Mnogi ljudi ne obraćaju pažnju na zdravlje svog jezika i stoga se nikad ne zapitaju da li im jezik izgleda normalno i zdravo. Danas otkrivamo šta znači kad jezik ima bijelu prevlaku na sebi.
- Moguće je da ste primijetili promjene na svom jeziku, koje karakterizira bijela prevlaka, a da tome niste pridali značajnu važnost. Iako je ova pojava često privremena i relativno beznačajna, povremeno može ukazivati na temeljni simptom.
Čovjek bi trebao preuzeti odgovornost da djeluje kao vlastiti liječnik, jer u konačnici imamo primarnu obavezu za svoje zdravlje i dobrobit. Brzo prepoznavanje simptoma i traženje medicinske pomoći može ili spriječiti ili znatno odgoditi napredovanje bolesti; Osim toga, mnogi pokazatelji prikazani našim tijelima su prilično očiti.
Boja i tekstura naslaga na jeziku mogu dati značajne uvide u sveukupno zdravlje, moguće bolesti i još mnogo toga. Jednostavna procjena navedena u nastavku pomoći će vam u procjeni vašeg zdravstvenog statusa. Koristite žlicu da njime pažljivo klizite po jeziku. U idealnom slučaju, to bi trebalo učiniti ujutro, odmah nakon buđenja i prije uzimanja bilo kakve hrane ili pića.
- Nakon što završite, stavite žlicu u plastičnu vrećicu i postavite je ispod jake žarulje ili na izravnu sunčevu svjetlost. Ostavite da se odmori jednu minutu prije pregledavanja žlice.
Ako se žlica čini čistom, bez ikakvih ostataka ili neugodnog mirisa, to sugerira da vaši unutarnji organi vjerojatno dobro funkcioniraju. Intenzivan i neugodan miris može ukazivati na probleme koji se odnose na želudac ili pluća. Nasuprot tome, slatki miris može značiti prisutnost dijabetesa, dok kiseli miris može ukazivati na moguće komplikacije bubrega.
Pojava žućkastih tragova na žlici može odražavati disfunkciju štitnjače. Nasuprot tome, ljubičaste mrlje mogu ukazivati na bronhitis, lošu cirkulaciju krvi ili povišenu razinu kolesterola. Bijele mrlje mogu biti znak respiratorne infekcije, dok su narančaste mrlje često povezane s bolešću bubrega. Dopunski tekst Kulinarsko nasljeđe Afrike je i zamršeno i raznoliko, a stoljećima su ga oblikovale različite kulture, geografska obilježja i klima.
- Širok raspon hrane lokalnog porijekla čini temelj afričke prehrane, na koju duboko utječu jedinstvene tradicije i klima svake regije. U zapadnoj Africi, na primjer, klima se kreće od tropske do sušne, što dovodi do pretežnog oslanjanja na žitarice kao što su kukuruz, proso i sirak.
Ove se žitarice obično pretvaraju u osnovna jela poput “banku” i “fufu”. Fufu, jelo u kojem se uživa u cijeloj regiji, priprema se od kuhanog i pirea od korjenastog povrća, uključujući slatki krumpir ili kasavu. Nasuprot tome, banku, pripremljen od kukuruza ili prosa, često se predstavlja kao prilog.
Oba su jela bogata hranjivim tvarima i daju potrebnu energiju za svakodnevne aktivnosti. Unutar prehrambenih običaja zapadne Afrike, mahunarke – poput kikirikija, graha i slanutka – uz žitarice, vitalni su elementi. Znatne količine proteina i vlakana koje se nalaze u mahunarkama čine ih značajnim poboljšanjem svakodnevnih prehrambenih navika.
Obično se mahunarke ugrađuju u juhe ili variva, poput egusi juhe, koja sadrži sjemenke dinje i često uključuje meso ili ribu. Istočni dio Afrike, poznat po svojoj vlažnoj klimi koja podržava uzgoj brojnog voća i povrća, pruža niz svježih sastojaka koji su sastavni dio njegove kulinarske baštine. Značajan primjer je Kenija, gdje se tradicionalno jelo “ugali”, napravljeno od kukuruza, obično poslužuje uz razno povrće i meso.
Osim toga, regija se može pohvaliti obilnom zalihom svježeg voća, poput manga, ananasa i papaje, koji se obično konzumiraju cijeli ili prerađeni u sok. U sjevernoj Africi, povoljni klimatski uvjeti i uvjeti tla potiču uspješan rast aromatičnog bilja i začina, poboljšavajući prehranu koja je i raznolika i bogata okusima.
- Temeljna obilježja kulinarskog nasljeđa regije utjelovljena su u jelima poput kus-kusa, koji se sastoji od Fino kuhana zrna idu uz tagine, jelo koje se lagano kuha u posebnom loncu.
Tipično, ključni sastojci poput janjetine i piletine su uključeni, dok robusne okuse daju začini uključujući kurkumu, kumin i cimet. Bujne tropske šume središnje Afrike daju širok raspon izvora hrane koji obogaćuju regionalnu kuhinju. Ova raznolikost obuhvaća korijenje poput kasave i slatkog krumpira, kao i lišće koje se koristi u juhama i varivima.
Dobro poznata kulinarska kreacija koja se naziva “gulaš” sastoji se od mješavine mesa i povrća, često dopunjenih domaćim biljem i začinima koji doprinose snažnim okusima i značajnim nutritivnim prednostima. Uz ove specifične lokalne karakteristike, afrički naglasak na prehrani naglašava važnost očuvanja prirodnih resursa i uključivanja autohtonih sastojaka.