Iako živimo u vremenu kada se nauka i tehnologija ubrzano razvijaju naučnici još uvijek nisu uspjeli pronaći lijek za mnoge bolesti koje pogađaju ljude a među njima je i Parkinsonova bolest.
Donni Marshall, koja ima 54 godine i živi u Kentu, dijagnosticirana je Parkinsonova bolest. Isprva je primijetila simptome u svojim dvadesetima, ali ih je odlučila zanemariti sve dok nije dobila formalnu dijagnozu u dobi od 44 godine. Prema njezinim riječima, jedan od najranijih pokazatelja s kojima se susrela bila je smanjena sposobnost okusa i mirisa, koji su manje poznati prethodnici stanja. Donna je obavijestila Mirror: “U početku sam izgubila osjet mirisa, ali nisam o tome previše razmišljala.Kasnije sam izgubila i osjet okusa.
Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije, do 95 posto osoba oboljelih od ove bolesti doživi gubitak osjeta mirisa, stanje koje se naziva anosmija, a koje često služi kao početna indikacija bolesti. Dodatno, Dona navodi da je razvila neviđenu opsesiju kupnjom, promjenu u ponašanju koja se opaža kod nekih pacijenata. Tremori su uobičajeni simptom Parkinsonove bolesti, a prvi su se pojavili kada je Dona imala 42 godine. Dok sam šetao plažom, primijetio sam da mi ruka drhti, što me navelo da razmislim o razlogu ovog fenomena. Sada mi je jasno da je to drhtanje posljedica Parkinsonove bolesti.
Nadalje, Dona navodi da je ključni simptom bila distonija, koju karakteriziraju rekurentni grčevi mišića i trzanje koji mogu biti bolni i trajati satima, što je imalo ključnu ulogu u dijagnozi koju je dobila u dobi od 44 godine. Trenutno, Dona kaže da joj je hodanje postalo veliki izazov, a najveće poteškoće proizlaze iz njezine nesposobnosti da vodi tipičan život. Ona se trudi sakriti posljedice Parkinsonove bolesti od svoje devetogodišnje kćeri Bu. Stoga poziva sve da odmah potraže liječničku pomoć pri uočavanju prvih simptoma jer rana dijagnoza značajno povećava vjerojatnost poboljšanja kvalitete života bolesnika.
Važno je napomenuti da se njezina majka, Margaret, također borila s Parkinsonovom bolešću i preminula u dobi od 80 godina, nakon što je posljednjih šest godina svog života provela u stanju sličnom stanju biljke. Mjesec dana prije, Dona je bila podvrgnuta operaciji duboke moždane stimulacije, postupku koji uključuje ugradnju uređaja u mozak koji cilja određene regije. Optimistična je da će ovaj uređaj ublažiti nelagodu povezanu s određenim simptomima, uključujući distoniju.
- Parkinsonova bolest je neurodegenerativno stanje koje utječe na živčane stanice u mozgu odgovorne za regulaciju kretanja. Simptomi ovog poremećaja progresivno se pogoršavaju tijekom vremena. Ovo napredovanje može dovesti do simptoma povezanih s kretanjem, uz bol, depresiju i oslabljen osjet mirisa. Dok je većina osoba s dijagnosticiranom Parkinsonovom bolešću starija od 60 godina, otprilike jedan od deset pacijenata je mlađi od 50 godina, a prevalencija je veća među muškarcima.
Bonus tekst:
U različitim kulturama i tijekom povijesti, mačke su imale značajno simboličko značenje i smatrane su snažnim amblemima. Posljedično, nije neočekivano da su se pojavila brojna praznovjerja oko ovih mačjih bića. Unatoč tome, pojedinci koji imaju dovoljno sreće da svoj život dijele s mačkom kao kućnim ljubimcem priznaju apsurdnost takvih ideja, iako ova perspektiva nije univerzalno prihvaćena. Portal Njuska.com predstavlja kompilaciju nekonvencionalnih vjerovanja koja propituju tradicionalne perspektive.
U Nozzemsiji prevladava mišljenje da se rješavanje važnih stvari u prisutnosti mačke smatra nesretnim. Kako bi se očuvala povjerljivost, preporuča se razvijanje ključnih strategija i odluka bez mačjeg društva, jer se vjeruje da su mačke sklone ogovaranju i mogu odati privatne informacije susjedima. Što se tiče higijene mačaka, općenito se priznaje da su mačke sposobne samostalno se njegovati. Nasuprot tome, japansko gledište tvrdi da kupanje označava iščekivanje nadolazećih posjetitelja.
Ovaj koncept se temelji na ideji da mačke signaliziraju dolazak gostiju svojim divnim ponašanjem lizanja šapa i trljanja očiju. Doista, slično praznovjerje može se pronaći unutar američke kulture. U talijanskoj tradiciji pojava kihanja mačke smatra se dobrim znakom. Točnije, smatra se da nagovještava skori dolazak neočekivanog bogatstva i financijskog uspjeha u kućanstvu. Stoga je preporučljivo sudjelovati u nekoj od raznih igara na sreću kako biste iskoristili ovu povoljnu okolnost. Osim toga, ako buduća mladenka čuje mačku kako kihne na dan svog vjenčanja, vjeruje se da to ukazuje na sretan i trajan brak.