Tradicije iz davnih vremena, od kojih su mnoge uglavnom izblijedjele iz sjećanja, vuku svoje porijeklo iz ranijih razdoblja. Dok su neki običaji potpuno zaboravljeni i više se ne poštuju, drugi ostaju duboko ukorijenjeni u naše društveno tkivo. Danas otkrivamo malo više o tome.
- Tradicije vezane uz smrt voljene osobe i dalje se poštuju u suvremenom društvu. Iako je utjecaj modernosti doveo do propadanja određenih običaja, mnogi ostaju netaknuti i prenose se generacijama.
Posebnu važnost imaju obredi vezani uz značajne životne događaje, uključujući rođenje, krštenje i ispraćaj na vječni počinak. U kontekstu smrti voljene osobe postoje različiti običaji koji zaslužuju poštovanje. Završetak životnog ciklusa ne znači kraj ili otapanje u zaborav. Naprotiv, oni koje cijenimo nastavljaju postojati u našim razmišljanjima i dragim sjećanjima.
Odavanjem počasti njihovim posljednjim počivalištima uvijek iznova odajemo počast i spomen na njihove živote. Nedvosmisleno prepoznajemo duboki značaj običaja nakon pogreba u našem društvu. U kršćanskoj vjeri štovanje i sjećanje na naše pretke ima veliku važnost.
Sudjelovanje u molitvenom dijalogu s njima služi kao najsmislenije sredstvo za ispunjavanje ove dužnosti, dok razmišljamo o dragim uspomenama koje smo podijelili i, što je važno, posjećujemo njihova vječna počivališta. Umirujuće je priznati da imamo slobodu posjetiti groblje kada nam odgovara, bez obzira na to održava li crkva službene mise zadušnice za preminule.
- Odlazak na groblje tijekom značajnih vjerskih obreda, uključujući Božić i Uskrs, često može dovesti do zabune za brojne pojedince. Postoji uobičajena zabluda da nije prikladno odavati počast preminulima u tim vremenima.
Obilježavanje značajnog događaja u kojem je Isus Krist pobijedio smrt i darovao vječni život čovječanstvu traje nekoliko dana. Naime, dan nakon uskrsnuća određen je za odavanje počasti onima koji su umrli. Tradicionalno, u ponedjeljak nakon pokladne nedjelje, uobičajeno je “gađati” grobove dragih osoba i okititi ih živopisnom zelenom travom.
U pojedinim krajevima Srbije ovaj dan je karakterističan po svečanom sećanju. Osim toga, kao sadržajan čin komemoracije, na groblje se nose ukrašena jaja i upaljene svijeće. Tijekom najznačajnijeg kršćanskog blagdana, Božića, nastavlja se običaj obilježavanja pokojnika. Naime, na prvi dan Božića dijeli se hrana za sjećanje na preminule i nosi se na groblje.
- U starim predajama smatralo se da je gozba koja se priprema za Badnjak namijenjena pokojnicima, što se očituje iu njenom nazivu. Koja su vjerovanja u vezi sa sprovodima u skladu s narodnom tradicijom?
U domeni pokojnika postoji prevladavajući skup mističnih vjerovanja, od kojih jedno uključuje i strogu zabranu posjećivanja groblja nakon što padne mrak. Takvi se noćni posjeti smatraju vrlo opasnima, budući da se ova groblja smatraju prebivalištem preminulih duhova, često nazivana gradom mrtvih.
Ući u noćno carstvo znači posjedovati sposobnost uznemiravanja i prijateljskih i antagonističkih sila. Takav poremećaj može dovesti do komplikacija, nesreća, fizičkih zapleta i niza drugih problema unutar granica nečijeg prebivališta. U znak tuge za onima koji su preminuli, članovi obitelji oblače tamnu odjeću. Tradicionalno, žene bi se okitile crnim šalom, dok bi se muškarci odlučili za crnu košulju ili suzdržani cvjetni dodatak.
Ova odjeća žalosti održava se tijekom jedne godine, tijekom koje se ožalošćeni uzdržavaju od svečanosti, plesa i pjevanja. Udaljavajući se od povijesnih običaja, postala je općeprihvaćena praksa nošenja crne odjeće u trajanju od 40 dana, uz mogućnost produljenja tog razdoblja na šest mjeseci ili dulje po želji.
Bitno je istaknuti da, bez obzira na to kada je član obitelji preminuo, poštovanje proslave njihove krsne slave ostaje važno kao počast tradiciji. Naime, smatra se da u ovakvim situacijama važnost obilježavanja ove slave postaje još veća, jer žarkim molitvama tražimo utjehu za duše naših pokojnih voljenih i njihovu vječnu sreću.
Nakon nečije smrti, uobičajena je praksa suzdržati se od bilo kakvog oblika slavlja unutar kućanstva u trajanju od jedne godine, što uključuje događaje poput vjenčanja, zabava i plesova.
Preporučljivo je potražiti savjet od svećenika kako biste dobili upute o pogrebnim običajima, jer se te tradicije razlikuju u različitim regijama. Zbog širokog spektra praksi, nije moguće sa sigurnošću utvrditi prikladnost bilo kojeg specifičnog običaja. U skladu s načelima kršćanske doktrine, smrt se doživljava kao izravna posljedica grijeha, posebice Adamove neposlušnosti Bogu.
- U početku je Bog namjeravao nesmetan prijelaz iz zemaljskog života u vječno postojanje, slično elegantnoj transformaciji leptira koji izlazi iz svoje čahure i uspinje se u nebesko područje.