. Početni znakovi infekcije, uključujući crvenilo koje premašuje veličinu tipičnog uboda komarca, možda će se pojaviti tek nakon nekoliko tjedana. Nadalje, prisutnost simptoma kao što su povišena temperatura, malaksalost, bolovi u zglobovima ili neurološki problemi zahtijevaju brzu konzultaciju s liječnikom.

Bonus tekst:

Osjećate li stalno peckanje u trbuhu koje ne ublažavaju lijekovi? Ako je tako, vjerojatno imate problema povezanih s gastritisom, stanjem koje često karakteriziraju neugodni simptomi poput peckanja i boli u području trbuha. Vladimir Sinicki, radiološki stručnjak, u svom je izlaganju pojasnio primarne uzroke i pristupe liječenju gastritisa te naveo mjere koje se mogu poduzeti za ublažavanje simptoma. Uzroci i simptomi gastritisa Gastritis se odnosi na upalu želučane sluznice koju mogu uzrokovati brojni čimbenici.

Jedan od primarnih čimbenika je stres, jer je povezan s povećanom razinom kiselosti u želucu, što rezultira iritacijom. Prema riječima dr Sinićke, čak 90 posto odraslih u Srbiji ima neki oblik gastritisa. Ovo stanje često ima simptome uključujući bol u gornjem dijelu trbuha, peckanje, peckanje, mučninu, averziju prema određenoj hrani, žgaravicu, nadutost i podrigivanje. Uz stres, razni drugi elementi mogu pogoršati stanje.

Primarni faktor je Helicobacter pylori, bakterija za koju je poznato da uzrokuje želučane infekcije i gastritis. Štoviše, pretjerani unos začinjene hrane, alkohola i kave – osobito ako se konzumiraju na prazan želudac – može značajno povećati vjerojatnost razvoja gastritisa. Osim toga, dugotrajna primjena nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAID), uključujući ibuprofen, diklofenak i aspirin, može iritirati želučanu sluznicu, posljedično pridonoseći razvoju gastritisa.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi