Polako se bliži vrijeme za pripremu zimnice. Mi vam donosimo jedan fenomenalan recept. Postoji nešto posebno u pripremi domaće zimnice. To nije samo kuhanje, to je ritual koji se prenosi kroz generacije, često praćen mirisima koji vraćaju u djetinjstvo. I premda sam isprobala mnoge recepte, jedan me posebno iznenadio—džem od šljiva koji je jednostavan za pripremu, a nevjerojatno bogat okusom. Nisam sklona brzom oduševljenju kad je riječ o receptima, ali ovaj me zaista kupio na prvu kašiku. Bez pretjerivanja, to je najintenzivniji, najpunoćniji okus šljive koji sam ikada osjetila.
Zato ga dijelim ovdje, bez previše ukrašavanja. Ako imate volje i dobre šljive, probajte ga i uvjerite se sami.
-
Šta vam treba: jednostavni sastojci, vrhunski rezultat
Za ovaj recept nećete morati obilaziti specijalizirane trgovine ni tražiti egzotične dodatke. Sastojci su osnovni, ali ono što ih čini posebnima je način pripreme.
Evo što vam je potrebno:
- 5 kilograma potpuno zrelih šljiva (po mogućnosti domaćih)
- 500 grama kristal šećera (ili po ukusu)
- Malo ruma (za dodatni šmek, ali nije obavezno)
- Po želji: vanilin šećer za zaokruživanje arome
Nemojte koristiti premekane ili nezrele šljive – cilj je dobiti gust, aromatičan džem koji miriše na kraj ljeta i početak jeseni.
-
Prvi korak: priprema voća
Početak je jednostavan: šljive dobro operite, odstranite koštice i stavite ih u veći lonac. Nije potrebno dodavati vodu – šljive će same pustiti dovoljno soka. Upalite štednjak i stavite lonac na srednje jaku vatru. Kuhajte ih dok ne omekšaju i dok se ne počnu raspadati. To može potrajati oko 30 do 45 minuta, ovisno o sočnosti šljiva.
Dok se šljive kuhaju, pripremite pećnicu. Uključite je na 250°C kako bi bila spremna za sljedeći korak.
-
Pećnica kao tajni saveznik
Kada šljive postanu potpuno mekane i smjesa se zgusne, prebacite je u veliki lim za pečenje. Pažljivo ga stavite u već zagrijanu pećnicu. Ovo je ključan dio recepta jer pečenje u pećnici daje džemu specifičnu gustoću i karameliziranu notu koju kuhanje na štednjaku teško postiže.
Pecite smjesu na laganoj temperaturi – između 200 i 220°C – oko tri sata. Povremeno promiješajte, otprilike svakih pola sata, kako biste spriječili da se džem uhvati za rubove pleha.
Na polovini vremena dodajte šećer. Dobro promiješajte, a po želji, ako želite potpuno glatku teksturu, možete upotrijebiti štapni mikser. Probajte smjesu – ako su šljive kiselije, slobodno dodajte još malo šećera. Rum možete dodati pri kraju pečenja, neposredno prije vađenja iz pećnice. On će dati bogat miris i suptilnu dubinu okusa.
-
Kada je džem gotov?
Znat ćete da je džem spreman kada se smjesa vidno zgusne, a kad pjenjačom povučete po dnu pleha, vidi se dno. To je znak da je tekućina dovoljno isparila i da će džem, kad se ohladi, imati pravu teksturu – gustu, ali mazivu.
Ako želite dodatno naglasiti aromu, možete ubaciti vrećicu vanilin šećera ili pola žličice ekstrakta vanilije. No budite umjereni – šljive su same po sebi dovoljno aromatične.
-
Spremanje u staklenke
Pripremite staklenke tako što ćete ih isprati i staviti u pećnicu ili ih preliti kipućom vodom kako biste ih sterilizirali. Isto učinite i s metalnim čepovima. Džem prelijte u vruće staklenke dok je još topao. Napunite ih skoro do vrha, čvrsto zatvorite i odmah ih preokrenite naopačke. Na taj način ćete stvoriti vakuum i džem će biti sigurniji za čuvanje.
Ostavite staklenke da se potpuno ohlade na sobnoj temperaturi, najbolje preko noći. Nakon toga ih možete vratiti na police, gdje će čekati svoju zimsku premijeru.