Svi ste sigurno čuli za grupu Zana i znate mnoštvo njihovih hitova koji se i dan danas pjevaju. Međutim, ono što možda niste znali je to da je grupa promjenila puno pjevačica, iako je grupa nazvana po prvobitnoj pjevačici Zani Nimani. Danas otkrivamo gdje je ona.
- Tijekom 1980-ih, Jugoslavija se mogla pohvaliti živahnom glazbenom scenom, a jedan od istaknutih bendova tog doba bio je Zana. Njihovi hitovi odzvanjaju i danas, a pjesma Dodirni mi kolena stekla je status bezvremenskog klasika.
Zana Nimani, pjevačica ansambla Zana, rodila je kćer Theu u porodilištu u Beogradu. Ipak, samo nekoliko mjeseci nakon poroda obitelj je odlučila skupiti svoje stvari i trajno se preseliti iz Srbije. Nakon toga, cijenjena Zana Nimani privela je kraju svoju vrlo uspješnu glazbenu karijeru. Njezina diploma prava, stečena u Beogradu, omogućila joj je da osigura udoban život za sebe i svoju obitelj u Britanskoj Kolumbiji, Kanada.
Dobila je mjesto u menadžerskoj tvrtki specijaliziranoj za financijska pitanja, dok je Đorđe karijeru nastavio u željezničkom sektoru. Zana Nimani posvetila se obitelji i okolini, dok se mlađe generacije jedva sjećaju da je po njoj poteklo ime grupe “Zana”. Već 1979. godine Marina Tucaković je napisala pjesme za ovu grupu, koja je kasnije postigla sve veći uspjeh.
Njihovi su suvremenici često zavidjeli i grupi i Marini koja im se posvetila u najvećoj mogućoj mjeri. Od početka središnje teme, Marina je zadržala stalnu prisutnost. Ona shvaća sve pojave i od samog početka uspostavlja emotivnu vezu s pjesmom. Nakon što smo se obratili Marini u dva sata ujutro, izašla je iz pidžame i upitala je ‘Jesi li ti normalna’, kako je primijetila Nimanieva.
BONUS TEKST
U suvremeno doba kačamak se ponovno nametnuo kao jelo koje karakterizira “čistoća” i egzotičnost. Ovaj pripravak od bijelog ili žutog kukuruznog brašna obično se naziva kukuruzni griz ili palenta.
Izrazito bezglutenski, kačamak služi ne samo kao odličan izbor za doručak, već i kao jedna od najzdravijih dostupnih opcija. Kukuruzno brašno obiluje esencijalnim nutrijentima, opskrbljujući naše tijelo vitalnim vitaminima, uključujući A, E i razne vitamine B skupine, uz niz minerala.
Kačamak se posebno ističe visokim sadržajem fosfora, cinka, kalija, magnezija, mangana i selena. Točnije, sadrži oko 380 kalorija na svakih 100 grama, a sastoji se od 12,7 posto vode, 10 posto proteina, 73 posto ugljikohidrata, 4,3 posto masti i 2,3 posto celuloze. Ugljikohidrati i masti prisutni u kukuruznom brašnu pozitivno pridonose zdravlju, posebice u odnosu na rad crijeva.
- Znatna količina vlakana, u kombinaciji sa složenim ugljikohidratima, poboljšava osjećaj sitosti. Te se hranjive tvari apsorbiraju sporije, čime se olakšavaju normalni probavni procesi unutar crijeva.
Primarna vrijednost kačamaka kao prehrambenog izvora proizlazi iz njegove pogodnosti za konzumaciju, čak i kod probavnih tegoba. Nadalje, kukuruz obiluje karotenoidima, koji su, u kombinaciji s korisnim biljnim mastima, neophodni za poticanje učinkovite crijevne peristaltike. Ovo djelovanje pomaže u sprječavanju zatvora i reguliranju probavnog procesa.
S obzirom na sastav zdravih masnoća, složenih ugljikohidrata i dijetalnih vlakana, kukuruz se savjetuje kao koristan izbor hrane osobama s visokim razinama kolesterola. Osim toga, igra značajnu ulogu u prevenciji kardiovaskularnih bolesti, a istovremeno poboljšava cjelokupno zdravlje srca. Kačamak se savjetuje dojenčadi i djeci jer pospješuje probavu i jača imunitet pročišćavajući i jačajući crijevnu floru.
- Za osobe s celijakijom ili upalnom bolesti crijeva ključno je prepoznati da kukuruz ne sadrži gluten. Stoga bi kačamak trebao biti redoviti sastojak prehrane pacijenata oboljelih od Crohnove bolesti, upalnih bolesti crijeva i dijabetesa.
Antioksidansi koji se nalaze u kukuruzu neophodni su za zaštitu crijeva i tijela od oksidativnog stresa. Prednosti kačamaka u odnosu na mršavljenje su jasne. Zbog brojnih zdravstvenih dobrobiti povezanih s kukuruzom i kačamakom za probavni sustav, ove se namirnice često predlažu kao komponente programa mršavljenja namijenjenih smanjenju tjelesne težine.
Kačamak pomaže u čišćenju crijeva i pospješuje probavu, a oboje je neophodno za održavanje nutritivne prehrane. Nadalje, ima malo kalorija, a istovremeno nudi znatnu energiju, što energiju dobivenu iz njega čini posebno korisnom u prehrani koja ograničava unos kalorija.