Lepa Brena treba da održi koncert u Hrvatskoj na otoku Krku. Nezadovoljni ratni veterani javno pozivaju na otkazivanje koncerta. A popularna pjevačica izražava uzbuđenje zbog povratka pred hrvatsku publiku. Usprkos tenzijama i sve glasnijim zahtjevima za zabranu nastupa, pripreme za koncert teku prema planu, a interes publike ne jenjava.
– Uvijek se s velikom radošću vraćam u Hrvatsku. Ljetni koncerti uz more imaju posebnu atmosferu, to je energija koju se ne može opisati riječima. Posebno me veseli povratak na Krk, gdje me publika oduvijek dočekuje s toplinom. Pripremamo nastup pun emocija, glazbe i iznenađenja. Veselim se svakoj pjesmi i svakom osmijehu iz publike – izjavila je Lepa Brena za Večernji list.
Ove riječi objavio je i klub u kojem je koncert zakazan, što dodatno potvrđuje da se koncert – barem zasad – neće otkazivati. No, kontroverze ne jenjavaju.
-
Braniteljske udruge traže zabranu: “Nećemo šutjeti”
Udruženje branitelja s Krka uputilo je otvoreno pismo organizatorima i nadležnim institucijama, u kojem zahtijevaju da se nastup Lepe Brene hitno otkaže. U pismu podsjećaju na navodnu ulogu pjevačice tokom ratnih devedesetih, kada je, prema njihovim tvrdnjama, nastupala u uniformi neprijateljskih vojnih formacija.
– Smatramo da je nastup Fahrete Jahić Živojinović, poznate kao Lepa Brena, duboko neprimjeren i uvredljiv za sve građane Hrvatske, posebno za one koji su proživjeli strahote Domovinskog rata. Imamo fotografije i svjedočanstva koja ukazuju na njenu pojavu u uniformi vojske koja je učestvovala u napadima na hrvatske gradove i civile – stoji u saopćenju udruge.
Dodaju kako će, ako nadležni ne reagiraju, biti primorani organizirati proteste i koristiti sve zakonom dopuštene mehanizme kako bi spriječili održavanje koncerta.
– Ovo nije pitanje glazbe ni zabave, već dostojanstva i poštovanja prema onima koji su izgubili živote braneći svoju zemlju – poručuju iz udruge.
-
Slučaj Bajaga: Presedan koji stvara pritisak
Ova situacija dolazi samo nekoliko tjedana nakon što je zbog sličnog pritiska otkazan koncert rock grupe Bajaga i Instruktori. Nastup Momčila Bajagića u Solinu, planiran za 22. kolovoza 2025., nije održan zbog protivljenja lokalnih braniteljskih organizacija.
Prema navodima Slobodne Dalmacije, branitelji su istaknuli da Bajaga, iako nije direktno povezan s ratnim djelovanjima, nije poželjan na pozornicama u Hrvatskoj zbog svoje ranije povezanosti s režimom Slobodana Miloševića.
Grad Solin i Javna ustanova za kulturu “Zvonimir Solin” zajednički su priopćili da je koncert otkazan iz „sigurnosno-tehničkih razloga“, ne ulazeći dublje u političke ili ideološke motive.
– Odluka je donesena imajući u vidu ukupni kontekst i potencijalne rizike za javni red i mir – navodi se u priopćenju gradske uprave.
Ovaj potez dodatno je pojačao pritisak na organizatore Brena-inog koncerta, budući da se sada očekuje slična reakcija i u slučaju Krka.
-
Glazba ili politika: Pitanje koje ne prestaje dijeliti
Nastupi izvođača iz Srbije u Hrvatskoj posljednjih godina često izazivaju podjele. Dok jedni smatraju da je glazba univerzalni jezik koji nadilazi prošlost, drugi u svemu vide opasnost od relativizacije zločina i nepoštovanja žrtava rata.
Lepa Brena, koja je karijeru gradila još u bivšoj Jugoslaviji, već je nekoliko puta bila suočena s kritikama i pozivima na bojkot. No, njezini koncerti u hrvatskim gradovima redovno su dobro posjećeni, a interes publike ne opada.
Ona se rijetko izjašnjava o političkim pitanjima, ali njene izjave o ljubavi prema publici i želji za zajedništvom redovno naglašavaju glazbu kao most, a ne barijeru.
– Pjevam za ljude, ne za politike. Pjesma ne zna za granice, ni za ratove – rekla je jednom prilikom.
-
Organizatori ne odustaju, publika čeka
Uprkos sve glasnijim pozivima na zabranu, organizatori koncerta zasad ne najavljuju promjene u planiranom programu. Tehničke pripreme za koncert su u toku, a ulaznice se i dalje prodaju.
Iako postoji mogućnost da se situacija zakomplicira, mnogi vjeruju da će koncert ipak biti održan. Reakcije publike na društvenim mrežama većinom su pozitivne, a mnogi izražavaju nezadovoljstvo „stalnim uplitanjem politike u zabavu“.
U međuvremenu, sve oči uprte su u nadležne institucije, koje će morati odlučiti hoće li slijediti put Solina ili ostati pri stavu da umjetnici imaju pravo nastupati – bez obzira na prošlost, ako nisu zakonski osuđeni.