Oglasi - Advertisement

Tromb je nakupnina koja se stvara u našem krvotoku i koji može biti jak opasan i po život er ima spososbnost da se kreće u tijelu. Vrlo je važno na vrijeme primjetiti njegovo nastajanje.

Oglasi - Advertisement

Najčešći simptomi koji ukazuju na prisutnost tromba su otok, bol, crvenilo i osjećaj težine u nozi. Ako primijetite ove znakove, nužno je da se bez odgađanja javite svom liječniku kako biste mogli napraviti ultrazvučni pregled vena. Venska tromboza odnosi se na stvaranje krvnog ugruška unutar vene, pri čemu je duboka venska tromboza (DVT) donjih ekstremiteta najčešća varijanta. U populaciji od 100 000 odraslih osoba, godišnja incidencija početne epizode simptomatske DVT kreće se od 50 do 100 osoba.

  • Ovo se stanje češće viđa kod žena u dobi između 20 i 45 godina, s povećanim faktorima rizika prisutnim kod trudnica i onih koje koriste oralne kontraceptive. Tromboza se povremeno može pojaviti bez utvrđenog uzroka; međutim, također može biti povezan sa značajnim čimbenicima rizika kao što su trauma, produljena imobilizacija, kirurški zahvati, maligne bolesti, upalna stanja, antifosfolipidni sindrom (karakteriziran ponovljenom venskom ili arterijskom trombozom i/ili gubitkom fetusa) i produljena razdoblja putovanja.

Raspitali smo se kod prim. dr. Sandra Radak, internistica-angiolog, o početnim simptomima koji upućuju na stvaranje krvnog ugruška u nozi. Pojašnjava dr. Radak, prve brige koje pacijenta potaknu da potraži liječničku pomoć najčešće su otok, bol, crvenilo i osjećaj težine u nozi, što su najčešći pokazatelji stvaranja krvnog ugruška u toj regiji. Sukladno tome, ako pacijent ima ove simptome, potrebno je što prije napraviti detaljan ultrazvučni pregled vena. Ovaj pregled će točno otkriti prisutnost tromba, njegovu specifičnu lokaciju i starost, pokazujući je li tromboza akutna (nedavna) ili kronična.

Dijagnoza duboke venske tromboze, koja često izaziva tjeskobu i kod pacijenata i kod zdravstvenih djelatnika, ne bi trebala biti pretjerano složena, pogotovo ako je potkrijepljena ultrazvučnim dopplerografskim nalazima u kombinaciji s kliničkom slikom. Započnite s antikoagulantnom terapijom što je prije moguće. Nakon što se potvrdi tromboza, bitno je da se pacijent odmah uputi angiologu ili vaskularnom kirurgu. Brzo započinjanje antikoagulantne terapije potrebno je kako bi se spriječilo širenje tromba i pojava plućne embolije, potencijalno fatalne komplikacije povezane s dubokom venskom trombozom.

U određenim slučajevima može se primijeniti antibiotska terapija, lijekovi koji smanjuju oticanje tkiva i korištenje kompresivnih čarapa. Brzo započinjanje antikoagulantne terapije ključno je za inhibiciju napredovanja tromba i sprječavanje plućne embolije, potencijalno fatalne komplikacije povezane s dubokom venskom trombozom. Razina D-dimera raste u slučajevima tromboze. Specijalist vaskularne medicine treba procijeniti potrebne laboratorijske pretrage za bolesnika i odrediti odgovarajuću učestalost njihovog ponavljanja.

Jedan od testova koji se rade je test D-dimera, koji mjeri razgradni produkt fibrina i povišen je u različitim stanjima karakteriziranim povećanim stvaranjem fibrina, uključujući vensku trombozu. Vrijedno je napomenuti da ova metoda pokazuje visoku osjetljivost; međutim, njegova specifičnost je ograničena, u rasponu od 35 do 55 posto, jer razine D-dimera također mogu porasti u slučajevima infekcija, raka, traume i trudnoće.

Kako je napomenuo dr. Radak, od početka pandemije koronavirusa pojavila se velika literatura o D-dimeru, koji ne samo da uzrokuje značajne promjene na plućima pacijenata koji pokazuju teške simptome COVID-19, već može utjecati i na krvne žile, izazvati citokinsku buru, poremetiti koagulaciju i rezultirati koagulacijom.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi