Oglasi - Advertisement

Da li znate šta je gorušica? U nastavku teksta pročitajte šta je i kako se izboriti protiv nje. Peckanje iza grudne kosti, kiseli ukus u ustima, nelagoda dok ležimo nakon jela – sve su to simptomi koji upućuju na gorušicu, odnosno refluks kiseline. Mnogi ljudi ovo stanje doživljavaju povremeno, ali za neke je to svakodnevna tegoba koja utiče na kvalitet života. Gorušica je često posledica gastroezofagealnog refluksnog poremećaja (GERB), kada se želudačna kiselina vraća u jednjak i izaziva osećaj žarenja.

Iako se ozbiljniji slučajevi moraju rešavati uz pomoć lekara i odgovarajuće terapije, blaži simptomi gorušice mogu se umanjiti prirodnim metodama i prilagođavanjem svakodnevnih navika. Ovdje su neki korisni savjeti i recept za domaći napitak koji može pomoći da se lakše nosite s ovim neprijatnim stanjem.

Oglasi - Advertisement

  • Prvi korak: Male promjene u navikama, velika razlika

Gorušica često ima veze s onim kako jedemo i kako se ponašamo nakon obroka. Neke promjene u svakodnevici mogu značajno smanjiti učestalost i intenzitet simptoma.

1. Ne jedite previše odjednom

Veliki obroci opterećuju želudac i povećavaju pritisak koji može gurnuti kiselinu natrag u jednjak. Umjesto tri obilna obroka, pokušajte jesti manje količine hrane pet do šest puta dnevno. Ovaj raspored ne samo da olakšava probavu već i smanjuje šanse za pojavu refluksa.

2. Izbjegavajte problematične namirnice

Neke vrste hrane poznate su po tome što pogoršavaju simptome gorušice. To uključuje masnu i prženu hranu, čokoladu, gazirana pića, jako začinjena jela, pepermint i kiselu hranu poput paradajza i citrusa. Svaka osoba je različita, pa je korisno pratiti kako određene namirnice utiču na vas.

3. Ograničite alkohol i ostavite cigarete

Alkohol opušta donji sfinkter jednjaka, što omogućava kiselini da se lakše vraća prema gore. Pušenje dodatno iritira sluzokožu i pogoršava simptome. Prestanak pušenja i smanjenje unosa alkohola može znatno poboljšati stanje.

4. Ne ležite odmah nakon jela

Ležanje usporava varenje i omogućava želudačnoj kiselini da lakše dođe do jednjaka. Pokušajte ostati uspravni barem dva do tri sata nakon jela. Ako imate problem s noćnom gorušicom, podignite uzglavlje kreveta kako bi gornji dio tijela bio viši.

5. Pazite kako nosite odeću

Tesna odeća, posebno oko struka, može povećati pritisak na stomak i izazvati simptome refluksa. Birajte komotniju garderobu i izbegavajte steznike, uske pantalone ili kaiševe koji vas “seku” u struku.

  • Domaći napitak koji može pomoći: Kombinacija krompira i jabuke

Pored promjena u načinu života, određeni prirodni napici mogu imati umirujući efekat kod blažih oblika gorušice. Jedan takav tradicionalni recept kombinuje sirov krompir i jabuku. Oba sastojka su blaga, lako dostupna i ne iritiraju želudac.

Potrebni sastojci:

  • 1 sirov krompir (dobro opran i oguljen)
  • 1 svježa jabuka (po mogućnosti domaća, neprskana)

Priprema:

Ogulite krompir i narendajte ga ili izcedite sok koristeći sokovnik ili gazu. Učinite isto s jabukom. Kada dobijete oba soka, dobro ih promiješajte i popijte pola sata do sat vremena prije obroka. Ovaj napitak možete konzumirati do dva puta dnevno, ali ne više od toga.

Sok od sirovog krompira sadrži blage enzime koji mogu pomoći u neutralizaciji želudačne kiseline. Jabuka, s druge strane, osvežava i sadrži vlakna koja pogoduju probavi. Ova kombinacija ne leči uzrok problema, ali može ublažiti simptome i doneti privremeno olakšanje.

Važno je napomenuti da se ovaj napitak koristi samo uz saglasnost lekara, naročito ako već uzimate neku terapiju. Osobe s ozbiljnijim oblicima refluksa ili drugim problemima sa želucem treba da izbegavaju samoinicijativno korišćenje alternativnih metoda bez konsultacije sa stručnjakom.

  • Dodatni savjeti za svakodnevnu rutinu

Spavajte na levoj strani

Studije su pokazale da spavanje na levoj strani tela može smanjiti vraćanje kiseline jer se tada želudac nalazi niže od jednjaka.

Unosite dovoljno tečnosti

Voda može pomoći da se kiselina ispere iz jednjaka i razredi želudačni sadržaj. Ipak, ne preterujte s unosom vode tokom samog obroka jer to može dodatno naduti želudac.

Izbegavajte kasne večere

Večeru planirajte bar tri sata pre odlaska na spavanje. Telo mora imati dovoljno vremena da započne probavu dok ste još u uspravnom položaju.

Vodite dnevnik ishrane i simptoma

Beleženjem svega što jedete i kako se osećate nakon obroka možete lakše uočiti okidače simptoma i pravovremeno ih eliminisati iz jelovnika.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi