Naš probavni siitem koje između ostalog čine želudac i crijeva ima jako važnu ulogu u našem organizmu. Stoga je potrebno posebnu pažnju posvetiti očuvanju zdravlja crijeva a u nastavku pročitajte savjet poznatog doktora.
Profesor dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, gostovao je u Jutarnjem programu Prve televizije, gdje je pojasnio važne informacije o probioticima, ističući razlike između onih koji su istinski korisni i onih koji samo financijski crpe. “Probiotici nisu novi pojam; njihova učinkovitost dokazana je tijekom Prvog svjetskog rata. Na galicijskoj fronti značajan dio divizije bolovao je od dizenterije, no upravo su probiotičke bakterije iz specifičnog soja Escherichie čuvale preostale vojnike”, objašnjava profesor, napominjući da su svojstva tih bakterija stoljećima imunostimulirajuća.
- Prema Perišićevim riječima, probiotici potiču tijelo na pojačanu proizvodnju sluzi koja oblaže unutarnje organe, protežući se od nosnih prolaza do završnog dijela debelog crijeva. Liječnik slikovito opisuje ovu sluz kao ljepljivi tepih, gdje se uzročnici lijepe zajedno i zatim izbacuju zajedno sa sluzi. Nadalje, učinkoviti probiotici poboljšavaju veze među stanicama, potiču stvaranje antitijela i služe kao snažna početna obrana od infekcija. “Ne mogu se svi pripravci kvalificirati kao probiotici.
Kvalitetan probiotik trebao bi sadržavati najmanje tri soja laktobacila i dvije bifidobakterije, jer svaka vrsta djeluje na različite dijelove probavnog sustava. Osim toga, bitna je i količina bakterija – svaki proizvod koji sadrži manje od 25 milijardi po dozi treba zanemariti”, upozorava Perišić. Svojim pacijentima savjetuje da ne koriste doze manje od 35 milijardi po kapsuli, jer je to minimum potreban za adekvatnu obranu tijela i lakši oporavak. Za osobe koje imaju psihičkih i probavnih problema savjetuje se odabir probiotika koji sadrže lactobacillus helveticus jer je poznato da ova vrsta ima umirujuće djelovanje na mozak.
Lactobacillus reuteri vrlo je koristan za bebe od šest mjeseci. U slučajevima kada dijete uzima antibiotike ili ima proljev, Saccharomices boulardii, korisni kvasac, može pomoći u razgradnji toksina. “Bez ovih pet elemenata ne vrijedi.” Prema Perišiću, optimalni probiotik karakteriziraju sljedeće komponente: Lactobacillus rhamnosus Lactobacillus reuteri Lactobacillus helveticus Bifidobacterium breve Saccharomyces boulardii Perišić navodi: “Ako ih bude pet, kupujte bez razmišljanja. No, ako ih nema, kući ćete se vratiti praznog novčanika.”
Probiotici su općenito sigurni za većinu pojedinaca; međutim, ako imate oslabljen imunološki sustav, kao što je više od šest respiratornih infekcija godišnje, preporučljivo je podvrgnuti se krvnim pretragama prije početka njihove upotrebe. “Doktor napominje da nakon pojave nadutosti, nelagode ili rijetke stolice povećava dozu tijekom pet dana. Uz to ističe važnost konzumiranja veće količine voća i povrća, jer oni služe kao hrana korisnim bakterijama. Također napominje da probiotike uzima protiv prehlade ili preventivno.”
Bonus tekst:
Kupus je povrće koje je od davnina uključeno u ljudsku prehranu, a osim svog divnog okusa, posjeduje niz korisnih svojstava. Dolje je predstavljeno nekoliko fascinantnih činjenica o kupusu: obiluje vitaminima, posebno vitaminom C, koji pomaže u podržavanju imunološke funkcije. Nadalje, kupus je izvor vlakana koja pospješuju probavu i potiču zdravu crijevnu floru. Kupus je dostupan u različitim vrstama, poput bijelog, crvenog i kineskog kupusa, a svaki od njih ima različite nutritivne vrijednosti i prednosti.
Povijesno gledano, kupus se koristio u tradicionalnoj medicini zbog svojih terapeutskih prednosti, uključujući ublažavanje bolova u zglobovima, poboljšanje probavnog zdravlja i podržavanje procesa detoksikacije. Osim toga, koriste se oblozi od lišća kupusa za smanjenje oteklina i ublažavanje tegoba. I Grci i Rimljani uključivali su kupus u svoje prehrambene i medicinske režime. Ovo povrće izvanredna je opcija za zdravo osviještene obroke zbog izuzetno niske kalorijske vrijednosti, što ga čini idealnim izborom hrane. Iako ima minimalno kalorija, kupus obiluje vitalnim nutrijentima.
Nadalje, njegova izuzetna svestranost u kulinarstvu omogućuje konzumaciju u različitim oblicima; može se uživati sirovo u salatama ili pripremljeno metodama kao što su kuhanje, pečenje ili fermentacija, kao što je kiseli kupus. Kupus se ubraja među najekstenzivnije uzgajano povrće u svijetu i sastavni je dio brojnih kulturnih kuhinja diljem svijeta. Jedna od istaknutih metoda pripreme kupusa je proces fermentacije poznat kao kiseli kupus, koji je priznat kao vitalni izvor probiotika koji mogu poboljšati zdravlje crijevne flore. Osim toga, kupus ima simbolički značaj u raznim kulturama, često predstavljajući plodnost i obilje.