Oglasi - Advertisement

Kako vi gledate na svoj život i ono što ste ostvarili? Da li težite za više ili ste zadovoljni onim što ste postigli? U svijetu u kojem se pažnja neprestano usmjerava na ono što nam nedostaje, lako je zaboraviti sve što već imamo. Neprestano tragamo za onim što nedostaje, za nečim boljim, većim, drugačijim – i pritom nesvjesno upadamo u zamku mentaliteta “nemam i ne mogu”. No, istina je da upravo suprotna perspektiva – “imam i mogu” – donosi više mira, sreće i životne snage nego bilo kakva potraga za vanjskim savršenstvom. Ključ te promjene leži u jednoj jednostavnoj, ali snažnoj navici: zahvalnosti.

  • Zahvalnost nije klišej, već neurološki alat

Zahvalnost nije samo puki osjećaj ili društveno poželjan odgovor na neku gestu. Profesorica psihologije Iva Maksimović objašnjava da zahvalnost ima duboko utemeljenje u znanosti, posebno u neuroznanosti. “Kada sebi postavimo pitanje: ‘Na čemu danas mogu biti zahvalna?’, pokrećemo niz pozitivnih procesa u mozgu,” kaže Maksimović.

Oglasi - Advertisement

Naime, taj jednostavan čin – postavljanje pitanja – aktivira mozak da traži pozitivna iskustva iz dana. Čak i samo traganje za njima, bez obzira na to koliko su male ili velike stvari koje pronađemo, potiče lučenje hormona sreće poput serotonina i dopamina. Ako pri tom pronađemo konkretan razlog za zahvalnost, dodatni hormoni poput oksitocina dodatno nas umiruju i ispunjavaju.

  • Zahvalnost povećava otpornost i energiju

Osobe koje svakodnevno njeguju zahvalnost često prijavljuju više energije, bolje raspoloženje i veću emocionalnu stabilnost. Kako ističe Maksimović, ti učinci nisu nimalo slučajni. Kada se osjećamo zahvalno, povećava se osjećaj samopouzdanja, lakše se nosimo sa stresom i izazovima, a samim tim jača i naš imunitet.

“Ako sebi postavite ovo ‘čarobno pitanje’ prije spavanja, dobit ćete dvostruku korist: smanjenje briga i olakšano uspavljivanje,” dodaje. Mozak tada ne samo da smanjuje fokus na probleme, već proizvodi kemikalije koje nas umiruju i pripremaju za san.

  • Zahvalnost kao odnos, ne samo osjećaj

Zahvalnost je više od unutarnjeg osjećaja – to je i društvena praksa. Pojavljuje se kada prepoznamo dobrotu drugih ljudi, kad nam neko pomogne u trenucima nemoći, ili kada shvatimo da nam je nešto išlo u korist, bilo to ljudskom voljom ili životnom slučajnošću. Maksimović napominje kako je zahvalnost složena emocija – često spoj olakšanja i sreće – te kao takva ima moć produbiti odnose među ljudima.

Kada nekome jednostavno i iskreno kažete “hvala”, vi ne izražavate samo kulturu ili pristojnost. Vi zapravo gradite most povjerenja i međusobnog razumijevanja. Taj mali čin aktivira hormone sreće kod obje osobe i otvara prostor za zdravije i prisnije odnose.

  • Zahvalnost gradi emocionalne temelje odnosa

Iskazivanje zahvalnosti prema drugima ima još jednu značajnu funkciju: jača međuljudske veze. Kada svjesno pohvalite nečiju namjeru ili djelo, bez obzira na njegovu veličinu, vi potičete i sebe i drugu osobu da više ulažu u taj odnos. Kako kaže Maksimović, “zahvalnost stvara čarobni krug – vi ste sretniji, drugi je sretniji, a vaš međusobni odnos postaje otporniji na konflikte i nerazumijevanja.”

Zahvalnost također potiče prisutnost – omogućava nam da zaista primijetimo druge ljude. Bilo da je riječ o prijatelju koji vam je danas pružio podršku, ili potpunom neznancu koji vam je pridržao vrata, svi ti trenuci su vrijedni prepoznavanja. Što češće ih primjećujemo, to više osvještavamo koliko je život ispunjen malim, ali značajnim gestama.

  • Dnevna praksa zahvalnosti kao emocionalni štit

Jedan od najjednostavnijih, ali najučinkovitijih alata za njegovanje zahvalnosti je tzv. dnevnik zahvalnosti. Prije nego što odete na spavanje, zapišite sve na čemu ste toga dana zahvalni. Možda će to biti veliki događaji, a možda samo sitnice – to nije važno. Bitno je da se prisjetite, zapišete i ponovno proživite te trenutke.

Na taj način stvarate emocionalnu arhivu kojoj se možete vratiti onim danima kad vam sve izgleda crno. I tada će vam ti zapisi biti podsjetnik da je uvijek postojalo, i postoji, nešto zbog čega vrijedi reći “hvala”.

  • “Imam i mogu” – nova mentalna pozicija

Pomicanje fokusa sa “nemam i ne mogu” na “imam i mogu” nije instant rješenje, ali jest korak prema zdravijem i sretnijem načinu života. Svaki dan donosi nove situacije i izazove, ali i nove prilike da budemo zahvalni – čak i kad se čini da ih nema. Razmišljanjem o onome što imamo, a ne samo o onome što želimo, vraćamo sebi osjećaj kontrole, stabilnosti i mira.

  • Tijelo govori zahvalnost

Kada nekome zahvaljujete, učinite to s punim prisustvom. Ne izgovarajte “hvala” mehanički, već koristite svoj glas, pogled, izraz lica i govor tijela. Autentičnost zahvalnosti prepoznaje se u tonu, u stavu, u energiji koju šaljemo. Tako riječ “hvala” prestaje biti samo riječ – postaje iskrena emocija koja dotiče i vas i drugu osobu.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi