Voće koje najviše konzumiramo leti je dinja. Ona je osvežavajuća i pravo nutritivno blago koje zaslužuje mesto na svakodnevnom jelovniku. Njen slatkast ukus skriva obilje korisnih sastojaka koji imaju dokazano pozitivan uticaj na razne aspekte zdravlja – od vida i krvnog pritiska, do probave, kože i imuniteta. Bilo da je konzumirate kao užinu, dodatak doručku ili je kombinujete u osvežavajućim salatama, dinja nudi više od običnog letnjeg zadovoljstva.
-
Nutritivne vrednosti dinje
Jedna standardna porcija dinje od 150 grama sadrži samo 53 kalorije, što je čini odličnim izborom za sve koji vode računa o telesnoj težini. Uz minimalan sadržaj masti (0,3 g), dinja nudi 13 grama ugljenih hidrata, 1,5 g vlakana, kao i zapanjujućih 80% preporučenog dnevnog unosa vitamina C i 30% vitamina A. Pored toga, dinja sadrži i važne antioksidanse – beta karoten, zeaksantin i holin – koji pomažu u borbi protiv oksidativnog stresa i podržavaju zdravlje organizma na više nivoa.
Ne treba zanemariti ni činjenicu da dinja sadrži čak 90% vode, što je čini idealnim voćem za hidrataciju tokom vrućina. Zahvaljujući tome, posebno je korisna za sportiste, starije osobe i sve koji lako dehidriraju.
-
Podrška zdravlju očiju
Dinja je bogata beta karotenom, luteinom i zeaksantinom – nutrijentima koji igraju ključnu ulogu u očuvanju vida. Beta karoten se u telu pretvara u vitamin A, koji je neophodan za zdravlje mrežnjače i zaštitu od noćnog slepila. Lutein i zeaksantin, sa druge strane, štite oči od oštećenja izazvanih UV zracima i štetnim plavim svetlom, čime se smanjuje rizik od katarakte i makularne degeneracije.
-
Prevencija astme
Istraživanja su pokazala da osobe koje konzumiraju više namirnica bogatih beta karotenom imaju manji rizik od razvoja astme. Dinja, kao narandžasto voće bogato ovim antioksidansom, može igrati preventivnu ulogu u očuvanju zdravlja disajnih puteva. Pored dinje, u ovu grupu spadaju i šargarepa, bundeva, kao i zeleno lisnato povrće poput kelja i spanaća.
-
Smanjenje krvnog pritiska
Konzumiranje hrane bogate kalijumom jedan je od ključnih koraka u borbi protiv hipertenzije. Dinja sadrži značajnu količinu kalijuma, koji pomaže organizmu da se oslobodi viška natrijuma putem urina, čime se postiže stabilizacija krvnog pritiska. Uz to, vitamin C i holin prisutni u dinji dodatno podržavaju funkciju srca i krvnih sudova, doprinoseći boljoj cirkulaciji i smanjenju rizika od kardiovaskularnih oboljenja.
-
Podsticanje zdrave probave
Zahvaljujući visokom udelu vode i vlakana, dinja podstiče rad creva i pomaže u prevenciji zatvora. Lako se vari i preporučuje se konzumacija na prazan stomak, kako bi se njeni enzimi najbolje iskoristili. Posebno je pogodna za osobe sa osetljivim želucem, jer ne opterećuje digestivni sistem i ne izaziva nadimanje.
-
Antiupalna svojstva
Jedan od ključnih sastojaka dinje je holin – nutrijent koji učestvuje u brojnim važnim procesima u telu, uključujući regulaciju sna, pamćenja, učenja i mišićne aktivnosti. Holin pomaže u očuvanju strukture ćelijskih membrana i doprinosi smanjenju hroničnih upala koje su povezane sa bolestima poput artritisa i metaboličkog sindroma. Redovno konzumiranje dinje može pomoći u ublažavanju simptoma kod osoba koje se bore sa zapaljenskim stanjima.
-
Blagotvoran uticaj na kožu i kosu
Vitamin A, u kojem dinja obiluje, esencijalan je za zdravlje kože i kose. On stimuliše proizvodnju sebuma – prirodnog ulja koje hidrira kožu i štiti kosu od isušivanja. Osim toga, vitamin C stimuliše proizvodnju kolagena, što doprinosi elastičnosti kože i usporava pojavu bora. Zahvaljujući ovim svojstvima, dinja deluje kao prirodni saveznik u očuvanju mladolikog izgleda.
-
Lekovitost semenki i čaja od cveta dinje
Semenke dinje često se zanemaruju, ali su izuzetno hranljive. Sadrže proteine, vlakna i omega-3 masne kiseline, naročito alfa-linolensku kiselinu koja ima protivupalno dejstvo. Posebno se preporučuju osobama sa problemima bubrega, jer mogu doprineti izbacivanju peska i kamenca. Semenke se mogu sušiti, peći ili dodavati u smutije.
Još jedan prirodni lek dolazi iz cveta dinje – čaj koji se koristi za ublažavanje kašlja i podsticanje iskašljavanja. Ovaj čaj tradicionalno se koristi u narodnoj medicini kao prirodan ekspektorans, a istovremeno pruža i blagu hidrataciju disajnim putevima.