Miris svježe skuhane kafe za mnoge od nas znači početak dana. To je više od napitka – to je emotivni ritual, jutarnja sigurnost, trenutak u kojem vjerujemo da se budimo, osnažujemo i pronalazimo ravnotežu prije nego što se suočimo sa svetom. Danas otkrivamo manje poznate učinke kafe na naša tijela.
Šta ako vam kažemo da ova navika, koju obožavate, možda upravo sabotira vašu hormonalnu ravnotežu, kilažu, pa čak i plodnost? Iako kafa ima svoje benefite – poboljšava fokus, daje energiju i čak štiti srce – naučne činjenice sve više ukazuju da vrijeme i način konzumacije kafe mogu drastično promijeniti njen uticaj na zdravlje, naročito kod žena.
Kortizol, poznat kao hormon stresa, prirodno se luči u najvećim količinama odmah nakon buđenja. Njegova uloga je ključna – daje nam snagu, budi nas, aktivira metabolizam. Ali ako na taj prirodni skok dodatačno “nalijemo” kofein, kao što to činimo jutarnjom kafom, ulazimo u neprirodan stresni ciklus.
Telo reaguje kao da se nalazi u vanrednoj situaciji, i počinje da proizvodi još više kortizola, što može rezultirati hormonalnim disbalansom, problemima sa ciklusom i ovulacijom, skokovima šećera u krvi, insulinskom rezistencijom i nakupljanjem kilograma – naročito u predelu stomaka. Taj svakodnevni mali ritual tako postaje okidač za hormonalni haos, naročito kod žena koje već imaju problema s ciklusom, PMS-om ili štitnom žlezdom.
- Kada kafa dospe u želudac bez hrane, ona dramatično povećava lučenje želudačne kiseline. Posledica toga može biti peckanje u želucu (gastritis), pojava žgaravice, nadimanje, mučnina, pa čak i dugotrajna oštećenja sluzokože želuca.
Poseban problem imaju osobe s već postojećim digestivnim tegobama. Za njih, kafa na prazan stomak može postati svakodnevni, ali neprimetni otrov. Zanimljivo je da hladna kafa sadrži do 70% manje kiselina nego klasična topla, i kao takva je mnogo blaža za želudac.
Za one koji ne žele da se odreknu ovog užitka, ali imaju problema s gastritisom ili refluksom – hladna verzija može biti pametniji izbor. Stručnjaci iz oblasti nutricionizma i medicine predlažu nekoliko ključnih smernica. Najoptimalnije vreme za prvu šolju kafe je između 9:30 i 12 sati, kada nivo kortizola prirodno opadne, a kofein tada može delovati stimulativno bez narušavanja hormonskog ritma.
- Uvijek doručkujte pre kafe – proteinski ili masnoćama bogat doručak je najbolja baza, poput jogurta, jaja, badema ili ovsene kaše s čia semenkama. Ovo štiti želudac, ali i stabilizuje šećer u krvi, što umanjuje stresni odgovor tela.
Izbegavajte kafu kasno uveče jer, osim što remeti san, kasna konzumacija kofeina ponovo udara na kortizol i melatonin, narušava ciklus spavanja i dovodi do hroničnog umora, čak i ako “spavate dovoljno”. Koristite slamku i isperite usta posle kafe, jer zbog kiselosti, kafa može oštetiti gleđ zuba.
Slamka pomaže da kafa ne dolazi direktno u kontakt sa zubima, a ispiranje vodom neutralizuje kiseline. Kafa nije zlo. Ona može biti dragocen saveznik, podići fokus, poboljšati raspoloženje i čak smanjiti rizik od nekih bolesti. Ali ako se pije u pogrešno vreme i na pogrešan način – naročito kod žena – postaje tihi saboter zdravlja. Hormon kortizol, iako važan, mora imati svoj ritam. Želudac mora imati zaštitu.
I telo mora imati ravnotežu. Zato sledeći put kad posegnete za šoljicom kafe odmah nakon otvaranja očiju, setite se da time možda narušavate svoj dan još pre nego što je i počeo. Ponekad, prava snaga dolazi iz toga da usporimo, poslušamo telo i damo mu ono što mu stvarno treba – a to nije kafa na prazan stomak.