Sprema nam se toplotni val. U nastavku teksta pročitajte kada se očekuje. Nakon kratkog predaha od visokih temperatura, pred građanima Bosne i Hercegovine je novo meteorološko iskušenje. Prema najavama objavljenim na Facebook stranici BH Meteo, od petka počinje novi toplotni val koji će svoj vrhunac dosegnuti između 19. i 24. jula. Ovaj period donosi ne samo nesnosne dnevne vrućine već i neuobičajeno tople noći, zbog čega se građanima savjetuje poseban oprez i priprema.
-
Vremenski uslovi: paklene temperature i tropske noći
Prema podacima meteorologa, vremenska prognoza za narednih nekoliko dana najavljuje pretežno sunčano vrijeme bez značajnog osvježenja. Dnevne temperature kretat će se u rasponu od 32 do čak 38 stepeni Celzijusa, dok se u pojedinim dijelovima zemlje očekuju i ekstremi koji bi mogli dosegnuti 42°C. Takvi uslovi predstavljaju rizik ne samo za zdravlje ljudi, već i za stabilnost elektroenergetskog sistema, infrastrukturu i prirodu.
Još veći problem predstavljaju noći koje će biti neuobičajeno tople. Prognoze govore o temperaturama koje ni tokom noći neće padati ispod 20 stepeni, čime se stvara scenario tzv. “tropskih noći”. U takvim uslovima organizmu je otežano hlađenje i oporavak od dnevnih vrućina, posebno kod starijih osoba, hroničnih bolesnika i djece.
-
Moguće obaranje temperaturnih rekorda
Aktuelni toplotni val mogao bi biti jedan od najintenzivnijih ovog ljeta, a meteorolozi ne isključuju ni mogućnost da će tokom njegovog trajanja biti oboreni dosadašnji temperaturni rekordi za juli. Posebno zabrinjava to što se visoke temperature javljaju bez značajnijeg prisustva oblaka i padavina, što dodatno povećava rizik od suša, požara i problema s poljoprivredom.
Već sada se bilježe anomalije u temperaturi tla i zraka, a ako se nastavi ovaj trend, postoji mogućnost da će sezona 2025. godine biti upamćena kao jedna od najtoplijih u posljednjih nekoliko decenija.
-
Moguća promjena vremena krajem perioda
Dugoročne prognoze ukazuju na potencijalnu promjenu vremenskih prilika nakon 24. jula. Tada bi, prema trenutnim analizama, moglo doći do povećanja oblačnosti, pojave padavina i značajnijeg pada temperature zraka. Iako je još rano za tačnu prognozu, ovaj scenario bi mogao donijeti prijeko potrebno olakšanje nakon iscrpljujućeg perioda ekstremnih vrućina.
U svakom slučaju, naredni dani zahtijevaju dodatnu pažnju, posebno zbog toga što se intenzivna vrućina javlja i u urbanim sredinama gdje efekat “toplotnog ostrva” dodatno pogoršava uslove za život.
-
Preporuke za građane: kako se zaštititi
Zdravstvene službe i meteorolozi apeliraju na građane da se odgovorno ponašaju i da preduzmu sve potrebne mjere zaštite. U nastavku su najvažnije preporuke kako se nositi s predstojećim toplotnim valom:
Izbjegavajte izlazak na sunce u periodu između 11 i 17 sati. To je doba dana kada je UV indeks najviši, a rizik od toplotnog udara i dehidracije najveći.
Pijte dovoljno tečnosti. Voda i napici bez kofeina ili alkohola pomažu u regulaciji tjelesne temperature i sprečavanju dehidracije.
Izbjegavajte tešku i masnu hranu. Laganiji obroci olakšavaju probavu i smanjuju dodatno zagrijavanje organizma.
Nosite laganu, prozračnu i svijetlu odjeću. Tako ćete pomoći tijelu da bolje diše i da se lakše rashlađuje.
Koristite kreme sa zaštitnim faktorom, nosite šešire i naočale. Ne zaboravite da sunčevo zračenje šteti i koži i očima.
Održavajte prostorije rashlađenima. Koristite ventilatore ili klimu, a prostoriju zamračite tokom najtoplijeg dijela dana.
Pratite obavještenja i preporuke nadležnih službi. Informacije o vremenskim uslovima, indeksima UV zračenja i mogućim hitnim mjerama mogu pomoći u pravovremenoj reakciji.
Posebnu pažnju treba posvetiti ranjivim kategorijama stanovništva – starijim osobama, bebama, trudnicama, osobama sa hroničnim oboljenjima te onima koji rade na otvorenom.