Oglasi - Advertisement

Svi volimo uživati u lijepom vremenu tako što ćemo vrijeme provoditi u prirodi. Ali često zaboravimo na opasnost koja nas može zadesiti. S toplinom dolazi i jedan tihi, klizavi problem – zmije. One nisu rijetki prizor u toplijim mjesecima, a njihovo prisustvo često izaziva nelagodu, strah, pa čak i paniku. Bez obzira da li boravite u prirodi ili u dvorištu iza kuće, važno je znati kako se zaštititi od ovih gmizavaca i spriječiti njihov ulazak u vaš prostor.

  • Najaktivnije u julu i avgustu

Zmije su hladnokrvne životinje, što znači da njihova aktivnost zavisi od spoljašnje temperature. Upravo zbog toga, ljetni mjeseci – posebno juli i avgust – predstavljaju period kada su najaktivnije. Kada temperature pređu 25 stepeni, zmije napuštaju svoja skrovišta i kreću u potragu za hranom i toplinom. Najčešće ih viđamo u šumama, visokoj travi, blizu rijeka i jezera, ali ni gradske sredine nisu pošteđene – naročito rubni dijelovi naselja, napuštena dvorišta i mjesta s visokom vegetacijom.

Oglasi - Advertisement

Već s prvim toplim danima, zmije se bude iz zimskog sna i polako se pojavljuju u okruženju čovjeka. Mogu se sklupčati ispod kamenja, starih dasaka, u pukotinama zidova ili čak na dvorišnoj terasi ako ima dovoljno sunca. One ne traže sukob – one traže mir, toplinu i hranu. No, neželjeni susreti ipak se dešavaju.

  • Naftalin – jednostavno sredstvo koje zmije ne podnose

Iako se često spominje jež kao prirodni neprijatelj zmije, postoji nešto što ih iritira i tjera još efikasnije – naftalin. Da, riječ je o istom naftalinu koji su koristile naše bake za zaštitu od moljaca u ormarima. Njegov intenzivan miris itekako smeta zmijama i tjera ih da izbjegavaju mjesta gdje ga osjete.

Stručnjaci savjetuju da se kuglice naftalina rasporede na ključna mjesta oko kuće – uz ograde, pored stepeništa, duž ivica dvorišta, u šupi ili blizu drvarnice. Kako bi zaštita bila efikasna i postojana, preporučuje se postavljanje kuglica u improvizovane zaklone. Jedan praktičan način jeste da se plastična boca isječe tako da prekrije kuglicu i zaštiti je od kiše, ali da ostavi dovoljno otvora za širenje mirisa.

Kada kiša ne ispire naftalin, on duže ostaje aktivan i njegovo dejstvo traje sedmicama. Zmije imaju izuzetno osjetljiv njuh i mogu osjetiti miris naftalina s velike udaljenosti, što ih navodi da zaobiđu to područje u širokom luku.

  • Dodatne mjere predostrožnosti u sezoni zmija

Naftalin jeste efikasno sredstvo, ali nije jedina linija odbrane. Postoje i druge mjere koje mogu pomoći u sprječavanju ulaska zmija u blizinu doma:

  • Redovno održavanje dvorišta – pokošena trava, uklanjanje grmlja i smeća smanjuju broj mjesta pogodnih za skrivanje.
  • Zatvaranje pukotina i rupa – zmije mogu ući kroz veoma uske otvore, zato je važno zatvoriti sve potencijalne prolaze u zidovima, temeljima i podrumima.
  • Ograničavanje izvora hrane – zmije se hrane glodarima, pa ako imate problem s miševima ili pacovima, veća je vjerovatnoća da će se zmije zadržati u vašem dvorištu.
  • Oprez prilikom boravka u prirodi – nosite zatvorenu obuću, izbjegavajte hodanje kroz visoku travu i pazite gdje sjedate ili stavljate ruke.
  • Šta ako ipak naiđete na zmiju?

Ukoliko primijetite zmiju, najvažnije je da ostanete smireni. Ne pokušavajte je uhvatiti, udariti ili tjerati – takvo ponašanje povećava rizik od ugriza. Umjesto toga, polako se udaljite i kontaktirajte lokalne službe koje su obučene za uklanjanje zmija. Mnoge opštine imaju službe koje zbrinjavaju divlje životinje bez opasnosti po ljude i životinje.

U slučaju ugriza, važno je odmah potražiti medicinsku pomoć. Ne preporučuje se isisavanje otrova ili stavljanje improvizovanih podveza, jer to može pogoršati situaciju. Uvijek je bolje preventivno djelovati i izbjegavati situacije u kojima može doći do kontakta.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi