Oglasi - Advertisement

Uzgoj biljaka nije nimalo llak. U nastavku teksta pročitajte kako da uzgojite avokado u saksiji. Avokado se danas često slavi kao superhrana, ali oni koji su se ikada upustili u pokušaj da ga uzgoje kod kuće znaju da je to daleko od jednostavne priče. Na internetu se sve čini lako – ubacite košpicu u čašu vode, pustite da pusti korijen, posadite i čekate plodove. U praksi, to često završi svenulim lišćem, izduženom stabljikom i razočaranjem. Međutim, uz prave informacije i malo upornosti, moguće je uzgojiti zdravu, plodonosnu biljku avokada – čak i ako nemate dvorište, već samo balkon ili prozor.

  • Sadnica ili košpica: gdje počinje ozbiljan uzgoj?

Ako želite samo zabavu i eksperiment, slobodno krenite s košpicom avokada iz kuhinje. Pustite da pusti korijen, gledajte kako raste i učite nešto novo. Ali budite svjesni: ovakav avokado će vam vjerovatno uljepšati prostor, ali neće skoro, a vjerovatno nikad, donijeti plod. Potrebno je desetak godina (i puno sreće) da biljka iz sjemena počne da cvjeta.

Oglasi - Advertisement

S druge strane, ako vam je cilj imati domaći plod avokada – onda nema dileme. Potražite kalemljenu sadnicu u ozbiljnom rasadniku. Kalemljene biljke su uzgojene od plodonosnih sorti, često su stare već godinu-dvije, i mogu početi da rađaju u roku od 3 do 4 godine. To je značajna razlika u odnosu na košpicu iz kuhinje.

  • Prava saksija pravi razliku

Avokado nije skroman kad je prostor u pitanju. Njegov korijen voli dubinu i širenje. Saksija treba da bude duboka najmanje 40 cm, a širina što veća – ne zato što biljka odmah naraste toliko, već zato što korijen traži prostor. Obavezni su otvori za drenažu. Na dno obavezno stavite sloj šljunka ili keramike kako biste spriječili zadržavanje vode.

  • Zemlja koja diše – temelj zdravog korijena

Za uspješan rast, avokadu treba rahla i propusna zemlja. Idealna mješavina uključuje kompost, pijesak i perlit ili kokosova vlakna. Bitno je da tlo zadržava vlagu, ali da se ne zadržava voda – jer avokado ne prašta “mokre noge”. Previše vode vodi u truljenje korijena, što brzo ubija biljku.

  • Sunce: ključni faktor rasta i budućih plodova

Avokado je biljka koja voli svjetlost. Šest do osam sati direktnog sunca dnevno je minimum. Ako biljku držite u stanu, postavite je uz prozor koji gleda prema jugu ili zapadu. Ljeti je idealno da je iznesete na balkon ili dvorište, ali postepeno, da izbjegnete šok od promjene uslova. Bez dovoljno sunca, biljka će opstati, ali teško da će ikada procvjetati.

  • Zalivanje sa osjećajem – pronađite balans

Avokado voli vlagu, ali ne podnosi višak vode. Zalivajte tek kad se gornji sloj zemlje osuši. Ljeti to može biti svaka 2–3 dana, a zimi čak jednom u 10 dana. Ključ je stalna provjera. Ako niste sigurni – radije preskočite nego da pretjerate. Biljka će lakše podnijeti kratkotrajnu sušu nego previše vode.

  • Ishrana za snažan rast

Pošto se uzgaja u ograničenoj količini zemlje, avokado treba redovno đubrenje. Birajte đubriva s više azota, ali i s dodatkom kalijuma i fosfora. Najbolje je koristiti tečna đubriva jednom mjesečno tokom proljeća i ljeta. U jesen i zimu usporite – biljka tada usporava svoj metabolizam i ne traži mnogo hranljivih materija.

  • Rezidba – važno za oblik i snagu biljke

Mlada biljka će se prirodno izdužiti ako je ne orežete. Da biste podstakli grananje, kada biljka dosegne oko 30 cm visine, orežite vrh. Time se stimuliše razvoj bočnih grana, što kasnije vodi ka jačoj i stabilnijoj biljci. Redovna rezidba ne samo da poboljšava oblik krošnje, već dugoročno povećava šanse za cvjetanje i rod.

  • Kako podstaći cvjetanje – i napokon dočekati plodove?

Avokado je poznat po neobičnoj strukturi cvijeta – muški i ženski dijelovi se otvaraju u različitim periodima dana, što otežava oprašivanje. Najbolji način da to zaobiđete je da uzgajate dvije različite sorte – tip A i tip B. One se međusobno bolje oprašuju jer se faze cvjetanja preklapaju. Ako nemate prostora za više biljaka, pokušajte ručno oprašivanje – četkicom prenosite polen s jednog cvijeta na drugi tokom dana.

Još jedan važan faktor je zimski period mirovanja. Tokom hladnijih mjeseci, biljku smjestite u svijetlu, ali hladniju prostoriju i minimalno zalivajte. Ovo imitira prirodni ciklus i omogućava biljci da se “odmori”, što je ključno za buđenje novih pupoljaka u proljeće – i eventualno formiranje cvjetova.

PREUZMITE BESPLATNO!⋆ KNJIGA SA RECEPTIMA ⋆

Upiši svoj email i preuzmi BESPLATNU knjigu s receptima! Uživaj u jednostavnim i ukusnim jelima koja će osvojiti tvoje najdraže.

Jednim klikom preuzmi knjigu s najboljim receptima!

Oglasi