Domaći proizvodi svakako su bolji od kupovnih. Zato vam donosimo jedan fantastičan recept. Postoje recepti koji se ne zaboravljaju, recepti koji postaju porodična tradicija. Ova marmelada od šipuraka upravo je jedan od njih. Pripremam je svake godine, bez izuzetka. Nije brz posao, ali rezultat je uvijek neponovljivo ukusan — gust, bogat, aromatičan namaz koji svako jutro na hljebu pretvara u mali praznik. Tokom godina, iskustvo me naučilo kako da organizujem pripremu da bude lakša i efikasnija, naročito kada je u pitanju pasiranje šipuraka. Ako pratite ovaj recept, dobićete otprilike osam tegli marmelade od po 700 ml, što je više nego dovoljno da potraje do sljedeće sezone.
-
Sastojci koji su vam potrebni
Za pripremu marmelade od šipuraka koristim isključivo dva sastojka. To je sve što vam treba:
- 8 kilograma šipuraka
- 3 kilograma šećera
Sve ostalo je stvar tehnike i strpljenja.
-
Priprema šipuraka: od čišćenja do kuhanja
Prvo i osnovno: potrebno je dobro pripremiti šipurke. Temeljno ih operem i odstranimo crne kapice i repiće sa svakog ploda. Ovaj dio je možda najdosadniji, ali ne treba ga preskakati jer utiče na kvalitet krajnjeg proizvoda.
Šipurke zatim stavljam u veliki lonac i nalijem vodu tako da bude otprilike 5 cm iznad nivoa plodova. Kuvaju se oko dva sata, a tokom kuhanja povremeno dolivam vodu da nivo ostane konstantan.
Nakon kuhanja, dok su šipurke još vruće, počinjem proces gnječenja. Koristim ručnu spravicu za gnječenje krompira — onu istu koju mnogi koriste za pire. Šipurke zajedno s vodom vadim iz lonca i gnječim u kašu. Ova faza je ključna jer time dobijam osnovu koju kasnije pasiramo.
-
Pasiranje: ključ savršene teksture
Kad se masa malo prohladi, počinjem sa pasiranjem. Tu mi mnogo pomaže stara, ali pouzdana sprava za pasiranje — koristim je godinama i ne bih je mijenjala ni za šta. Malo po malo dodajem kašu od šipuraka u spravu i pasiram direktno u veliku posudu.
Nakon pasiranja ostaje gusta tečnost puna sitnih dlačica (poznatih kao “iglice”) koje moraju biti uklonjene. Za to koristim plastično sito kroz koje dodatno procedim masu. Proces izgleda tako što u sito stavim dio pasirane mase i velikom kašikom vrtim u krug dok masa ne prođe kroz sito, a iglice ostanu. Ovo radim u više navrata, svaki put operem sito prije nego što stavim novu količinu.
Ovaj korak ponovim još jednom — dvostruko cijeđenje garantuje da neće ostati nijedna iglica koja bi kvarila teksturu. Važno je sve raditi dok je masa još topla, jer se tada najlakše prolazi kroz sito.
Od ukupno 8 kg sirovih šipuraka obično dobijem oko 5 litara čiste, pasirane mase spremne za kuvanje.
-
Kuvarenje marmelade: sporo i strpljivo
Pasiranu masu prebacujem u široku šerpu — ona omogućava brže isparavanje tečnosti i ravnomjernije kuvanje. Dodajem 3 kg šećera i sve zajedno kuvam na jačoj vatri oko 45 minuta, uz stalno miješanje. Marmelada će postepeno da se zgusne i postane tamnije boje. Pazim da ne zagori, zato je važno da budem uz šerpu sve vrijeme.
-
Sterilizacija tegli i punjenje
Dok se marmelada kuva, pripremam tegle. Operem ih temeljno, a zatim ih stavljam u rernu zagrijanu na 100 stepeni gdje ih držim 30 minuta. Time se obezbjeđuje sterilnost i produžava rok trajanja marmelade bez konzervansa.
Kad je marmelada gotova, još dok je topla, sipam je direktno u vruće tegle. Zatvaram ih odmah i okrećem naopačke da stoje na poklopcu oko 15 minuta. Nakon toga ih vraćam u normalan položaj, pokrijem ih stolnjakom ili dekom i ostavim da se polako ohlade preko noći.