Ljudi koji imaju bašte i vrtove već uveliko rade u njima i pripremaju se za sjetvu bilajka i povrća. Jedna od neizostavnih namirnica u svim jelima je luk a u nastavku pročitajte kako da povećate njegov urod.
Luk, poznat po svojoj prilagodljivosti, povrće je koje igra ključnu ulogu u salatama i služi kao temeljna komponenta u raznim kulinarskim pothvatima u našim kuhinjama. Obično se nalazi u gotovo svim regionalnim jelima, poboljšavajući okus, a istovremeno pružajući zdravstvene prednosti tijelu. Ocjenu kvalitete ubranog luka moguće je provesti ispitivanjem uvjeta pojedinih regija u kojima se uzgaja. Kada se lišće čini slabim i vitkim, pokazujući svijetlu boju, postaje očito da luku nedostaje esencijalni hranjivi sastojak i potreban je neki oblik korektivne radnje.
- Sadašnje okolnosti zahtijevaju primjenu dušičnih gnojiva za poticanje rasta biljaka. Iako postoje razne alternative u ovom području, ovaj konkretan proizvod ističe se svojom jednostavnošću i dostupnošću. Urea, spoj bogat dušikom s gotovo 50 posto udjela dušika, pokazuje se kao iznimno korisna opcija za gnojidbu luka. Urea ima značajnu prednost zbog svoje sposobnosti gnojidbe bez zakiseljavanja tla, što je ključni čimbenik za uspješan uzgoj luka. Za pripremu učinkovite otopine gnojiva, otprilike 20 grama uree treba otopiti u 10 litara vode.
Preporučljivo je ponoviti postupak gnojidbe svakih 10 do 14 dana, jer će to vjerojatno rezultirati značajnijim poboljšanjem proizvodnje lukovica. Ako odlučite primijeniti ovu metodu, bili bismo jako zahvalni ako biste svoja otkrića podijelili s nama. Uzgoj mladog luka kod kuće jednostavan je i isplativ posao, čak i za pojedince koji nemaju pristup sjemenu. Ovo prilagodljivo i aromatično povrće često je podcijenjeno u kontekstu kućnog vrtlarstva. Ipak, uz minimalan trud, možete uživati u živoj zelenoj boji i prepoznatljivom okusu mladog luka izravno iz njihove kuhinje.
Jedna od najlakših tehnika za uzgoj mladog luka uključuje korištenje ostataka kuhanih ostataka. Zanimljiv aspekt mladog luka koji mnogi možda neće prepoznati jest da se obično bere prije nego što lukovica nabubri i nakon toga raste biljka. Za postizanje održivog životnog stila “bez otpada” uz osiguravanje stalne opskrbe lokalnim lukom, dovoljna je kupnja jedne vezice svježeg luka u trgovini ili supermarketu. Kako biste uzgojili vlastiti usjev bez potrebe za kupnjom sjemena, započnite rezanjem mladog luka, zadržavajući otprilike jedan do dva centimetra korijena i bijelog dijela.
Pokretanje postupka je jednostavno i ne zahtijeva upotrebu lonca. Ono što je potrebno je staklenka ili mala čaša s vodom, zajedno s dostupnom prozorskom daskom. Kako biste pospješili rast, provjerite je li korijen mladog luka u potpunosti uronjen u vodu. Iz sigurnosnih razloga, ključno je da gornji dio žarulje stalno ostaje iznad vodene linije. Kako biste promatrali ovaj očaravajući proces, postavite staklenku na mjesto koje prima dovoljno sunčeve svjetlosti, dopuštajući joj da apsorbira svjetlost. Uz dovoljno topline i osvjetljenja, luk će početi ponovno rasti za nekoliko dana.
Kako bi se poboljšao rezultat, ključno je rutinski mijenjati vodu, osiguravajući njezinu svježinu i sprječavajući razmnožavanje bakterija. Za održavanje optimalne svježine, preporučljivo je staru vodu zamijeniti novom količinom tekućine. Ova metoda uzgoja u vrtu omogućuje učinkovito korištenje luka, čak i kada je uvenuo. Pravilno skladištenje ključno je za produljenje trajnosti ubranog mladog luka. Preporuča se suzdržati se od skladištenja luka na sobnoj temperaturi dulje vrijeme ako ima visok sadržaj vlage, budući da je skloniji kvarenju u usporedbi s potpuno zrelim lukom.
Luk se uzgaja više od 6000 godina, a potječe iz Mezopotamije i Egipta. Ovo povrće, dio obitelji Zvannikovaceae, dvogodišnja je do trogodišnja biljka koja je bogata vitaminima i flavonoidima. U svijetu se smatra esencijalnim i popularnim začinom. Uzgajaju se dvije glavne sorte luka: proljetno-ljetni luk i višegodišnji luk, koji uspijeva u hladnijim okruženjima. Optimalno vrijeme za sadnju ovog luka je tijekom proljetne sezone, na mjestima koja imaju dovoljno sunčeve svjetlosti i održavaju temperature iznad 0°C.
Sjeme treba posaditi na dubinu od oko 2,5 cm, uz preporučeni razmak od 10-12 cm između svake sadnice i 30-45 cm između redova. Luk se obično bere u kasno ljeto ili ranu jesen, nakon uvenuća i promjene boje lišća. Sorte koje se uzgajaju obuhvaćaju mladi luk, bijeli, žuti i crveni luk te ljutiku, stoljetni luk, vlasac i poriluk.