Korov je nepoželjno bilje koje može rasti u našim vrtovima. Iako mnogi počinju da drugačije posmatraju korov, on mnogima i dalje smeta. Danas vam otkrivamo malo više o nekim savjetima za uklanjanje korova.
Pojedinci koji cijene začinsko bilje razumiju znatan napor koji je potreban za borbu protiv korova. Unatoč tome, internetski stručnjaci pružaju pronicljive smjernice koje mogu pomoći u uklanjanju ovih nepoželjnih biljaka, a što je važno, ovi savjeti nisu toksični ni za ljude ni za okoliš, za razliku od mnogih tradicionalnih sredstava za uništavanje korova.
Iako je istina da nijedan herbicid nije potpuno bez rizika, u njihovoj kuhinji može se otkriti prirodan i netoksičan lijek koji djeluje kao nevjerojatan saveznik u borbi protiv korova. Sol djeluje kao učinkovit i netoksičan herbicid; usprkos tome, važno je koristiti običnu jodiranu ili nejodiranu kuhinjsku sol. Provjerite sastoji li se proizvod koji kupujete od natrijevog klorida ili magnezijevog sulfata i utvrdite je li dobiven od kamene ili morske soli.
- Koji je pristup korišten za korištenje soli kao sredstva za uklanjanje korova? Potreban je oprez jer bi obližnja flora mogla pretrpjeti štetne učinke. Prekomjerna količina soli može u konačnici rezultirati smanjenom plodnošću tla.
Stoga sol treba nanositi samo na korove koji se nalaze daleko od poželjnih biljaka; djeluje kao učinkovito rješenje za neželjenu vegetaciju koja se pojavljuje u pukotinama asfalta, nogostupima ili između kamenja u vrtu. Kakav utjecaj sol ima na biljke? Primarno, sol utječe na biljke izazivanjem dehidracije, posebice narušavanjem njihove unutarnje ravnoteže vode.
Topivost soli u vodi pospješuje njezino otapanje, što zauzvrat poboljšava učinkovitost apsorpcije. Koji su koraci uključeni u formuliranje rješenja? Prikladna koncentracija otopine slane vode ovisi o njezinoj namjeni.
U situacijama kada se sol koristi za korov u vrtu u kojem se nalaze i poželjne biljke, mudro je započeti s razrijeđenom otopinom, osobito u omjeru jedan prema dva. Prihvatljivo je stvoriti koncentriraniju otopinu kada se sol nanosi na područja gdje dugoročno zdravlje tla nije prioritet, kao što je kamenje u dvorištu ili unutar pukotina na prilazima, koristeći omjere dva prema jedan ili tri prema jedan.
Takve koncentracije soli će bez sumnje utjecati na pH razinu tla tijekom vremena, što u konačnici može dovesti do njegove sterilnosti. Budite oprezni kada koristite otopine slane vode, pazeći da se nanose posebno na lišće korova. Preporuča se izbjegavati zasićenje korijena otopinom kako bi se zaštitilo okolno tlo i biljke.
Slana voda se može nanijeti raspršivačem ili se alternativno može izliti iz odgovarajuće posude. Ako se u blizini nalaze druge biljke, preporuča se temeljito navodnjavanje nakon primjene herbicida na korove, kako bi se eliminirala sva slana voda koja je možda prodrla u susjedno tlo.
BONUS TEKST
Žuta groznica je značajna virusna bolest koja se prenosi ubodom komarca koji nosi virus, što dovodi do simptoma poput žutice, unutarnjeg krvarenja i otkazivanja organa.
- Ova bolest prevladava u određenim područjima Afrike i Južne Amerike, a putovanje u te krajeve bez odgovarajućih mjera zaštite može predstavljati znatne rizike, navode iz Instituta za zdravlje i sigurnost hrane.
Početne indikacije žute groznice uključuju groznicu, glavobolju i nelagodu u mišićima. U težim slučajevima može doći do otkazivanja organa, unutarnjeg krvarenja i moguće smrti. Podaci Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) pokazuju da se svake godine dokumentira oko 200 000 slučajeva infekcije, od kojih 30 000 završi smrtnim ishodom.
Uzročnik odgovoran za žutu groznicu je Flavivirus, koji pripada istom rodu virusa kao virus denge, virus Zapadnog Nila i Zika virus. Prijenos se događa preko komaraca iz rodova Aedes i Haemagogus, koji su aktivni i danju i noću. Nakon uboda zaraženog komarca, razdoblje inkubacije bolesti je od tri do šest dana. Budući da ne postoji definitivan lijek za žutu groznicu, cijepljenje je najučinkovitiji način prevencije.
Dostupno od 1937. godine, ovo se cjepivo smatra jednim od najuspješnijih u povijesti medicine. Jedna doza cjepiva daje doživotni imunitet. Cijepljenje protiv žute groznice može se dobiti u ovlaštenim ustanovama koje zapošljavaju kvalificirano osoblje i posjeduju odgovarajuću zalihu cjepiva.