Smrt je neizbježna i svi se moramo nekako pomiriti s tim dok smo na ovoj planeti i iskoristiti svoj život maksimalno. Međutim, mnogi se pitaju koji je najbezbolniji način za umrijeti i danas otkrivamo više o tome.
Iako mnogi smatraju da je umiranje u snu najbolji i najlakši način odlaska, to često nije slučaj. Postoji više načina koji mogu biti bolji ili manje bolni od drugih. Umiranje tijekom spavanja može biti uzrokovano različitim stanjima poput zatajenja srca, apneje tijekom spavanja, dijabetesa ili respiratornih problema.
- Iako neka od ovih stanja dovode do mirnog utapanja u san, druga ostavljaju osobu da se borba za dah, steže prsa ili guši u zadnjim trenucima. Iznenadno, jedan od najbezbolnijih načina umiranja može biti i jedan od najbrutalnijih – implozija.
Implozija se događa tako brzo da osoba često nije ni svjesna što se dešava. To je bila pretpostavka za pet putnika podmornice Titan 2023. godine, koja je eksplodirala tijekom dubokomorske misije pregledavanja olupine Titanica. Tijekom implozije, objekt se ruši sam u sebe u nekoliko milisekundi.
Dr. Dale Moore, bivši direktor podvodne medicine i radijacijskog zdravlja američke mornarice, rekao je za Daily Mail da je implozija “val pritiska koji se širi prema unutra”, dok je eksplozija val pritiska koji se širi prema van. Eksploziju je usporedio s prenapuhanim balonom – kada je unutrašnji pritisak prevelik, on će puknuti.
U imploziji se događa suprotno: kada vanjski pritisak postane veći nego što objekt može izdržati, stanovnici Titana su vjerojatno umrli brzo i bezbolno zbog ekstremnih sila koje djeluju na oceanske dubine. “Dogodilo se tako iznenada da nisu ni shvatili da nešto nije u redu ili što se zapravo događa. Jednu minutu ste živi, a sljedeću ste mrtvi,” rekao je dr. Moore.
- Sličan incident dogodio se 1963. godine kada je nuklearna podmornica Thresher vjerojatno eksplodirala nakon što je prošla “dubinski test” i doživjela niz kvarova. Smatra se da su svi 129 mornara i civila na brodu umrli na mjestu.
Anestezija se općenito smatra sigurnom, ali u rijetkim slučajevima može biti kobna. Američko društvo anesteziologa procjenjuje da između 1 od 100.000 i 1 od 200.000 pacijenata umre od anestezije svake godine.
Kod zdravih pacijenata koji se podvrgavaju rutinskom kirurškom zahvatu kao što je kolonoskopija ili zamjena kuka, rizik pada na jedan u milijun, ali se povećava na jedan u 100.000 za osobe s kroničnim zdravstvenim stanjima. Anestezija može opustiti mišiće dišnih putova, uzrokujući opstrukciju i probleme s disanjem.
Također može dovesti do niske razine kisika i viška ugljičnog dioksida, što može dovesti do oštećenja mozga. Krvni tlak može pasti, a otkucaji srca usporiti, što može uzrokovati srčani ili moždani udar kod osoba sa srčanim bolestima. Međutim, u rijetkim slučajevima smrti uslijed anestezije, pacijent nije svjestan komplikacija ili ne osjeća bol.
- Srčani zastoj je jedan od vodećih uzroka smrti, ubijajući 356.000 Amerikanaca svake godine – oko 1.000 ljudi dnevno. Devet od 10 njih ne preživi. Srčani zastoj nastaje kada srce iznenada prestane raditi zbog poremećaja prirodnog ritma.
To se razlikuje od srčanog udara, u kojem krv ne može teći do srca zbog začepljenih arterija. Srčani zastoj može dovesti do smrti unutar četiri do šest minuta, dok srčani udar može trajati nekoliko sati. Simptomi kao što su bol u prsima, lupanje srca, vrtoglavica i slabost javljaju se iznenada i traju samo nekoliko minuta prije nego što bolesnik izgubi svijest. Kada je pacijent bez svijesti, srčani zastoj ne uzrokuje bol.
Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) procjenjuje da su 60 posto žrtava srčanog zastoja muškarci, a studija iz 2016. pokazala je da će jedan od devet muškaraca doživjeti srčani zastoj prije 70. godine, u usporedbi s jednom od 10 žena. Bolesti srca, poput bolesti koronarnih arterija, kardiomiopatije (povećano srce) i bolesti srčanih zalistaka, mogu povećati rizik od srčanog zastoja.
Julie McFadden, medicinska sestra u hospiciju iz Kalifornije, rekla je da je završni stadij bolesti bubrega jedan od najmirnijih načina umiranja. Kronična bolest bubrega, poznata i kao kronično zatajenje bubrega, javlja se kada druga bolest ošteti bubrege i spriječi ih u pravilnom filtriranju otpada.
Prema portalu klinike Mayo, glavni uzroci su dijabetes, visoki krvni tlak, opstrukcija urinarnog trakta i česte infekcije. Kako bubrežna bolest napreduje, najbolji način liječenja je transplantacija bubrega, ali mnogi pacijenti godinama čekaju na donora i često su previše bolesni za operaciju. Umjesto toga, primaju dijalizu – stroj koji uklanja otpad iz krvi kada ga bubrezi više ne mogu učiniti sami.
- Međutim, dijaliza može biti iscrpljujuća i izazvati neugodne nuspojave poput grčeva u mišićima, niskog krvnog tlaka, vrtoglavice i mučnine. “Završni stadij bubrežne bolesti duga je i teška kronična bolest.
Ali umiranje od nje je definitivno jedna od najmirnijih smrti koje sam ikada vidjela,” rekla je McFadden u videu na YouTubeu. Kada pacijenti prestanu s dijalizom, njihovo se stanje obično pogorša unutar sedam do 10 dana. Malo je vjerojatno da će ih za to vrijeme boljeti jer će većinu vremena provoditi u spavanju od iscrpljenosti. “Polako zaspiš dok ne umreš,” zaključila je McFadden.