Smrt je sastavni dio života ali mnogi je se plaše a svima jako teško pada kada izgubimo nekoga ko nam je bi blizak. Niko ne zna ša se tačno dešava u trenutku smrti a ova medicinska sestra je otkrila neke stvari.
Julie, registrirana medicinska sestra specijalizirana za palijativnu skrb iz Los Angelesa, posvetila je šest godina pružanju sveobuhvatne podrške osobama suočenim s ozbiljnim bolestima. Svakodnevno radi s pacijentima u završnoj fazi života, a svoja saznanja često dijeli na svom TikTok profilu. Putem svojih edukativnih videa, Julie želi razjasniti proces umiranja i pružiti podršku pacijentima i njihovim obiteljima. Julia tvrdi da palijativna skrb ne uključuje samo fizički tretman, već također pruža emocionalnu i psihološku podršku i pacijentima i njihovim obiteljima.
Nastoji unaprijediti razumijevanje pojedinaca o tome što očekivati kako bolest napreduje, zajedno s potencijalnim promjenama koje se mogu dogoditi u posljednjim trenucima života. Julie je tijekom svog rada primijetila da mnogi ljudi doživljavaju određene faze prije smrti i često artikuliraju slične osjećaje ili misli. Na primjer, pacijenti često izražavaju osjećaje ljubavi prema svojim voljenima, izražavaju zahvalnost, nude isprike za pogreške iz prošlosti ili jednostavno pokazuju spremnost da odu. Uobičajena fraza koju Julie čuje je: “Volim te.”
Ovaj izraz služi kao iskaz naklonosti obitelji i prijateljima, često predstavlja posljednje osjećaje koje pacijent želi prenijeti. Nasuprot tome, drugi pacijenti artikuliraju osjećaje mira i prihvaćanja, izražavajući spremnost na smrt i rezignaciju neizbježnošću svog odlaska. Julie objašnjava da proces umiranja uključuje više faza koje većina pacijenata obično doživljava. U početku, mnogi pojedinci mogu osjetiti smanjeni apetit i žeđ jer se tijelo počinje gasiti, preusmjeravajući energiju prema bitnim funkcijama.
Iako se članovi obitelji mogu osjećati tjeskobno tijekom ove faze, ključno je prepoznati da je to normalan aspekt procesa umiranja. Kako se pojedinci bliže kraju života, mogu pokazivati povećanu pospanost i skloni su spavati ili biti u polusvjesnom stanju dulje vrijeme. Ova faza može trajati nekoliko dana ili čak tjedana, što se obično poklapa sa smanjenom potrebom za prehranom i hidratacijom. Julie napominje da je tijekom ovog razdoblja bitno da članovi obitelji ponude emocionalnu podršku utješnim riječima i nježnim fizičkim kontaktom. Tijekom završne faze disanje postaje nepravilno i plitko.
- Julie ovaj fenomen naziva “agonalnim disanjem”, koje je često obilježeno nedosljednim uzdasima ili intervalima tišine između udisaja. Ovo razdoblje predstavlja jedno od najizazovnijih iskustava za obitelj; Međutim, Julie naglašava da pacijentica obično nije svjesna tih promjena i ne osjeća bol. Julie naglašava važnost razgovora o smrti i razjašnjavanja procesa umiranja. Napominje da nedostatak razumijevanja o tome što očekivati dok se voljena osoba približava kraju života može dovesti do povećanog stresa i tjeskobe. Putem svojih edukativnih videa, Julie želi ponuditi informacije i podršku kako bi pomogla… pomogao obiteljima da prebrode ovo teško vrijeme.
U svojim videozapisima Julie često daje smjernice obiteljima o tome kako se emocionalno pripremiti za gubitak i kako osigurati optimalno iskustvo za svoje voljene tijekom njihovih posljednjih dana. “Veliko mi je zadovoljstvo informirati pacijente i njihove obitelji o tome što mogu očekivati od palijativne skrbi i konkretne bolesti koja dovodi do smrti njihovih bližnjih”, kaže Julie, ističući važnost znanja i pripreme za budućnost.
Julijin cilj je ponuditi pomoć i suosjećanje pojedincima koji se suočavaju s najizazovnijim trenucima u životu. Oslanjajući se na svoje iskustvo i empatiju, nastoji olakšati proces umiranja i pacijentima i njihovim obiteljima, dopuštajući im da se usredotoče na ljubav, lijepa sjećanja i mir tijekom svojih posljednjih trenutaka.